Moto

Jak przygotować samochód na zimę? Oto 5 porad

auto w zimę

Akcja zima… czyli 5 praktycznych porad o tym jak przygotować swoje auto przed atakiem śnieżycy i nie tylko.

Choć od kalendarzowej zimy dzieli nas jeszcze sporo czasu, warto zawczasu pomyśleć o dobrym przygotowaniu naszego auta do sezonu zimowego. Jazda samochodem to nie tylko wygoda, ale i ogromna odpowiedzialność. Oto 5 praktycznych porad, które pomogą dobrze przygotować nasz pojazd do jazdy w zimowych warunkach.

1. Płyny eksploatacyjne

Na kursie prawa jazdy dowiedzieliśmy co, jak i dlaczego, ale reszty musimy nauczyć się już sami. Wybierając na przykład płyn chłodniczy kierujmy się przede wszystkim jego odpornością na zamarzanie. Bowiem w przypadku jego zamarznięcie może dojść do uszkodzenia chłodnicy lub bloku silnika. To samo dotyczy płynu do spryskiwaczy (więcej o tym w kolejnym akapicie); kierujmy się przede wszystkim jego jakością, a nie promocyjną ceną. I nie zapominajmy o najważniejszym – regularne sprawdzanie płynów eksploatacyjnych to obowiązek w każdym czasie, nie tylko w sezonie zimowym.

2. Kompleksowa ochrona lakieru

Ochrona w postaci samego wosku jest niewystarczająca – powstałe w zimę odpryski, rysy i obicia często prowadzą do korozji. Zaleca się regularne mycie auta i to najlepiej ręcznie. Związki chemiczne stosowane w myjniach bezdotykowych nie są korzystne dla karoserii, podobnie jak i tani (czyt. niskiej jakości) płyn do spryskiwaczy, który może zaszkodzić lakierowi. Warto dbać o detale, to przecież one tworzą całość, czyli w tym przypadku budują komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy.

3. Zabezpieczenie uszczelek

Znasz tę sytuację kiedy w kolejny, zimowy poranek walcząc z pogodą i ze samym sobą idziesz do auta, podchodzisz do niego, wyjmujesz klucze i drzwi są zamarznięte. Rośnie w tobie frustracja podobnie jak i ujemna temperatura na zewnątrz… Jak temu zapobiec? Należy koniecznie zabezpieczyć uszczelki drzwi w aucie. To w końcu one – te małe, gumowe elementy zabezpieczają wnętrze naszego pojazdu przed czynnikami zewnętrznymi. Najbardziej powszechna metoda to smarowanie ich wazeliną, jednak smar do uszczelek samochodowych w sztyfcie, bądź w sprayu jest wydajniejszy i nie brudzi ubrań kierowcy i pasażerów. Konserwacja uszczelek to zabieg, który powinien być ponawiany przez cały rok, nie tylko kiedy nawiedzi nas Królowa Mrozu…

4. Woskowanie

Woskowanie ma na celu zabezpieczenie nadwozia przed urokami kapryśnej zimy, której ujemne temperatury i wszechobecna sól drogowa są szkodliwe dla karoserii naszego pojazdu. Woskowanie auta zimą oprócz tego, że przynosi pożądany efekt poprawia także jego wygląd – samochód jest czysty i wyróżniający się na tle innych poruszających się po drogach aut w tym ładnym dla oka, choć naznaczonym dużą ilością błota czasie.

5. Co jeszcze Kierowco Kochany…

Nie zapominajmy również o zmianie opon na zimowe, a także sprawdzaniu akumulatora wraz z przewodami i klemem. Korzystna jest także zmiana wycieraczek na grafitowe, które są mniej podatne na sztywnienie z powodu niskich temperatur w okresie zimowym. Warto kupić także kilka dodatkowych gadżetów takich jak na przykład szczoteczka do odśnieżania, saperka, skrobaczka do szyb które pomogą nam obronić się przed kolejnym atakiem zimy i jej skutkami. Jedźmy bezpiecznie każdego dnia, ciesząc się komfortem jazdy i pięknymi widokami za szybą; w każdym czasie, nie tylko w tym zimowym.