Jak zmieniają się trendy technologiczne

laptop

Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że technologia na przestrzeni ostatnich lat uległa sporej zmianie. Podobnie jest również z trendami technologicznymi. Coś co było wyczekiwane i modne jeszcze jakiś czas temu, dziś w bardzo wielu przypadkach odeszło w zapomnienie. Coś co dawniej kojarzone było z jedną konkretną płcią, dziś jest dostępne i wykorzystywane niemal przez wszystkich.

Świetnym przykładem zmieniających się trendów w świecie technologii są komputery. Dawniej korzystaliśmy głównie z komputerów stacjonarnych. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na zakup laptopa. Były one kojarzone głównie z biznesem, pracami biurowymi. Dziś natomiast wiele osób decyduje się na zakup laptopa zamiast komputera stacjonarnego. Jest tak nawet w przypadku osób, które wykorzystują komputer do zabawy i domowego użytku.

Laptopy są powszechniejsze, nie są już komputerami dla elity. Co więcej można nawet powiedzieć, że era laptopów również przemija, a nawet w dużej mierze już przeminęła. Laptopy zyskały na popularności dzięki swojej mobilności, możliwości ich przenoszenia. Dzisiejsze komputery przenośne są jednak jeszcze mniejsze i gwarantują znacznie większe możliwości, a także mają bardzo wydłużony czas działania na baterii. Dziś panuje moda na urządzenia takie jak notebooki, tablety, które oferują to samo co laptop czy komputer stacjonarny, jednak mogą pracować na jednym ładowaniu znacznie dłuższy okres czasu. Są również mniejsze dzięki czemu można je zabrać gdziekolwiek tylko się chce. W dzisiejszych trendach liczy się wielkość i długość pracy na baterii. Dawniej nie było to aż tak istotne.
Zmiany zauważamy także w przypadku telefonów komórkowych. Dawniej zależało nam na dzwonieniu i wysyłaniu krótkich wiadomości SMS.

Z czasem doszły wiadomości MMS, którymi ludzie się zachwycali. Dziś natomiast nikt nie kupi telefonu, który nie posiada aparatu, kamery, ogromnej ilości pamięci potrzebnej do przechowywania różnego rodzaju plików. Nowe telefony, czyli urządzenia smartphone stały się mini komputerami. Ich moce obliczeniowe przewyższają jeszcze nie tak stare komputery stacjonarne czy laptopy. Rozwój technologii zmierza w kierunku produkowania coraz mniejszych urządzeń o znacznie większych możliwościach. Tak naprawdę dzisiejsze trendy technologiczne doprowadzają do tego, że zwykły szary człowiek nie potrzebuje już kilku urządzeń takich jak telefon, aparat, kamera, komputer, konsola do gry. Tak naprawdę wszystko możemy znaleźć w jednym urządzeniu takim jak na przykład smartphone lub tablet, czy laptop.

Dzisiejsze trendy doprowadzają do tego, że chcemy mieć wszystko pod ręką. Dlatego właśnie między innymi tak sporą popularnością cieszy się na przykład telewizja internetowa. Można ją oglądać praktycznie z każdego miejsca na naszym globie. Wystarczy tablet, laptop, smartphone i dostęp do sieci.

Technologia to także dzisiejsza motoryzacja. Kto z nas nie słyszał o producencie ultranowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samochodów takim jak Tesla? Ludzie oszaleli na punkcie inteligentnych samochodów, które same się poruszają po naszych drogach. O jakich rozwiązaniach technologicznych marzyliśmy dawniej w samochodach osobowych?

Otóż jeszcze kilkanaście lat temu myśleliśmy tylko o tym, aby posiadać wspomaganie, elektryczne szyby, ABS. Osoby posiadające większe wymagania pragnęły mieć samochód wyposażony dodatkowo w poduszki powietrzne, klimatyzację, komputer pokładowy. Dziś mamy nowoczesne wielkie ekrany komputerów samochodowych. Mamy klimatyzacje 4-strefowe, które pozwalają na ustawienie temperatury dla każdego miejsca w samochodzie osobno. Technologia naprawdę w motoryzacji bardzo się rozwinęła. Wymagania właścicieli samochodów stale rosną. Chcemy większej wygody, bezpieczeństwa, a także prędkości i przyśpieszenia. Rozwój technologii w motoryzacji doprowadził do tego, że nie zadowala nas już byle co.

Trendy technologiczne mają wpływ na budowę silników samochodowych. Dziś z naprawdę niewielkich pojemności tworzymy niesamowicie mocne jednostki. Kto jeszcze kilkanaście lat temu pomyślałby, że z pojemności 1200cm3 możemy wykrzesać nawet 100-140 koni mechanicznych? Było to nie do pomyślenia. Dziś jest to jednak jak najbardziej możliwe. Oczywiście można zastanawiać się nad tym jak trwałe są takie jednostki. Czas to zweryfikuje.

Technologia tak szybko ulega zmianie i rozwija się tak prędko, że nie patrzy się już dziś na trwałość produktów, które się kupuje. Trendy technologiczne doprowadziły do tego, że zmieniamy sprzęt praktycznie co roku, ewentualnie co dwa lata. Każdego roku wychodzi nowy model telefonu, komputera, tabletu. Coraz krótszy jest okres produkcji jednego modelu samochodu, ponieważ rynek i konsumenci wymagają tego, aby ciągle wprowadzane było coś nowego, dotąd niespotykanego.

Rozwój technologiczny nie zostanie zatrzymany. To my sami wpływamy na to, że trendy technologiczne tak szybko ulegają zmianie. Coraz większe wymagania, chęć posiadanie czegoś jeszcze lepszego. Coraz chętniej wydawane pieniądze na nowinki technologiczne. Za trendami trudno nam nadążyć i tak naprawdę większość z nas nie ma możliwości ze wszystkim być na bieżąco zgodnie z aktualną modą.

4.6/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *