Jak podkręcić kartę graficzną – AMD / Nvidia

GeForce

Dobra karta graficzna to podstawa dla każdego szanującego siebie i swoje pieniądze użytkownika laptopa lub komputera. Gdy stara karta zaczyna szwankować nie oznacza to jeszcze potrzeby zakupu zupełnie nowej.

Istnieją sposoby na wydobycie z niej więcej mocy i sprawienie, że jej funkcjonowanie będzie można porównywać do „nieśmiganych”, sklepowych wariantów. Poniżej zaprezentowano w kilku krokach, jak tego dokonać.

1. Przygotuj swoje urządzenie

Na samym początku należy sprawdzić, czy sprzęt jest w stanie umożliwić tuningowanie. Najpierw upewnij się, czy twój zasilacz jest dobrej jakości, z bezpiecznego, sprawdzonego i najlepiej certyfikowanego źródła oraz, czy jest w stanie wymusić lepsze funkcjonowanie karty graficznej. Dobry zasilacz to taki, który posiada moc 500-600 watów. Jeśli jednak na twoją kartę graficzną składa się kilka procesów graficznych – możesz potrzebować silniejszego zasilacza, o mocy co najmniej 1000 watów. Poza zasilaczem warto też sprawdzić, czy otwory wentylacyjne sprzętu nie są zakurzone.

2. Pobierz odpowiedni program

Aby dobrać konkretne oprogramowanie, musisz wiedzieć jaką dokładnie posiadasz kartę graficzną. Sprawdzić tę informację można w aplikacji TechPowerUP GPU-Z. Można z niej odczytać właściwości karty takie jak pamięć czy częstotliwości taktowania rdzenia. Można też poznać temperaturę rdzenia, zużycie GPU, a nawet prędkość układu chłodzenia. Następnym krokiem będzie pobranie programu do przetaktowania karty. Może to być np. program MSI Afterburner. Może on obsługiwać zarówno karty wyprodukowane przez AMD, jak i Nvidię.

3. Stuninguj swoją kartę graficzną

Zwiększ zegar rdzenia o około 5 do 10 MHz i wypróbuj, czy karta jest stabilna chociażby uruchamiając grę albo przeznaczony do tego specjalny program testowy. Powtórz to działanie tyle razy, aż urządzenie przystąpi do wyłączenia, a potem przywróć konfigurację domyślną zegarów. To samo działanie przeprowadź na pamięci sprzętu. Jeśli wszystko pójdzie według planu, na ekranie powinny się pojawić błędy, a także usterki i wszelkie możliwe nieprawidłowości. Jeśli zegary osiągną wysoką wartość, ustaw je w opozycji do siebie i sprawdź ponownie, czy program testowy/gra działają dobrze. Zakładając, że wszystkie kroki poczyniono prawidłowo – karta graficzna powinna być już ulepszona.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *