Certyfikat SSL – co to jest i jak działa?

laptop

Obecnie coraz więcej codziennych spraw załatwiamy przez Internet. Powszechny dostęp do sieci pozwala na wygodną komunikację z przyjaciółmi, kontrahentami oraz na zrobienie zakupów online czy też załatwienie spraw urzędowych. Jednak wykonując te wszystkie czynności przez Internet, chcemy zachować poczucie bezpieczeństwa. To zapewnia certyfikat SSL, umożliwiając nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przesyłanie zaszyfrowanych danych.

SSL, czyli Secure Socket Layer, to powszechnie stosowany protokół pozwalający na nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przekazywanie zaszyfrowanych danych pomiędzy serwerem a użytkownikiem. Certyfikaty SSL zapewniają skuteczność i wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu są stosowane do zabezpieczania stron internetowych, sklepów e-commerce oraz połączeń z serwerami poczty e-mail. Istnienie certyfikatu SSL na stronie internetowej potwierdza jej wiarygodność i daje użytkownikowi gwarancję, że przysyłane przez niego dane trafią bezpośrednio do odbiorcy i nie zostaną przechwycone przez niepowołane osoby (np. hakerów).

Jak działa certyfikat SSL?

Wszystkie formularze umieszczane na stronach internetowych (np. kontaktowe lub zamówień) niezabezpieczone SSL przesyłają dane tzw. otwartym łączem, dzięki czemu łatwo je przechwycić. Certyfikat SSL szyfruje przesyłane informacje, przez co ich przejęcie i odczytanie jest niemożliwe. Szyfrowanie przesyłanych danych w ramach certyfikatu obejmuje wyłącznie adres domeny, dla której został on wystawiony. W momencie załadowania przez przeglądarkę strony internetowej zabezpieczonej certyfikatem SSL następuje ustalenie algorytmów oraz kluczy szyfrujących, które są używane podczas przesyłania danych między użytkownikiem a serwerem.

Korzyści z  używania certyfikatu SSL

Korzystanie z certyfikatu SSL na stronie internetowej zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych, ale oprócz tego ma także inne zalety. Dzięki SSL właściciel domeny ma możliwość zaimplementowania płatności elektronicznych, a dziś e-płatności są niezbędne do prowadzenia działalności w internecie. Dodatkowo SSL zapewnia wiarygodność strony internetowej w oczach użytkownika. Posiadanie certyfikatu wpływa również na algorytmy wyszukiwarek internetowych, dzięki czemu zyskujemy lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Posiadanie certyfikatu SSL zapewnia realne zabezpieczenie chroniące zarówno stronę internetową, jak i dane korzystających z niej użytkowników. Dodatkowe korzyści związane z certyfikatem jak e-płatności czy budowanie zaufania, sprawiają, że SSL jest niezbędnym elementem dla każdej firmy, która chce rozwijać działalność w internecie .


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *