Tech

Jak ukryć swój adres IP? Proxy, VPN i Tor

praca przy laptopie

Powodów na to, aby chcieć ukryć swoje IP internauci mają bardzo dużo. Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie działań użytkownika sieci przy pomocy programów szpiegowskich, czy jego identyfikacja po imieniu i nazwisku. Wiele popularnych portali internetowych podaje przy komentarzach adres IP osób włączających się do dyskusji, jeśli chcemy pozostać w sieci anonimowi dla większości, możemy ukryć swoje IP. Jest na to kilka sposobów. Przedstawimy Wam te najpopularniejsze i najbardziej skuteczne.

Serwery i bramki Proxy

Jedną z popularniejszych możliwości na ukrycie swojego IP jest użycie do tego celu serwerów proxy. Możemy je wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszym – łatwiejszym – jest wejście na stronę internetową, która jest tzw. bramką proxy. Za jej pośrednictwem możemy wejść na dowolną witrynę w sieci, a nasz adres pozostanie ukryty, dopóki będziemy przeglądać ją przez bramkę. Korzystanie z bramki proxy nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych aplikacji, czy programów, dlatego jest szybkim sposobem na uzyskanie anonimowości w sieci. Wiele bramek oprócz funkcji ukrycia prawdziwego adres IP umożliwia dostosowanie ustawień przeglądania do swoich własnych preferencji. Dzięki niej możemy wyłączyć odtwarzanie skryptów, wyświetlanie reklam, czy zapisywanie ciasteczek w przeglądarce. Aby ukryć swój adres IP przy pomocy bramki proxy, wystarczy wejść w wyszukiwarkę i wpisać hasło „bramka proxy”, wyświetli nam się cała długa lista bramek proxy, które dostępne są do naszego korzystania.

Innym sposobem na ukrycie swojego adresu IP przy pomocy proxy jest skorzystanie z serwera proxy. Jest to opcja dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Musimy tutaj samodzielnie wyszukać anonimowy serwer proxy, do którego będziemy mogli się podpiąć. Serwer zmieni nasze IP, co sprawi, że prawdziwe stanie się niewidoczne dla osób, które chciałyby je odczytać bez naszej zgody. Niestety wykorzystywanie do ukrycia IP serwerów proxy jest dość uciążliwe ze względu na konieczność ciągłego wyszukiwania nowych serwerów. Aktualne w danym czasie serwery szybko znikają z przestrzeni wirtualnej, a na ich miejsce pojawiają się nowe.

Ukryta sieć TOR

TOR jest technologią stworzoną na potrzeby amerykańskiej armii i w niektórych jednostkach używa się go do dzisiaj. Nie jest zatem patentem opracowanym przez przestępców – jak niektórzy sądzą – a sposobem na uzyskanie złożonego, szyfrowanego połączenia, który ma swoje legalne podstawy. TOR rozprasza losowe dane poddane szyfrowaniu, aby uniemożliwić – lub znacznie utrudnić – ich złożenie w całość, dzięki czemu mogłyby one nabrać większego sensu.

TOR pomoże nam w uzyskaniu bezpieczniejszego i pewniejszego anonimowego połączenia. W jego przypadku informacje przesyłane i wysyłane do naszego komputera przechodzą przez wielu pośredników, a ich tor jest całkowicie losowy. W przypadku zastosowania serwerów lub bramek proxy, mamy tylko jednego pośrednika, którego wiarygodność, a także stabilność jest przez nas trudna do zweryfikowania. Co więcej, uzyskanie informacji od jednego pośrednika jest znacznie łatwiejsze niż od ich większej ilości. Tym bardziej, gdy nie wiemy, gdzie dokładnie owe dane się znajdują.

Jak najłatwiej korzystać z TOR? Przy pomocy przeglądarki TOR Browser Bundle. Wystarczy ją ściągnąć i zainstalować. Po jej uruchomieniu możemy swobodnie przeglądać sieć, ze znacznie większym poczuciem anonimowości.

Usługi VPN

Jednak najlepszym i coraz bardziej popularnym sposobem na anonimowość w sieci jest oczywiście VPN. Na rynku znajdziemy wiele programów – zarówno darmowych, jak i komercyjnych – które mogą zapewnić nam bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. Dużą zaletą VPN jest dostępność i łatwa obsługa. Po zainstalowaniu programu nie jest wymagana nawet jego konfiguracja, wystarczy nacisnąć przycisk i zacząć bezpiecznie surfować po sieci.

Jak działa VPN? VPN, czyli Virtual Private Network, pozwala na utworzenie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia, dzięki czemu możemy korzystać z internetu i tylko my będziemy wiedzieć, co robimy i co oglądamy, podłączając się do sieci. Ilustrując działanie VPN, możemy powiedzieć, że pozwala on na wytworzenie wirtualnego tunelu, przez który przepływają wysyłane i odbierane przez nas informacje. Jest on niepenetrowalny, a dane płynące w jego wnętrzu są niemożliwe do przechwycenia lub podsłuchania. Korzystając z VPN, jesteśmy bezpieczni przed podglądem od strony usługodawcy sieci, innych jej użytkowników, a także osób niepowołanych. Instalując VPN, możemy zatem bez obaw podłączać się nawet do sieci nieznanych i publicznych.

Kiedy przyda się VPN? VPN jest narzędziem, które doceni każdy użytkownik internetu. Wykorzystują go zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Doskonale sprawdzi się, gdy chcemy w sposób bezpieczny i anonimowy przeglądać sieć, a także wtedy, gdy często podłączamy się do sieci publicznych. Jeśli dużo podróżujemy i korzystamy z sieci hotelowych lub znajdujących się na dworcu, rozmawiamy przez popularne komunikatory (np. messenger), czy przesyłamy dane prywatne przez maila, to VPN będzie aplikacją, która zapewni przesyłanym danym bezpieczeństwo, a nam da gwarancję, że nie dostały się one w niepowołane ręce.

Źródło: Jak ukryć adres IP? – artykuł na portalu TopVPN.pl z przeglądem najlepszych metod ukrycia adresu IP i zestawienie najlepszych usług VPN.

4.5/5 - (liczba ocen: 4)