Tech

Najpopularniejsze technologie które pomogły uratować zdrowie

proteza zębow

Chociaż rzeczywistość, jaką możemy zaobserwować wychylając się zza okna bądź też poprzez ruszenie w wąskie, miejskie uliczki znacznie odbiega od tego, co imaginowali nam twórcy literatury science-fiction bądź futurystyczne filmy. Niemniej jednak notujemy pasmo sukcesów na polu technologicznym w wielu dziedzinach naszego życia i trudno jest bagatelizować dokonania naukowców. Poniżej przedstawiamy krótką listę technologicznych rozwiązań w kontekście medycyny, które są najpopularniejsze i które pomogły uratować zdrowie bądź nawet życie wielu ludzi na całym świecie.

1. Respirator. Cichy (chociaż też tak nie do końca) przyjaciel, który przejmuje na siebie obowiązki przeprowadzania procesu wymiany gazów w ciele człowieka, czyli mówiąc w skrócie – oddycha za niego. Szczególnie nieoceniony wśród ofiar poważnych wypadków bądź losowych zdarzeń, których stan jest tak fatalny, że zatracili oni nawet właśnie funkcję samodzielnego oddychania. Obecnie jeden z najpowszechniejszych sprzętów specjalistycznych i jeden z najważniejszych elementów technologii w medycynie. Trudno wskazać inny, równie charakterystyczny (respirator jest wszak symbolem szansy i nadziei) oraz tak użyteczny sprzęt.

2. Szczepionki. Element, który z czystym sercem i z pełną odpowiedzialnością nazwać można technologią. Szczepionki, chociaż przechodzą różne fazy odbierania w świadomości ludzi (od ekscytacji po nienawiść i ponownie, zapętlając tym samym ten schemat) są jednym z najważniejszych dokonań w dziedzinie medycyny, dzięki którym udało się powstrzymać (z czego możemy sobie nawet nie zdawać sprawy!) plagi oraz w znacznym stopniu ograniczyć umieralność na choroby, które wcześniej nie były dla nas uleczalne. Jednocześnie łatwość w ich aplikowaniu sprawia, że są stosunkowo łatwe w rozprzestrzenianiu w krajach biednych, gdzie nie ma warunków do tego, aby postawić i użytkować nowoczesny sprzęt medyczny, który dodatkowo wymaga wykwalifikowanej obsługi. Szczepionki są znacznie łatwiejsze w obejściu, wystarczy wysłać kilku wolontariuszy którzy nauczą miejscową ludność, w jakie miejsce należy się wkłuwać i przypomną o zachowaniu higieny. Jak zresztą widać z raportów z ostatnich trzydziestu lat, nie tylko śmiertelność ale też w ogóle zachorowalność na takie choroby jak malaria znacznie zmalała. Trudno mieć nadzieję, że uda nam się wyplenić w ten sposób całe zło tego świata, niemniej dopóki jest nadzieja, dopóty warto o to walczyć i się starać.

3. Aparaty, implanty – kolejna kategoria, która w znaczny sposób ułatwiła codzienne życie upośledzonym w jakiś sposób ludziom bądź też takim, których dotknęły choroby. Aparaty słuchowe umożliwiają tak naprawdę powrót do normalnego życia nie tylko osobom starszym ale także i młodym niedosłyszącym, którzy – chociaż lubimy mieć złudną nadzieję, że jest inaczej – nierzadko poddawani są społecznemu ostracyzmowi. Z kolei aparaty ortodontyczne nie zawsze i nie w każdym przypadku związane są z funkcją estetyczną, mającą na celu wyrównać zgryz. Nierzadko są efektem, końcowym etapem leczenia znacznie poważniejszych problemów i anomalii związanych z zębami. Podobnie sprawa ma się w przypadku implantów, które nie zawsze są wykorzystywane w celach estetycznych, ale także mają właściwości lecznicze – nawet jeśli nie w sposób dosłowny, to potrafią uleczyć duszę i psychikę, gdy wreszcie pomogą nam pozbyć się raz na zawsze jakieś defektu w naszym ciele, którego wstydzimy się szczególnie mocno.

4. Protezy. Znacznie ułatwiają codzienne życie, pozwalają nierzadko w ogóle do niego wrócić – funkcjonowanie bez jakiejś kończyny bardzo często bowiem, szczególnie na samym początku, sprawia, że trudno takiej osobie jest się odnaleźć w nowej dla niej rzeczywistości.

Jak widać, współczesna medycyna wcale nie zbija bąków i nie stoi w miejscu. Już teraz mamy do czynienia z najlepszym dostępnym sprzętem, a stale docierają do nas informacje o nowych próbach i testach przeprowadzanych przez naukowców na całym świecie. Nie pozostaje nam nic innego niż uzbroić się w cierpliwość i bacznie śledzić informacje w mediach. Być może już w niedalekiej przyszłości obudzimy się w społeczeństwie, które wyzbędzie się chorób pokroju nowotworów czy innych plag współczesnej medycyny.