System kontroli dystansu i kontaktu – nowoczesne rozwiązania

system kontroli dystansu

Już ponad rok, odkąd przyszło nam się zmierzyć z nową, niełatwą rzeczywistością. Koronawirus SARS-CoV-2 wkroczył niespodziewanie, ale już nie tak łatwo chce odpuścić. Ogłoszona pandemia, wprowadzony lockdown, konieczne ograniczenia kontaktów, zamykane zakłady pracy, praca i nauka zdalna- to i jeszcze więcej, z czym musieliśmy się pogodzić i zmienić komfort naszego codziennego, dotychczasowego funkcjonowania.

Do znudzenia powtarzane hasła o dystansie społecznym oraz ograniczeniach kontaktów są istotnymi czynnikami, ograniczającymi ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Fakt ten stał się impulsem dla automatyków, którzy tworząc nowoczesne rozwiązania w postaci systemów kontroli dystansu i kontaktu sprawili, iż działanie przedsiębiorstw dzięki innowacyjnym technologiom może być znacznie bezpieczniejsze i możliwe.

Automatyczne rozwiązanie na miarę współczesnych potrzeb

Automatyka jest tym działem, który stwarza mnóstwo możliwości, będących odpowiedzią na konkretny problem. Nic więc dziwnego, że w obliczu światowej pandemii szybko pojawiły się rozwiązania, które w skuteczny sposób pomagają chronić życie i zdrowie wielu osób, a zwłaszcza pracowników w dużych zakładach przemysłowych oraz innych miejscach, w których dochodzi do kontaktu większej ilości osób. Sugerowana bowiem praca zdalna, która z wiadomych przyczyn ogranicza ten kontakt, nie w każdym przypadku jest przecież możliwa- nawet w dzisiejszych czasach, gdy automatyka przemysłowa jest tak rozwinięta i wiele zadań wykonywanych jest automatycznie, to człowiek nadal stanowi podstawowe ogniowo produkcyjne. Zakłady, które musiały więc szybko podejmować decyzję o zamknięciu firmy- co najczęściej stanowiło wizję upadłości bądź zwolnienia zdecydowanej większości osób- zaczęły szukać rozwiązań, które pozwoliłyby zachować ciągłość działań, bez narażania zdrowia i życia swoich pracowników. Na szczęście automatyczne rozwiązania w tym przypadku okazały się na tyle skuteczne, by szybko mogły z nich korzystać zarówno większe, jak i mniejsze jednostki.

Automatyka przemysłowa Warszawa

https://omegatech.pl/automatyka-warszawa/

Automatyczny dystans społeczny

Liczne badania i obserwacje szybko pozwoliły stwierdzić, iż spośród wszelkich występujących czynników minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem, takich jak środki dezynfekujące, częste mycie rąk, przestrzeganie ustalonych zasad, prawidłowe podejście do nakazów i zakazów, najważniejszym czynnikiem jest czynnik ludzki. To bowiem każdy człowiek i jego sposób postępowania jest decydujący, zaś każdorazowa, nieprzemyślana bądź nieświadoma decyzja, może szybko zniweczyć wysiłek pozostałych osób. Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki pozwalają na skuteczne zachowanie dystansu społecznego oraz dodatkowe działania, oparte o obowiązujące wytyczne sanitarne.

Z ludzkiego punktu widzenia, patrząc na sprawę czysto teoretycznie, przestrzeganie podstawowych zasad wydaje się być niezwykle łatwe i bezproblemowe, natomiast w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, zwłaszcza po pewnym czasie, gdy zmiana dotychczasowych nawyków pracy oraz przestrzeganie abstrakcyjnych zasad wydaje się być zbyteczne i z pozoru nieskuteczne. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie odpowiednich systemów automatyki, które działając zgodnie z określonym, dopasowanym do danej firmy algorytmem, pozwolą zachować konieczny ład i porządek- przede wszystkim poprzez kontrolę dystansu i kontaktu- umożliwiając pracę na poziomie zbliżonym do tego sprzed pandemii. Przestrzeganie przepisów dotyczących warunków pracy oraz zapewnienia właściwych warunków sanitarnych, w tym zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego, jest bowiem obowiązkiem każdego pracodawcy- dla dobra jego interesów oraz interesów każdego pracownika.

Maszyny do zadań specjalnych- zasady działania systemów kontroli dystansu i kontaktów

Po raz kolejny okazuje się, że zaawansowana technologia ma we współczesnym świecie ogromny wpływ w każdej sferze życia. Obecnie stała się także nieocenioną pomocą w walce z tak silnym przeciwnikiem, jakim jest Covid 19. Minimalizacja liczba pracowników obecnych na jednej zmianie, wprowadzenie dodatkowych godzin pracy, zmniejszenie nakładu, opóźnienia, mniejsza liczba przyjmowanych zamówień- wszystkie te działania nie muszą już być jedyną możliwością, pozwalającą na eliminację bliskiego kontaktu pomiędzy pracownikami a tym samym ograniczenie ryzyka zakażenia.

Automatyka przemysłowa ma tą ogromną zaletę, iż poszczególne rozwiązania można idealnie dopasować do potrzeb danej firmy czy przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest w zakresie tworzenia systemów kontroli dystansu i kontaktu. Na system ten mogą składać się między innymi wszelkie czujniki zbliżeniowe, czujniki ruchu, kamery i wiele innych, pozwalających na automatyczną kontrolę dystansu oraz monitoring kontaktów, dzięki czemu możliwa będzie szybka reakcja na ewentualne zagrożenie.

Nowoczesne rozwiązania dedykowane są wszelkim firmom i przedsiębiorstwom bez względu na branżę, których działania oparte są na fizycznej obecności pracowników w zakładzie. Systemy kontroli dystansu i kontaktu sprawiają, iż możliwa jest ciągłość funkcjonowania bez znaczących strat dla jednostki.

4.5/5 - (liczba ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.