Rozrywka

BTS: od debiutu do światowej sławy

BTS na gali MelOn Music Awards 2018
BTS na gali MelOn Music Awards 2018 | fot. TV10/TenAsia | Wikipedia

BTS, czyli Bangtan Sonyeondan (방탄소년단), to południowokoreański zespół, który zrewolucjonizował światową scenę muzyczną i stał się jednym z najbardziej wpływowych fenomenów kulturowych XXI wieku. Ich droga od skromnych początków do globalnej sławy jest fascynującą historią talentu, ciężkiej pracy i niezwykłej więzi z fanami.

Początki i debiut

Historia BTS rozpoczęła się w 2010 roku, gdy Big Hit Entertainment, wówczas niewielka agencja rozrywkowa, rozpoczęła proces rekrutacji członków zespołu. Pierwszy dołączył RM (Kim Namjoon), a następnie Suga (Min Yoongi) i J-Hope (Jung Hoseok). W kolejnych latach do składu dołączyli Jin (Kim Seokjin), Jimin (Park Jimin), V (Kim Taehyung) i Jungkook (Jeon Jungkook).

13 czerwca 2013 roku BTS zadebiutowali singlem „No More Dream” z minialbumu „2 Cool 4 Skool”. Choć debiut nie przyniósł natychmiastowego sukcesu, zespół zwrócił na siebie uwagę unikalnym stylem łączącym hip-hop z popem oraz tekstami poruszającymi problemy młodych ludzi.

Pierwsze kroki i rosnąca popularność

W kolejnych latach BTS wydali serię minialbumów i albumów studyjnych, systematycznie budując swoją pozycję na koreańskim rynku muzycznym. Przełomowym momentem okazał się rok 2015, gdy wydali album „The Most Beautiful Moment in Life, Pt. 1” z hitem „I Need U”. Piosenka przyniosła im pierwsze zwycięstwo w muzycznym programie telewizyjnym, co jest ważnym wyznacznikiem sukcesu w koreańskim przemyśle rozrywkowym.

Kolejne albumy, „The Most Beautiful Moment in Life, Pt. 2” (2015) i „The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever” (2016), ugruntowały pozycję BTS jako jednego z czołowych zespołów K-popowych. Ich muzyka zaczęła przyciągać uwagę również poza granicami Korei Południowej.

Światowy przełom

Prawdziwy światowy przełom nastąpił w 2017 roku wraz z wydaniem albumu „Love Yourself: Her”. Singiel „DNA” stał się międzynarodowym hitem, a BTS zaczęli pojawiać się w amerykańskich programach telewizyjnych i na prestiżowych galach muzycznych. W tym samym roku zespół otrzymał nagrodę Top Social Artist na Billboard Music Awards, przerywając sześcioletnią passę Justina Biebera.

Rok 2018 przyniósł kolejne sukcesy. Album „Love Yourself: Tear” zadebiutował na szczycie listy Billboard 200, czyniąc BTS pierwszym koreańskim artystą, który tego dokonał. Singiel „Fake Love” podbił listy przebojów na całym świecie, a zespół wystąpił na gali American Music Awards.

BTS reklamują LG G7
Reklama BTS dla telefonu komórkowego LG G7 ThinQ | fot. LG전자 | Wikipedia

Globalna dominacja

Od 2019 roku BTS umocnili swoją pozycję jako globalni supergwiazdy. Album „Map of the Soul: Persona” pobił rekordy sprzedaży, a singiel „Boy With Luv” (featuring Halsey) stał się jednym z najpopularniejszych utworów roku. Zespół wystąpił na Saturday Night Live i zdobył kolejne nagrody na arenie międzynarodowej.

Rok 2020, mimo pandemii COVID-19, przyniósł BTS jeszcze większe sukcesy. Singiel „Dynamite”, ich pierwsza piosenka w całości w języku angielskim, zadebiutował na szczycie listy Billboard Hot 100, czyniąc ich pierwszym koreańskim zespołem, który tego dokonał. Album „BE” również podbił listy przebojów, a BTS otrzymali swoją pierwszą nominację do nagrody Grammy.

W 2021 roku BTS kontynuowali swoją dominację na światowym rynku muzycznym. Singiel „Butter” pobił rekordy na YouTube i Spotify, a zespół zdobył tytuł Artysty Roku na American Music Awards. Ich występ na 76. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ potwierdził ich status nie tylko jako muzyków, ale także jako globalnych ambasadorów i wpływowych postaci.

Wpływ na kulturę i przemysł muzyczny

Sukces BTS wykracza daleko poza same osiągnięcia muzyczne. Zespół zrewolucjonizował sposób, w jaki artyści komunikują się z fanami, wykorzystując media społecznościowe i platformy streamingowe do budowania silnej, globalnej społeczności znanej jako ARMY.

BTS przełamali wiele barier dla artystów azjatyckich na zachodnim rynku muzycznym. Ich sukces otworzył drzwi dla innych koreańskich i azjatyckich artystów, przyczyniając się do większej różnorodności w globalnym przemyśle rozrywkowym.

Zespół wykorzystuje swoją platformę do poruszania ważnych tematów społecznych, takich jak zdrowie psychiczne, samoakceptacja i przeciwdziałanie dyskryminacji. Ich kampania „Love Yourself” i współpraca z UNICEF w ramach inicjatywy „Love Myself” miały ogromny wpływ na młodych ludzi na całym świecie.

zespół BTS udziela wywiadu w listopadzie 2020 roku
BTS udziela wywiadu w listopadzie 2020 roku | fot. Vogue Taiwan | Wikipedia

Wyzwania i przyszłość

Mimo ogromnego sukcesu, BTS muszą stawiać czoła różnym wyzwaniom. Presja związana ze sławą, intensywny harmonogram pracy i oczekiwania fanów mogą być ogromnym obciążeniem. Dodatkowo, jako obywatele Korei Południowej, członkowie zespołu stoją przed perspektywą obowiązkowej służby wojskowej, co może wpłynąć na ich karierę.

W 2022 roku zespół ogłosił, że skupi się na projektach solowych, co wywołało spekulacje o możliwym rozpadzie grupy. Jednak BTS zapewnili, że nadal będą działać jako zespół, jednocześnie rozwijając się indywidualnie jako artyści.

Historia BTS to opowieść o niezwykłym talencie, determinacji i sile więzi między artystami a fanami. Od skromnych początków w małej agencji rozrywkowej do statusu globalnych supergwiazd, BTS nieustannie przesuwają granice tego, co możliwe w muzyce i kulturze popularnej.

Ich wpływ wykracza daleko poza muzykę – BTS zmienili sposób, w jaki postrzegamy K-pop i azjatyckich artystów na światowej scenie. Stali się ambasadorami kultury koreańskiej, inspiracją dla milionów fanów i potężną siłą napędową globalnego przemysłu rozrywkowego.

Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, jedno jest pewne – BTS już zapisali się w historii muzyki jako jeden z najbardziej wpływowych zespołów naszych czasów. Ich podróż od debiutu do światowej sławy jest świadectwem siły muzyki w łączeniu ludzi ponad granicami kultur i języków.