TechPolecane

Już jest, premiera AMD Ryzen 9 7900X3D!

amd ryzen 9 7900

Premiera procesora AMD Ryzen 9 7900X3D miała miejsce w lutym 2023 roku. Jest to jeden z najnowszych procesorów tego producenta. Czym wyróżnia się ten model? Jak wypada pod względem wydajności? W niniejszym artykule przedstawiamy szereg przydatnych informacji na jego temat. Zapraszamy do lektury.

AMD Ryzen 9 7900X3D – podstawowe informacje o specyfikacji

AMD Ryzen 9 7900X3D to tańszy brat procesora 7950X3D, którego premiera miała miejsce na początku 2023 roku. Mimo iż jego specyfikacja nie jest tak imponująca jak w przypadku 7950X3D, to jest to CPU, które doskonale sprawdza się zarówno do grania, jak i montowania filmów czy obróbki grafiki. Osoby, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, a jednocześnie lubią stawiać na zaawansowane procesory, powinny wybrać właśnie AMD Ryzen 7900X3D.

Czym wyróżnia się ten procesor? Jednostka zawiera 12 rdzeni i 24 wątki, które są oparte na architekturze Zen 4. W tym procesorze również została zastosowana najnowsza technologia 3D V-Cache. Jest to zwiększona pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu – w Ryzenie 9 7900X3D jest jej aż 128 MB. 

Bazowe taktowanie procesora wynosi 4400 MHz, zaś w trybie Turbo wynosi ono maksymalnie nawet 5600 MHz. Z kolei współczynnik TDP wynosi 120 W.

Mikroelementy jednostki centralnej komputera, styki procesora w zbliżeniu.

Układ graficzny

W procesorze AMD Ryzen 9 7900X3D zastosowano zintegrowany układ graficzny Radeon Graphics. Oprócz tego, procesor ten obługuje również PCI Express 5.0 – jest to najczęściej wykorzystywany interfejs w najnowszych i najszybszych kartach graficznych. By możliwe było wykorzystanie jego pełnego potencjału, konieczna jest obsługa PCIe 5.0. Każdy, kto chce wyposażyć swój komputer w wydajną i efektywną kartę graficzną dedykowaną do grania w gry, kupno tego procesora będzie dobrym pomysłem.

Obsługa RAM typu DDR5

AMD Ryzen 9 7900X3D został zbudowany na wcześniej wspomnianej architekturze Zen 4. Oznacza to, że jest on kompatybilny z kościami RAM typu DDR5. Jest to najnowszy standard kart graficznych, który gwarantuje bardzo wysoką wydajność obsługi różnorodnych aplikacji.

nakładanie pasty termicznej na procesor z bliska

Najnowocześniejsze technologie

Z racji zastosowania w procesorze gniazd AM5 a także technologii produkcji 5nm FinFET, procesor ten zapewnia wydajność na wysokim poziomie. Oprócz tego, zaimplementowano w nim także technologię  Precision Boost 2 – przyczynia się ona do zwiększenia częstotliwości procesora podczas grania w gry czy używania specjalistycznego oprogramowania.

Z kolei technologia AMD EXPO zwiększa częstotliwość pamięci DDR5, co także poprawia komfort gry. Z kolei korzystając z programu AMD Ryzen Master możliwe jest zwiększenie częstotliwości taktowania a także kilku innych elementów w zależności od tego, do jakich celów w danym momencie wykorzystujemy nasz komputer. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie potencjału procesora oraz innych podzespołów.

Sprawdź ten i inne procesory AMD w Komputronik i wybierz taki sprzęt, który będzie w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.