Moto

E-toll czy Autopay? Jak płacić za autostrady w Polsce?

autostrada

Od grudnia 2021 roku znacząco zmieniły się zasady w kwestii opłat za przejazd autostradami. Obecnie, by zgodnie z prawem korzystać z rządowych części tych dróg, należy wykupić wcześniej bilet lub skorzystać z właściwych aplikacji na smartfonie.

Taki sposób płatności został wprowadzony na dwóch odcinkach płatnych autostrad, które zarządzane są przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dotyczy to A2 pomiędzy Koninem a Strykowem oraz A4 pomiędzy Wrocławiem i Gliwicami. Rewolucyjna metoda ma na celu przede wszystkim upłynnić jazdę i wyeliminować dotychczasowe korki, które powstawały przy bramkach.

W związku z nową sytuacją, wielu kierowców zadaje sobie pytanie, z której aplikacji najlepiej skorzystać. Niekwestionowanymi faworytami pod względem popularności są Autopay oraz E-toll. Między nimi występują jednak pewne różnice, dlatego też warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z zasadami korzystania z obu systemów płatniczych.

e-TOLL

e-TOLL jest aplikacją rządową, dostępna zarówno dla smartfonów z Androidem, jak i dla tych, które działają na iOS. Wymogiem rejestracji jest w tym przypadku podpięcie własnej karty płatniczej. Innym istotnym aspektem korzystania z e-TOLL jest konieczność założenia Internetowego Konta Klienta. Należy również pamiętać, że aplikacja musi być włączona przez całą podróż autostradą, ze względu na rejestracje przejazdu- e-TOLL automatycznie będzie naliczać kwotę za przejechany dystans i pobierać ją z doładowanego wcześniej przez użytkownika salda.

Autopay

Autopay wydaje się dość ciekawą alternatywą dla rządowego e-TOLL, zwłaszcza, że może się poszczycić znacznie wyższymi ocenami użytkowników w sklepach z aplikacjami. Autopay zostało ocenione przez kierowców na niemal 5 gwiazdek, podczas gdy e-TOLL zaledwie na niecałe 2 gwiazdki. Podobnie jak e-TOLL aplikacja jest dostępna dla obu systemów operacyjnych. Podczas rejestracji należy podać dane kontaktowe: e-mail oraz numer telefonu. Aplikacja wymaga również informacji o marce i numerze rejestracyjnym pojazdu. Finalnie, należy wybrać sposób płatności oraz odcinki przemierzanej autostrady. Ponieważ Autopay działa już od kilku lat, dotychczasowi użytkownicy muszą jedynie zaaktualizować obecną wersję aplikacji. Aplikacja funkcjonuje w ten sposób, że gdy użytkownik znajduje się blisko płatnego odcinka autostrady, Autopay kieruje do niego powiadomienie informujące, że w ciągu trzech minut zostanie zakupiony bilet. Jest to również czas, w którym posiadacz aplikacji może anulować transakcje.

Podsumowując, korzystanie z nowych metod płatności, może początkowo sprawiać kierowcom pewne trudności. Wcześniejsze zapoznanie się z aplikacjami, pozwoli jednak na bezstresowe korzystanie z wprowadzonych udogodnień, a także uniknięcie mandatu (przejazd bez uiszczonej opłaty może skutkować mandatem o wysokości nawet 500 zł). Nie ulega również wątpliwości, że płynna i bardziej komfortowa jazda to efekt, dla którego warto nauczyć się użytkować e-TOLL czy Autopay. Druga z aplikacji wydaje się być bardziej lubianą przez kierowców opcją, jednak każdy ma możliwość samodzielnego przekonania się, który z serwisów jest dla niego wygodniejszy.