Tech

Co warto wiedzieć przed wyborem telewizora do domu?

Kobieta relaksuje się na kanapie, używa pilota i wybiera program telewizyjny lub film w menu telewizora

Chcesz kupić telewizor do salonu? Przed tobą szereg decyzji, by określić, jaki sprzęt będzie odpowiedni. Zacznij od zmierzenia odległości od telewizora do kanapy i zastanowienia się, jaki budżet chcesz przeznaczyć na nowe urządzenie!

Telewizor do salonu – jaka matryca?

Przeglądając kategorię telewizorów w sklepie internetowym, szybko zauważysz, że urządzenia różnią się nie tylko przekątną ekranu. Czasami sprzęt o mniejszym ekranie może być droższy niż ten o większych gabarytach. Od czego to zależy? Przede wszystkim od rodzaju matrycy! Na rynku znajdziesz urządzenia LED, OLED, a także QLED lub NanoCell. Czym się różnią i w który rodzaj warto zainwestować?

Modele LED to klasyczne sprzęty, w których do podświetlenia matrycy używa się diod emitujących światło – stąd nazwa: LED to light-emitting diodes. Możesz spotkać się z różnym umiejscowieniem tego typu diod – twoją uwagę powinny zwrócić modele full-array LED. Diody są wówczas umieszczone za całym ekranem, co pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie podświetleniem i uzyskiwanie lepszej jakości obrazu.

Bardziej dopracowaną technologią LED są urządzenia QLED. Do niedawna była to technologia zarezerwowana dla Samsunga. Dzisiaj sprzęty tego rodzaju znajdziesz w bardzo atrakcyjnej cenie w ofercie marki TCL. Na czym polega wyższość tych propozycji nad LED-ami? Zastosowanie technologii kropek kwantowych (quantum dot light-emitting diodes) pozwala osiągnąć wiązkę światła o specyficznym widmie, która – po przejściu przez filtry kolorów – daje czyste barwy podstawowe. W efekcie to, co widzisz na ekranie telewizora jest wyraźne, kolory są żywe i nasycone. Tego typu sprzęty odznaczają się również wysoką jasnością panelu.

Podobne rozwiązanie to Nano Cell, autorska technologia LG. Tutaj jednak – zamiast kropek kwantowych – zastosowano nanokryształy.

Jak na tym tle wypadają matryce OLED? To już prawdziwa rewolucja – łatwo zauważysz różnicę, patrząc na cenę. Matryca składa się tutaj z samoświecących pikseli, nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Pozwala to osiągnąć nieskończony kontrast – możesz cieszyć się nieprzeniknioną czernią i doskonałą bielą. Co więcej, takie urządzenia mają również doskonałe kąty widzenia.

Telewizor z jaką matrycą wybrać? Dużo zależy od twojego budżetu! Sprzęty OLED będą cieszyć się dużą popularnością w nadchodzących latach – to perspektywiczna inwestycja. Jeśli nie odstrasza cię wyższa niż innych modeli cena, warto się na taką pozycję zdecydować.

Jak wybrać dobry telewizor? Najważniejsze parametry

Wiesz już, jak istotna jest matryca i jak technologia, w której została wykonana. Pora przyjrzeć się pozostałym parametrom, które pomogą zdecydować, czy sprzęt, który wpadł ci w oko, faktycznie sprawdzi się na co dzień!

Przyjrzyj się uważnie również:

  • procesorowi;
  • systemowi smart TV;
  • technologiom optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • przekątnej ekranu;
  • rozdzielczości;
  • łatwemu sterowaniu;
  • atrakcyjnemu wzornictwu;
  • liczbie i rodzajom złączy.

Jak duży telewizor jest ci potrzebny? Jeśli decydujesz się na urządzenie 4K, odległość od ekranu do miejsca, w którym siedzisz, może być mniejsza niż przy Full HD. Daje ci to więcej możliwości aranżacyjnych! Zwróć uwagę na kąty widzenia, jeśli filmy lub transmisje sportowe chętnie oglądasz w większym towarzystwie.

Możesz też zastanowić się nad telewizorem, który będzie kompatybilny z innymi sprzętami domowymi. Stąd duża popularności urządzeń Samsung, które świetnie działają w ramach ekosystemu SmartThings. Jeśli jesteś zapalonym graczem, nie zapomnieć sprawdzić specyfikacji dla graczy – zwłaszcza gdy masz w domu konsolę nowej generacji i chcesz w pełni wykorzystać jej potencjał.

Przed zakupem konkretnego sprzętu dobrze przeczytać recenzje innych użytkowników – to wartościowa informacja o tym, jak wybrany model sprawdza się na co dzień! Chcesz porównać specyfikacje najchętniej kupowanych propozycji? Sprawdź wszystkie telewizory w sklepie MediaMarkt!