Porównanie smartfonów Huawei: Mate 10 Lite czy P20 Lite?

telefon

Marka Huawei konsekwentnie pracuje na miano lidera na polskim rynku budżetowych smartfonów. Kolejne dostarczane na rynek flagowce oraz telefony z tzw. średniej półki, dzięki swoim parametrom zdobywają ogromną popularność, czego najlepszym przykładem są modele takie jak Huawei P20 Lite czy Mate 10 Lite. Zwłaszcza ten drugi smartfon znajduje rzeszę zwolenników, dzięki atrakcyjnej cenie oraz wydajności, która wcale nie ustępuje nowszemu i droższemu modelowi P20. Zobacz porównanie obu telefonów i sprawdź, który wybór będzie w twoim przypadku korzystniejszy.

Doskonałe wyniki sprzedaży smartfonów Huawei w Polsce

Zaprezentowany w październiku 2017 Huawei Mate 10 Lite to zdecydowanie najgorętszy smartfon na polskim rynku w początku 2018 roku. Bynajmniej nie ze względu na wysoką temperaturę urządzenia, ale na jego parametry, wydajność, wygląd i atrakcyjną cenę. Z kolei model P20 Lite – najnowszy flagowiec chińskiego producenta, mimo że pojawił się na rynku stosunkowo niedawno – data premiery to marzec 2018 – również cieszy się coraz większą popularnością. Warto lepiej przyjrzeć się obu modelom, aby zrozumieć, w czym tkwi ich fenomen.

Wygląd i wymiary

Porównanie obu smartfonów warto zacząć od tego, co wiele osób interesuje najbardziej: wymiary. W przypadku telefonu komórkowego Huawei P20 otrzymujemy model o 148,6 mm długości, 71,2 mm szerokości i 7,4 mm grubości i wadze 145 gramów. Jest on nieco mniejszy i lżejszy od Mate 10 Lite, który waży 164 g, a jego wymiary to: 156,2 x 75,2 x 7,5. Przy takiej różnicy nie dziwi fakt, że Mate 10 dysponuje większym ekranem (5,9 cala), podczas gdy przekątna ekranu w P 20 to 5,83 cala. Inne są także proporcje ekranu, co ma znaczenie w przypadku osób, używających smartfona np. do oglądania filmów. Huawei P20 Lite posiada proporcje 18:9, podczas gdy ekran w modelu Mate 10 Lite zbudowany został w proporcji 19:9. Oba telefony wymagają instalacji karty nanoSIM, w obu możemy zastosować także dwie karty (nanoSIM zamiennie z microSD).

Pamięć RAM, procesor, pamięć wbudowana

Tyle podstawowych informacji, czas teraz przejść do spraw związanych bezpośrednio z wydajnością i parametrami telefonu. Tu oba telefony prezentują się podobnie, szczególnie jeśli chodzi o najistotniejsze elementy, w jakie wyposażył je producent. Zarówno P20 Lite, jak i Mate 10 Lite posiadają ten sam procesor Kirin 659 z układem Mali T830 MP2. W modelu Mate 10 Lite, który do sprzedaży trafił pod koniec 2017 r., znajdziemy system operacyjny Android 7, choć najnowsze, sprzedawane obecnie modele wyposażone są już w nowszą wersję softu – Android 8.0 Oreo, czyli taką samą, jaką posiada P20. Zarówno jeden, jak i drugi telefon wyposażone zostały w 4 GB pamięci RAM, co zapewnia ich sprawne i bezproblemowe działanie nawet przy wielu aplikacjach i procesach działających jednocześnie. W jednym i drugim wbudowana pamięć wewnętrzna wynosi 64 GB, przy czym telefony różnią się możliwością jej rozbudowy: w Mate 10 Lite możemy włożyć kartę pamięci o maksymalnej pojemności 128 GB, w P20 Lite – aż 256 GB. Przy takich parametrach możemy być spokojni o sprawne działanie i brak problemów z zacinaniem się urządzeń, bez względu na to, czy telefonu używamy sporadycznie, czy korzystamy z niego z dużą częstotliwością, korzystając z internetu, multimediów czy różnego rodzaju komunikatorów.

Wydajność baterii

Nie jest przypadkiem fakt, że przy zakupie smartfona, wiele osób kieruje się wydajnością jego baterii. I choć powszechnie uważa się, że telefony takie jak Huawei P20 Lite czy inne, dowolne flagowce największych gigantów, dość mocno obciążają akumulator ze względu na swoje parametry, warto zwrócić uwagę na fakt, że chiński producent zastosował w swoich urządzeniach dość pojemne ogniwa oraz systemy optymalizacji, zapewniające sporą wydajność telefonu na jednym ładowaniu. Jeśli chodzi o pojemność baterii, bardziej pojemne ogniwo posiada Mate 10 Lite – 3340 mAh przy 3000 mAh pojemności baterii w P20 Lite. Jeśli więc obok wydajności, procesora i ilości pamięci, najważniejszym parametrem smartfona jest dla ciebie czas pracy na baterii, z dwóch omawianych modeli, to Huawei Mate 10 Lite będzie lepszym wyborem.

Aparat

Warto porównać także aparaty znajdujące się w obu modelach telefonów. Standardowo, producent wyposażył urządzenia w aparat główny (w jednym i drugim przypadku o rozdzielczości 16 Mpix) z autofocusem, panoramą, detekcją fazy i fleszem LED i filmowaniem w rozdzielczości 1080p, oraz przedni (P20 Lite 16 Mpix, Mate 10 Lite – 13 Mpix). W przypadku wykonywania selfie lepiej sprawdza się Mate 10, wyposażony w tryb portretowy.

Na koniec coś, co wiele osób interesuje znacznie bardziej niż parametry urządzenia, czy rozdzielczość matrycy aparatu. Ceny obu smartfonów dość znacznie różnią się od siebie. Podczas gdy Huawei Mate 10 Lite kupimy już za ok. 1050 zł, flagowiec P20 dostępny jest w cenie powyżej 1400 zł. Jeśli więc poszukujesz budżetowego smartfona o dobrych osiągach, Huawei Mate 10 Lite wydaje się o wiele lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Aktualne oferty sprzedaży telefonu Huawei P 20 Lite: sprawdź tutaj.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *