10 Najważniejszych Wynalazków w XVI wieku

analiza

Wiek XVI to okres, który cieszy się naprawdę szeroką liczbą wynalazków i odkryć. Wielu z nas powinno kojarzyć go z Leonardo da Vinci, który słynie z licznych rysunków przedmiotów, które wcześniej nie były znane, a często dopiero w kolejnych wiekach ich projekty zostały zrealizowane.

Ówcześni ludzie skupiali ogromną ilość uwagi na szukaniu nowych rozwiązań, które ułatwią życie na różnych poziomach i w różnych dziedzinach. To właśnie z tego okresu pochodzi wiele produktów, z których korzystamy do dziś i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ informacje na temat wynalazków XVI wieku mogą nas naprawdę zadziwić. Dziś przedstawimy wam dziesięć odkryć, które są zasługą ludzi żyjących w tym czasie.

1. Chusteczka do nosa

Sto lat wcześniej zaczęto wykorzystywać papier toaletowy, chusteczki do nosa do kolejny etap jeśli chodzi o poprawę higieny wśród społeczeństwa. Pierwszy raz powstały one i były używane we Włoszech.

2. Bidet

Kolejny przedmiot, który pojawił się po raz pierwszy we Włoszech, podejrzewa się, że jego wynalazcom był właśnie wcześniej wspominany Leonardo da Vinci.

3. Pistolet z zamkiem kołowym

Jak widzimy społeczeństwo również w tym czasie szukało nowych rozwiązań umożliwiających im poprawę działalności zbrojnej.

4. Ołówek

Dziś jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych w trakcie pisania. Na pewno ułatwił on życie ówczesnym ludziom.

5. Mikroskop

Może być to zaskoczenie, ponieważ mikroskop wydaje się być sprzętem bardzo skomplikowanym, jednak już w XVI wieku ludzie wpadli na pomysł jego stworzenia i wykorzystywali je do prac badawczych. Dziś są one podstawowym elementem każdego laboratorium i odgrywają szczególnie istotną rolę w medycynie.

6. Ławka szkolna

Po raz pierwszy pojawiła się w zakonie Jezuitów i na pewno ułatwiła proces nauczania uczniów.

7. Klozet spłukiwany wodą

Jak widzimy wiek XVI znacznie przyczynił się do poprawy higieny ludzi. Ich pomysły wykorzystywane są również w naszym życiu i sprawiają, że możemy żyć w czystości.

8. Termometr powietrzny

Dziś znajduje się w każdym domu i pozwala nam kontrolować temperaturę. Jego wynalazcą był Galileusz.

9. Holicentryczna budowa świata

Jedno z największych odkryć ludzkości. A zawdzięczać je możemy Polakowi – Mikołajowi Kopernikowi.

10. Kalendarz gregoriański

Utworzony przez papieża Grzegorza XIII. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten rodzaj kalendarza jest z nami zaledwie od 4 wieków.

Jest to zaledwie kilka odkryć, które pojawiły się w XVI wieku. Istnieje wiele innych wynalazków oraz tradycji, które zostały wymyślone właśnie w tym okresie między innymi zwyczaj ubierania choinki. Widzimy zatem jak duży wpływ ma historia na nasze życie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *