Zielona Mila na faktach – zaskakujące historie

Zielona mila
źródło: Warner Bros. Pictures / kadr z filmu

Film Zielona Mila nakręcono w 1999 roku w USA. Oparty jest na książce Stephena Kinga. Film opowiada o skazańcach, a w rolę jednego ze strażników wcielił się słynny aktor Tom Hanks. Rolę mu powierzoną wcześniej odrzucił John Travolta.  Film jest klasyką gatunku oraz bardzo interesującą filmową historią. W filmie grały wyszkolone myszy i było ich około trzydziestu. Jest to bardzo interesująca sprawa. Twórcom trudno było znaleźć odtwórcę roli Johna Coffeya. W końcu Michael Clarke Duncan wcielił się ostatecznie w tę rolę.

Skąd tytuł Zielona Mila?

Zielona Mila była nazwą bloku, w którym wykonywano wyroki śmierci. Co ciekawe film został nominowany do Oskara w kilku kategoriach: za muzykę filmową, scenariusz, dla najlepszego aktora drugoplanowego, za najlepszy film. Jednak ostatecznie nie dostał żadnej statuetki, co było dużym zdziwieniem i sporym rozczarowaniem dla jego twórców.

Prawdziwa historia czy nie – oto jest pytanie?

Film opiera się na książce, ale nie jest to prawdziwa historia. Warto o tym zdecydowanie wiedzieć i nie podejrzewać, że historia zdarzyła się naprawdę. Jest to historia fikcyjna, która jednak ma poruszającą moc. Film jest bardzo wierną ekranizacją książki, nie odbiega od stanu faktycznego. Wyjątkowa rzecz dla koneserów. Mimo, że film ma 20 lat to jednak jest nadal bardzo popularny i chętnie oglądany. Warto obejrzeć ten film i przeżyć chwile wzruszeń oraz wyjątkowych przeżyć. Stephen King jest twórcą prawdziwych bestsellerów, a Zielona Mila  jest jednym z nich. Chociaż film nie zdobył Oskara to otrzymał nagrodę Akademii Filmów Science Fiction, Fantasy oraz Horrorów. Dostał także nagrodę BMI Film and TV za muzykę do filmu. Black Real Awards przyznało nagrodę Michaelowi Clarke Duncan za  najlepszą rolę drugoplanową. Krytycy docenili scenariusz adoptowany i nagrodzili go Broadcast Film Critics Association Awards. Blockbuster Entertainment Awards przyznało nagrodę Tomowi Hanksowi. Co ważne Stowarzyszenie Political Film Society nagrodziło film w kategorii Prawa Człowieka.

Gdzie realizowano Zieloną Milę?

Film Zielona Mila realizowano w wielu miejscach: Blowing Rock w Karolinie Północnej, w Columbii, w Lewisburgu, w Nashville, Nolensville, Shelbyville w USA. Ekipa filmowa przemieszczała się między Karoliną Północną oraz Tennessee.

W filmie wykorzystano tak znane utwory, jak „Cheek to cheek” Freda Astaire’a, „Did you ever see a dream walking” Gene’a Austina oraz „Charmaine” Guy Lombardo. Dzieło jest klimatyczne, wzrusza i z biegiem lat nie traci swoich walorów. Z tego powodu jest to dzieło bardzo ciekawe, stylowe oraz wyjątkowe. Film trwa 181 minut, czyli 2,5 godziny, ale mimo tej długości wcale nie nuży. Dobrze jest obejrzeć go dwa-trzy razy, aby poznać wszelkie niuanse. Ten film to dzieło wyjątkowe, klasyczne, naprawdę interesujące. Coraz więcej osób docenia  dobre kino i wraca do klasycznych dzieł sprzed 20, 30 czy 40 lat. Zielona Mila jest jednym z ponadczasowych filmów. Nie dostał żadnego Oskara, ale nie ujęło to nic z jego klasyki oraz wyjątkowości.

4/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *