Jak sprawdzić akumulator w samochodzie?

akumulator samochodowy

Przed wymianą akumulatora należy sprawdzić jego stan. Kierowcy ignorują akumulator. Dopóki działa, nie zwracają na niego uwagi. Nawet podczas corocznego przeglądu technicznego samochodu nie sprawdza się jego sprawności – eksperci ze stacji kontroli nie przyglądają się dokładnie układowi zasilania.

Dlatego niektórzy kierowcy wymieniają akumulator dopiero wtedy, gdy zawodzi regularne ładowanie, inni wymieniają go po 5 latach, zwykle biorąc pod uwagę granicę jego żywotności. Niezależnie od tego, kim jesteś, sprawdź stan akumulatora, zanim zdecydujesz się na jego wymianę. Czasami w przypadku ładowania spowodowanego niedziałającymi innymi elementami samochodu. Akumulator – sprawdzenie poziomu

Sprawdź poziom elektrolitu

Jeśli masz sprawny akumulator, zacznij kontrolę akumulatora od sprawdzenia poziomu elektrolitu. Zdejmij pokrywy i wszystkie ogniwa (w niektórych modelach można to zrobić za pomocą monety) i sprawdź, czy wewnętrzne płytki robocze są odsłonięte. Jeśli poziom elektrolitu jest niski, dodaj go do wody destylowanej lub dejonizowanej.

Dlaczego jest to ważne? Roztwór ten przewodzi prąd między płytami akumulatora. Podczas eksploatacji woda w nim zawarta powoli odparowuje (szczególnie w akumulatorach przechowywanych stosuje się metodę nieutrwalania, aby zapobiec temu procesowi ). Gdy poziom elektrolitu spada zbyt nisko, blaszki te są odsłaniane i powoli niszczone.

Przy zwiększaniu poziomu elektrolitu należy zachować ostrożność – wszelkie zanieczyszczenia, które dostaną się do roztworu spowodują szybsze rozładowanie baterii. Przy napełnianiu wodą destylowaną lub demineralizowaną nie należy przekraczać znaku MAX na obudowie. Jeśli go nie ma, wlej tyle wody, aby poziom elektrolitu znalazł się około 1 cm nad płytą. Rozważ sytuację zadłużenia
Elektrolit powie Ci również o stanie naładowania baterii.

Możesz użyć hydrometru, aby określić gęstość roztworu. Najlepsza jest 1,28 g / cm3. Jeśli spadnie poniżej 1,25 g / cm3, należy naładować baterię; jeśli spadnie poniżej 1,15 g / cm3, istnieje możliwość sulfacji i trwałego uszkodzenia baterii. Aby sprawdzić aktualny poziom naładowania, można również za pomocą prostego miernika określić napięcie spoczynkowe. Należy je zmierzyć po nocnej przerwie, przed przekręceniem kluczyka w stacyjce i przed uruchomieniem silnika.

Odczyt poniżej 12,4 V oznacza, że akumulator wymaga naładowania. Napięcie ładowania należy sprawdzić również po uruchomieniu silnika – powinno wynosić od 13,8 do 14,8 V. Niska wartość wskazuje na usterkę w układzie ładowania. Z kolei napięcie poniżej 10 V podczas rozruchu zimnego silnika świadczy o martwym akumulatorze. Naładuj akumulator za pomocą zaawansowanej ładowarki. Najlepsze są modele z mikroprocesorem (np. CTEK MXS), który automatycznie steruje układem i chroni części instalacji elektrycznej przed uszkodzeniem. ładowanie CTEK

Jak przedłużyć żywotność akumulatora?

Żywotność akumulatora producent gwarantuje na więcej niż wspomniane 5 lat. Twój akumulator będzie działał długo, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbał. Dlatego zawsze sprawdzaj poziom elektrolitu, a także czystość zacisków – gdy są one pokryte śniegiem, bieżącą wodą akumulator bywa problematyczny.

Nie dopuszczaj też do całkowitego rozładowania akumulatora, co skraca jego żywotność przez zasiarczenie ogniw. Staraj się nie parkować na skarpie – pozostawienie samochodu na stromej drodze stawia akumulator w złym położeniu, zaburzając jego pracę. Aby nie obciążać zbytnio akumulatora, włączaj urządzenia elektryczne takie jak światła, wentylację czy radio dopiero po uruchomieniu silnika i sprawdź, czy są wyłączone przed opuszczeniem samochodu.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *