Zmiany które mają realne szanse znaleźć swoje miejsce we współczesnej medycynie

W świecie opanowanym przez różnego rodzaju technologie trudno znaleźć elementy, które uchowały się przed wszechobecną cyfryzacją, komputeryzacją lub po prostu – przed postępem. Każda dziedzina naszego życia w mniejszym lub większym stopniu jest przez ten fakt kształtowana i nie ma najmniejszych powodów ani tym bardziej przesłanek, aby się przed tym wzbraniać. Dopóki bowiem to nam nie szkodzi ale wręcz przeciwnie, może pomóc, powinniśmy być elementem wspierającym i dążącym do pozytywnych zmian. Jedną z dziedzin, w której nowoczesne technologie mają ogromne znaczenie, jest medycyna. Co ciekawego na przestrzeni ostatnich lat się w tej gestii wydarzyło i czego możemy się spodziewać w przeciągu najbliższych dekad? Poniższa lista jest naszym zdaniem spisem zmian, które mają naprawdę realne szanse znaleźć swoje miejsce we współczesnej medycynie i które będziemy mogli zaobserwować już niebawem.

1. Czarny krzem

Jak udało się odkryć australijskim naukowcom, czarny krzem nie tylko ma doskonałe właściwości bakteriobójcze, ale także dobrze wiąże się z nanocząsteczkami. Co to oznacza w bardziej przystępny sposób? Przede wszystkim jesteśmy w stanie zwiększyć sterylność gabinetów zabiegowych oraz ograniczyć jeszcze bardziej powikłania i przypadki zakażenia podczas wykonywania operacji. Sprzęt medyczny pokryty czarnym krzemem byłby bowiem niemal w stu procentach sterylny sam w sobie i nie dopuszczałby do przypadków wyżej opisanych. Co więc stoi na przeszkodzie, aby zacząć wdrażać już teraz ten materiał do branży medycznej? Niestety koszta. Czarny krzem uzyskać można jedynie przy pomocy specjalnie skonstruowanego i przystosowanego lasera, którego użytkowanie niestety jest bardzo drogie. W związku z tym niestety będziemy musieli jeszcze długo poczekać na tę technologię, chyba że znajdzie się w międzyczasie jakieś lepsze, tańsze rozwiązanie.

2. Drukarka 3D

Niezwykle fascynujące jest to, jak wiele zastosowań można znaleźć dla tak młodego wynalazku, jakim jest drukarka 3D. Okazuje się bowiem, że z powodzeniem może ona służyć także w medycynie, gdzie – wydawać by się mogło niezbędny jest światowej klasy sprzęt. Nic bardziej mylnego. Dobrym przykładem, przywoływanym bardzo często w mediach, są sztuczne gałki oczne. O ile tradycyjne protezy oczu wykonywane są z żywicy, a cały proces podlega ręczne obróbce, o tyle dzięki drukowi 3D jesteśmy w stanie w takim samym czasie, za takie same pieniądze wykonać nie jedną gałkę oczną, lecz… ponad trzysta! Różnica jest więc widoczna – nomen omen – gołym okiem i udowadnia to nam, że warto inwestować w tę technologię. Nie jesteśmy sami w takim przeświadczeniu, gdyż oczy to nie jedyne narządy, które próbuje się zaadaptować na potrzeby medyczne. Wydrukowano już wątrobę czy ucho, a w kolejce jest serce. Jeśli uda się przeszczepić człowiekowi serce wydrukowane tą metodą, będziemy mogli mówić o prawdziwym przełomie i rewolucji w medycynie.

3. Inżynieria genetyczna

Temat tyleż ciekawy, co niewdzięczny i budzący ogromne kontrowersje, szczególnie na polu religijnym i moralnym (które to pola są ze sobą w stałej korelacji). Abstrahując od przekonań i pozostając przy faktach, naukowcom udało się wyhodować hybrydę świni z zawartością mniejszą niż 0, 00001% ludzkiego genu dla celów naukowych. Podobnie też istnieją próby wyhodowania w ten sposób sztucznej macicy, co dawałoby ogromne pole możliwości i działania. Wydaje się więc, że technologia inżynierii genetycznej będzie nadal kontynuowana – przy udziale ogólnego zniesmaczenia bądź przyklasku – gdyż jest zbyt cenna i może przynieść niepomierne korzyści. Czasem są bowiem sytuacje i okoliczności, które wymagają pójścia na kompromis. I jeśli dzięki takiej kontrowersyjnej metodzie jesteśmy w stanie leczyć ludzi oraz wynajdywać remedia na nieuleczalne bądź niepoznane dobrze dotąd choroby, to nie powinniśmy się wahać przed tym, aby do takich badań dążyć. Podobnie też sprawa ma się w przypadku zwierząt. Oto bowiem inżynieria genetyczna umożliwiłaby nam bardziej skuteczną ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków. Dobrym przykładem jest tutaj nosorożec biały północny, którego jedynym przedstawicielem jest samiec. Gdybyśmy dysponowali już teraz odpowiednio rozwiniętą architekturą genetyczną, moglibyśmy wyhodować sztuczną macicę bądź przeszczepić zbliżonemu genetycznie gatunkowi komórki i w ten sposób przyczynić się do przetrwania gatunku. Jeśli jednak nie uda się tego zrobić z nosorożcem, warto dołożyć wszelkich starań ażeby udało się ze słoniami, pandami czy wielorybami.

4. Cybernetyczny nóż

Supernowoczesna technologia, która bardzo skutecznie pomaga w walce z rakiem. Nożem jest jedynie z nazwy – jego działanie polega na tym, że specjalny nadajnik emituje fale radiowe, niszczące komórki rakowe. Ze względu na to, że robot jest precyzyjny co do 0, 1mm, można śmiało zwiększyć dawkę takiego promieniowania – zdrowe komórki pozostaną bowiem nienaruszone. Dzięki temu osoba chora na raka jest w stanie przyjąć znacznie większą dawkę chemiotrerapii, niż byłoby to możliwe dotąd znanymi sposobami.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 11 maja 2017 o 22:07

    Można gdzieś więcej się dowiedzieć na ten temat?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *