Porady

Netykieta – zasady, które powinien przestrzegać każdy internauta

netykieta

Netykieta to coś znacznie więcej niż przestrzeganie zasad kultury. To także zasady komunikacji, które pozwolą Ci na skuteczne porozumiewanie się z innymi osobami, a nawet przestrzegania prawa. Czy znasz najważniejsze reguły netykiety?

Co to jest netykieta?

Chociaż to słowo nie pojawia się w nagłówkach portali internetowych, powinien znać je każdy, kto korzysta z internetu. Jeśli zatem czytasz ten artykuł, dotyczy to także Ciebie. Czym więc jest netykieta?

Netykieta to ogólny zbiór zasad dotyczących tego, jak zachowywać się w internecie. Dotyczą one kultury oraz dobrych manier. Zapobiegają nienawiści, przemocy, szerzeniu fake newsów, a także szanują własność intelektualną.

Jednak internet to bardzo dynamiczne miejsce. Z roku na rok może zmienić się nie do poznania. Popularne niegdyś fora internetowe dzisiaj świecą pustkami, podczas gdy większość osób spędza czas w mediach społecznościowych. Także e-mail jest czymś innym niż kilka lat temu. Dlatego netykieta także musi ewoluować i dostosowywać się do obecnych warunków. W kolejnych akapitach omówimy, jakie zasady w internecie są najważniejsze.

Dlaczego netykieta w internecie jest taka ważna?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – mówi słynne powiedzenie. W dobie internetu można jednak śmiało rzec: Jak Cię czytają, tak Cię piszą. To właśnie sposób, w jako komunikujesz się z innymi świadczy o tym, jaką jesteś osobą.

Co więcej, przestrzeganie zasad netykiety uchroni Cię od licznych nieporozumień. Ile razy ktoś nie zrozumiał Twojego wpisu, źle go zinterpretował lub niepotrzebnie się obraził? Netykieta wprowadzi porządek nie tylko do Twoich komentarzy w mediach społecznościowych, ale także w mailach. Taka umiejętność pomoże Ci zarówno w szkolnym, jak i zawodowym życiu.

Netykieta to również reguły, jakie uchronią od pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej. Jak dowiesz się z kolejnych akapitów, prawo do własności w sieci oraz czyjaś prywatność jest ważne również z punktu widzenia prawa. A jak pewnie wiesz, nieznajomość prawa szkodzi.

Internetowy savoir-vivre – podstawowe zasady netykiety

Na czym polega netykieta w praktyce? Przede wszystkim na poszanowaniu innych osób i traktowaniu ich z szacunkiem. Unikaj zatem hejtu oraz wulgarnych wypowiedzi. Dotyczy to także trollingu. Pisanie często nieprawdziwych informacji tylko po to, aby wzbudzić reakcję nie jest najlepszym początkiem dyskusji.

Do zasad netykiety zalicza się również poprawność językowa. Pewnie wiesz, jak trudno jest zrozumieć osobę, która nie używa przecinków, a do tego robi błędy językowe. Często nie wiadomo co ten ktoś, chciał przekazać. Jeśli nie chcesz być kimś takim, pisz poprawnie i nie nadużywaj Caps Locka. Pomoże Ci w tym także słownik języka polskiego (dostępny również online) oraz darmowe aplikacje sprawdzające błędy ortograficzne i interpunkcyjne.

Wystrzegaj się fake newsów, a już na pewno ich nie twórz. Trzymaj się faktów, aby nie wprowadzać nikogo w błąd. Jeśli nie jesteś pewien informacji, najlepiej sprawdź ją w innych źródłach.

Ważny jest także język i styl wypowiedzi. Słowo pisane jest odbierane inaczej niż mówione. W świecie realnym intonacja głosu i gestykulacja pomagają wyrazić intencję. W internecie jest już inaczej. Dlatego stosuj ironię oraz sarkazm z umiarem. W innym razie możesz zostać nie tylko źle odebranym, ale również możesz wywołać niepotrzebny konflikt.

Na koniec rzecz często pomijana, ale niezwykle istotna. Jej nieznajomość może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, także odpowiedzialności prawnej. Mowa oczywiście o własności intelektualnej. W internecie bez trudu można skopiować czyjś tekst, grafikę czy film i opublikować jako swój. Jest to jednak nie tylko niezgodne z zasadami netykiety, ale również prawa autorskiego.

Podsumowanie

Jak widzisz, netykieta to zbiór zasad, jakie dotyczą każdego, kto korzysta z internetu. Przestrzeganie ich nie tylko świadczy o Twojej kulturze. Pozwoli Ci także uniknąć niepotrzebnych porozumień i skutecznie komunikować się w sieci.