Smartwatche to jeden z najciekawszych wynalazków, na które zapanował prawdziwy boom

Smartwatche to jeden z najciekawszych wynalazków, na które zapanował prawdziwy boom

Należy do technologii ubieralnej i ma w sobie łączyć nie tylko możliwości sprawdzania czasu, ale także wiele innych ciekawych funkcji. Oferuje znacznie więcej, niż niejeden do tej pory wymyślony zegarek. Jednym słowem – używając smartwatcha, wychodzimy daleko poza zakres do tej pory rozumianego korzystania z zegarka.

Smartwatch może pełnić różne funkcje, aktualnie jego podstawową jest przede wszystkim możliwość wyświetlania komunikatów ze smartfonu właśnie na nim. W jaki sposób umożliwia nam to szybkość reagowania na takie wiadomości? Na pewno wygodniej jest spojrzeć na rękę i odczytać, kto właśnie próbuje się z nami skontaktować i w jakiej sprawie, niż wyciągnąć telefon z kieszeni bądź z torebki. Umożliwia nam to również selekcję sprawy, która może wymagać szybszej lub wolniejszej odpowiedzi i pozwala ustalić pewien priorytet danej sprawy.

Za pomocą smartwatcha możesz też sterować innymi funkcjami Twojego telefonu – na przykład zmienić piosenkę, którą właśnie słyszysz w słuchawkach, a która leci z Twojego smartfonu. Możesz także ustawić spust migawki, chociaż w tym przypadku mi osobiście trudno wyobrazić sobie korzystanie z takiej funkcji podczas wykonywania zdjęcia – na pewno potrzeba do tego trochę wprawy.

Innymi ciekawymi funkcjami smartwatcha jest możliwość wykonywania podstawowych funkcji fitness – bystry zegarek potrafi liczyć ilość spalanych kalorii, liczbę wykonanych kroków czy dystans, którzy przeszedłeś w ciągu dnia. Rzeczywiście, zostawiając telefon w innym miejscu trudno jest dokładnie oszacować wszystkie te dane podczas jednego dnia – mając na ręce smartwatch możesz być pewien precyzyjności takich szacunków.

Niektóre modele oferują funkcję mierzenia tętna, a jeszcze inne – pozwalają na osiągnięcie dokładniejszych statystyk podczas wykonywania przez nas konkretnej dyscypliny sportowej. Oczywiście, im więcej takich „wypasionych funkcji”, tym droższa jest ich cena.

Ale to nie jest jeszcze wszystko, co jest nam w stanie zaoferować ten ciekawy wynalazek. Jedną z wbudowanych funkcji jest także możliwość prowadzenia rozmowy jak przez zestaw głośnomówiący. Tak, to teraz jest możliwe za pomocą niczego innego, jak zegarka – jakkolwiek trudno sobie wyobrazić przebieg takiej rozmowy na ulicy, kiedy używając naszego zegarka podnosimy i rękę, i głos, próbując dostosować się do naszego rozmówcy. Wydaje się, że w wielu przypadkach ta funkcja może być jednak przereklamowana, jakkolwiek – kto co lubi i jak komu wygodniej. W celu prowadzenia rozmowy możesz także włożyć do takiego zegarka swoją kartę SIM – i wówczas możesz prowadzić rozmowę nawet w komunikacji miejskiej, przy czym Twoi towarzysze podróży będą słyszeć nie tylko Ciebie, ale także tego, z kim właśnie prowadzisz rozmowę. Najwygodniej byłoby więc używać takiej funkcji, w trosce o swoją prywatność, w ustronnym miejscu. Ale wtedy równie dobrze moglibyśmy skorzystać z możliwości naszego telefonu.

Smartwatchem steruje się przede wszystkim przez ekran oraz serię wbudowanych po bokach przycisków. Czy jest to wygodne i jak szybko nauczymy się obsługiwać takie cudeńko – mocno uzależnione jest od naszych indywidualnych predyspozycji.

Z reguły smartwatch miał być dopełnieniem smartfonu, ale równie dobrze można zastanowić się, czy nie jest raczej przesytem. Dla wielu ludzi jest modnym i ekstrawaganckim nieco urządzeniem, którym można pochwalić się przed znajomymi. Dla innych jest rzeczywiście wygodnym sposobem na szybką komunikację i przesiewanie ważnych i ważniejszych informacji. Dla jeszcze innych – zbędnym produktem, który w żaden sposób nie jest w stanie zadecydować o jakości naszego życia czy wręcz ją podnieść.

Smartzegarek łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth. Tym samym nie może znajdować się w zbyt dalekiej odległości od telefonu, jeśli ma funkcjonować prawidłowo. Może być z powodzeniem stosowany jako swoistego rodzaju „GPS” dla naszego telefonu – dzięki zegarkowi możemy zlokalizować położenie naszego telefonu. Wspaniale współgra z telefonami, które posiadają system operacyjny iOS lub Android.

Podobno podstawowym celem stworzenia takiego telefonu była chęć odpowiedzi na potrzeby ludzi, którzy doświadczali zbyt przeładowanego informacjami swojego życia. W sposób selektywny smartzegarek miał pomóc w doborze informacji i ułatwić komunikację. Zdecydowanie jest ciekawym urządzeniem, wyjątkową hybrydą, która umożliwia rozszerzenie pakietu funkcji do tej pory pełnionych przez zwykły zegarek i uzupełnienie do naszego telefonu. Jednym z największych minusów takiego smartwatcha jest jego żywotność – rozładowuje się bowiem równie szybko, jak telefon i równie często trzeba go ładować. Drugim minusem jest wcześniej już wspomniana potrzeba trzymania obu urządzeń w dość bliskiej odległości od siebie, żeby osiągnąć pełnię ich funkcjonalności. Koncepcja smartwatcha jest dobra, ale mogłaby być jeszcze lepsza, gdyby na przykład można było zupełnie zrezygnować z telefonu i połączyć obie te funkcjonalności w jednego, niezależnego smartwatcha.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *