Tech

10 technologii medycznych, które zrewolucjonizowały medycynę

Od medycyny zależy w dużym stopniu rozwój ludzkości. Przez lata nowe technologie, leki i praktyki lekarskie pozwalały nie tylko ratować ludzkie istnienia, ale także leczyć szybciej, skuteczniej – stale wydłużając średnią długość naszego życia. W porównaniu np. z czasami średniowiecznymi niemalże dwukrotnie wydłużyła się przeciętna długość życia człowieka. Niemała w tym zasługa medycyny i kolejnych rewolucyjnych technologii, jakie z czasem następowały. Poniżej przedstawiamy listę opracowanych technologii, które skutecznie podwyższyły jakość życia dzisiejszego człowieka. Niektóre z nich są stosowane od bardzo dawna.

1. Morfina – środek uśmierzający ból

Morfina

Morfina stosowana jest zwłaszcza wtedy, kiedy pacjentowi trudno jest żyć z bólem, który mu dolera. Została wyodrębniona z opium w 1806 roku. Od chwili pierwszej syntezy leku leczenie oparzeń, poważnych złamań, ran kutych czy postrzałowych mogło przebiegać bez zwielokrotnianego cierpienia pacjenta. Morfina obecnie znajduje duże zastosowanie po operacjach, w wielu chorobach przewlekłych, jak i do zwalczania bólu wywoływanego przez nowotwory. Jej skłonność do uśmierzania bólu potrafi uzależnić.

2. Antybiotyki

Antybiotyki

Pierwszym antybiotykiem opatentowanymi sprawdzonym w użyciu była penicylina. Jej odkrycie w 1929 roku aż do czasów współczesnych uratowało miliony, jeśli nie miliardy istnień ludzkich i dało też podstawy do prac nad innymi antybiotykami. Była to prawdziwa rewolucja w medycynie i farmakologii, która pozwoliła leczyć ciężkie w przebiegu do tej pory choroby bakteryjne.

3. Zastosowanie w medycynie komórek macierzystych

lekarka

Zastosowanie komórek macierzystych okazało się skuteczne w wielu schorzeniach, w tym genetycznych, nowotworowych i innych. Komórki macierzyste potrafią przekształcać się w inne dowolne komórki, na przykład mięśniowe czy szpiku kostnego. Dzięki temu znalazły szeroką niszę w medycynie, odbudowując odpowiednie tkanki lub zastępując uszkodzone komórki. Leczone są nimi choroby takie jak ostre białaczki, ale planuje się też próby pomyślnego wyhodowania z komórek macierzystych całych narządów, na przykład serca lub nerek, których można byłoby użyć jako organów transplantacyjnych.

4. Laserowe operowanie oczu

oko

To rewolucja zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów zaczęli tracić wzrok. Oczywiście, żeby poddać się takiemu zabiegowi, należy spełniać pewne warunki, a stopień redukowania wad wzorku jest również ograniczony. Jakkolwiek, jest to nadzieja dla tych, których wzrok pogorszył się do nawet 8 dioptrii – możliwość ponownego widzenia bez potrzeby okularów lub soczewek to krok milowy w dziedzinie okulistyki.

5. Rozruszniki serca

Rozruszniki serca

Te urządzenia, na stałe zamontowane w ciele pacjenta, potrafią stymulować serce i pobudzać je, jeśli szybkość bicia serca drastycznie się obniża. Uratowały życie już wielu osobom w różnym wieku i można śmiało rzec, że przyczyniły się do podwyższenia progu umieralności ze względu na choroby serca. Pierwszą osobą, która przekonała się o ich efekcie na serce człowieka, był Arne Larsson. Podobno przeżył 86 lat, korzystając w ciągu swojego życia z 24 stymulatorów pracy serca – co idealnie pokazuje, jak wiele znaczenie ma takie urządzenie dla tych, którzy cierpią na arytmię i choroby pokrewne.

6. Transplantologia – czyli przeszczepianie narządów

Transplantologia

Od kiedy tylko udało się dokonać pierwszych operacji, ich popularność wśród tych, którzy urodzili się z wrodzonymi chorobami genetycznymi, takimi jak mukowiscydoza, czy zapadli na choroby nowotworowe, bądź utracili część ciała – nie maleje. Jakkolwiek przeprowadzenie udanego zabiegu, po którym pacjent przeżyje wiele lat, wciąż podlega ogromnemu ryzyku – zgodność tkanek, grupy krwi, kwestia przyjęcia się organu od dawcy przez organizm biorcy są czynnikami, które determinują sukces i powodzenie takich operacji. Niestety, jest bardzo duże zapotrzebowanie na organy, a bardzo mało dawców – dlatego też trwają dalsze postępujące prace nad stworzeniem organów „od zera” z komórek macierzystych lub możliwości przeszczepiania organów od innych zwierząt.

7. Protezy

proteza

Kiedyś utrata ręki czy nogi stawiała człowieka w sytuacji bez wyjścia, w której trudno było samemu poradzić sobie z prostymi sytuacjami życiowymi. Bardzo często utrata kończyny kończyła się też śmiercią. Dzisiejsza technologia, która wprowadziła protezy do powszechnego użycia, jeśli nie sprawia, że życie kaleki staje się normalne, to przynajmniej znacznie je ułatwia. Obecnie stworzone protezy pozwalają na odtworzenie ruchów zginania ręki, wspomagają chodzenie i generalnie umożliwiają wykonywanie tych czynności, które byłyby wykonywane przez dany fragment ciała.

8. Rentgen

Rentgen

Trudno nie zaliczyć do prawdziwych medycznych rewolucji możliwość zastosowania badania radiologicznego. Za pomocą wiązki promieni X jesteśmy w stanie zdiagnozować wiele chorób, które mogą być niezauważalne gołym okiem. Można zdiagnozować pęknięcia kości, ale także oszacować stan narządów wewnętrznych.

9. Ultrasonograf

Ultrasonograf

Dzięki temu urządzeniu możemy zobaczyć płód, ale również stan narządów wewnętrznych.

10. Aplikacje, które umożliwiają samo diagnozę

lekarz

W tym przypadku wciąż należy być sceptycznym, ponieważ maszyna pozostaje tylko maszyną i choć ma szybsze możliwości do analizowania niż człowiek, to inteligencją człowieka nie przewyższy. Jakkolwiek, kiedy zostanie potwierdzony sukces takich aplikacji, wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej rewolucji w medycynie. Jakkolwiek, po co komu wtedy będą lekarze?