10 Najważniejszych Wynalazków w XVI wieku

analiza

Wiek XVI to okres, który cieszy się naprawdę szeroką liczbą wynalazków i odkryć. Wielu z nas powinno kojarzyć go z Leonardo da Vinci, który słynie z licznych rysunków przedmiotów, które wcześniej nie były znane, a często dopiero w kolejnych wiekach ich projekty zostały zrealizowane.

Ówcześni ludzie skupiali ogromną ilość uwagi na szukaniu nowych rozwiązań, które ułatwią życie na różnych poziomach i w różnych dziedzinach. To właśnie z tego okresu pochodzi wiele produktów, z których korzystamy do dziś i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ informacje na temat wynalazków XVI wieku mogą nas naprawdę zadziwić. Dziś przedstawimy wam dziesięć odkryć, które są zasługą ludzi żyjących w tym czasie.

1. Chusteczka do nosa

Sto lat wcześniej zaczęto wykorzystywać papier toaletowy, chusteczki do nosa do kolejny etap jeśli chodzi o poprawę higieny wśród społeczeństwa. Pierwszy raz powstały one i były używane we Włoszech.

2. Bidet

Kolejny przedmiot, który pojawił się po raz pierwszy we Włoszech, podejrzewa się, że jego wynalazcom był właśnie wcześniej wspominany Leonardo da Vinci.

3. Pistolet z zamkiem kołowym

Jak widzimy społeczeństwo również w tym czasie szukało nowych rozwiązań umożliwiających im poprawę działalności zbrojnej.

4. Ołówek

Dziś jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych w trakcie pisania. Na pewno ułatwił on życie ówczesnym ludziom.

5. Mikroskop

Może być to zaskoczenie, ponieważ mikroskop wydaje się być sprzętem bardzo skomplikowanym, jednak już w XVI wieku ludzie wpadli na pomysł jego stworzenia i wykorzystywali je do prac badawczych. Dziś są one podstawowym elementem każdego laboratorium i odgrywają szczególnie istotną rolę w medycynie.

6. Ławka szkolna

Po raz pierwszy pojawiła się w zakonie Jezuitów i na pewno ułatwiła proces nauczania uczniów.

7. Klozet spłukiwany wodą

Jak widzimy wiek XVI znacznie przyczynił się do poprawy higieny ludzi. Ich pomysły wykorzystywane są również w naszym życiu i sprawiają, że możemy żyć w czystości.

8. Termometr powietrzny

Dziś znajduje się w każdym domu i pozwala nam kontrolować temperaturę. Jego wynalazcą był Galileusz.

9. Holicentryczna budowa świata

Jedno z największych odkryć ludzkości. A zawdzięczać je możemy Polakowi – Mikołajowi Kopernikowi.

10. Kalendarz gregoriański

Utworzony przez papieża Grzegorza XIII. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten rodzaj kalendarza jest z nami zaledwie od 4 wieków.

Jest to zaledwie kilka odkryć, które pojawiły się w XVI wieku. Istnieje wiele innych wynalazków oraz tradycji, które zostały wymyślone właśnie w tym okresie między innymi zwyczaj ubierania choinki. Widzimy zatem jak duży wpływ ma historia na nasze życie.

4.7/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.