Porady

Ochrona wizerunku w internecie – co trzeba wiedzieć?

osoba pisząca tekst na klawiaturze

Dla fotografa, który utrzymuje się z licencjonowania kopii prac, frustrujące jest widzieć, jak łatwo zdjęcia mogą być pobierane ze stron internetowych, udostępniane w mediach społecznościowych lub w inny sposób wykorzystywane bez zgody lub wynagrodzenia. Jeszcze gorsza jest sytuacja, w której czyjaś podobizna i zdjęcia są oszukańczo wykorzystywane do stworzenia fałszywej tożsamości.

Dla pokolenia wychowanego na Facebooku i Twitterze, kradzież zdjęcia nie jest przestępstwem w ich mniemaniu, lub zrobione ze złymi intencjami.

Wraz ze wzrostem popularności serwisów i sieci społecznościowych, ludzie udostępniają coraz więcej informacji osobistych \online, co utrudnia ochronę cennych danych. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby chronić swój wizerunek w internecie, tożsamość online czy informacje osobiste.

Istnieje wiele sposobów, w jakie hakerzy i oszuści mogą przechwycić szczegóły, które pozwolą im przejąć Twoją tożsamość online. W niektórych przypadkach sprawca kradnie tożsamość innej osoby tylko po to, aby ją nękać. Istnieją jednak również złodzieje tożsamości, których motywacją jest kradzież jak największej ilości pieniędzy od niczego nie podejrzewających ofiar. Więcej na https://czyscimyinternet.pl/

Ochrona wizerunku w internecie

Wizerunek osoby prywatnej to głównie zbiór dostrzegalnych cech fizycznych, które składają się na jego wygląd. Wizerunek chroniony jest przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przepisy polskiego kodeksu cywilnego. Wizerunek zaliczany jest do dóbr osobistych człowieka i podlega ochronie.

Jak chronić wizerunek w internecie

Osoba, która natrafiła w internecie na materiał, który jest  naruszeniem dóbr osobistych jej lub innej osoby, powinna zawiadomić administratora strony. Portale społecznościowe pozwalają na zgłaszanie naruszeń umieszczając specjalnie do tego celu przycisk. Moderatorzy strony zazwyczaj reagują na zgłoszenie naruszenia.

Osoba, której zdjęcie bez jej zgody opublikowano w internecie jest uprawniona do żądania zaniechania dalszych naruszeń. Może żądać natychmiastowego usunięcia zdjęcia z Internetu. Może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, np. złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej formie i treści.