Tech

Za co odpowiada gniazdo komputerowe RJ45?

gniazdo komputerowe RJ45

Każdy, kto korzysta z komputera i Internetu z pewnością dobrze zna gniazda RJ45. Są one obecnie standardem w wielu urzędach, bankach, biurach czy różnego rodzaju instytucjach. Coraz częściej są także jednym z elementów podstawowego wyposażenia domów czy mieszkań kupowanych od firm deweloperskich. Wyróżniamy kilka rodzajów gniazd RJ45. Z tego artykułu dowiesz się, do czego one służą oraz jak wybrać odpowiednie gniazdo komputerowe.

Do czego służy gniazdo komputerowe RJ45?

Gniazdo RJ45 to gniazdo komputerowe, którego nie może zabraknąć w żadnym miejscu, gdzie korzysta się z infrastruktury komputerowej. Jest ono bowiem odpowiedzialne za uzyskanie dostępu do Internetu. Bez niego nie można także stworzyć sieci komputerowej. Gniazdka tego typu są popularnym rozwiązaniem wśród osób, które wolą korzystać z Internetu przez kabel zamiast przez sieć bezprzewodową. Są też stosowane przez osoby, które nie posiadają bezprzewodowego Internetu.

Już na etapie projektowania swojego domu czy biura warto dobrze przemyśleć to, gdzie będą zainstalowane gniazda komputerowe. Można to także zrobić, planując remont generalny. Dzięki temu gniazda RJ45 będą się znajdowały dokładnie tam, gdzie najczęściej korzystasz z Internetu. Często korzystanie z Internetu przez kabel jest lepszym rozwiązaniem, gdyż pomimo coraz wyższych standardów Wi-Fi, takie połączenie zapewnia lepszy i stabilniejszy transfer danych.

Czym jest i kiedy warto zdecydować się na obudowę typu Keystone?

Obudowa gniazd typu Keystone to rozwiązanie dające użytkownikom wiele swobody. W tego typu obudowach możesz sam montować moduły, które są Ci potrzebne. Możliwość indywidualnej konfiguracji to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Wszystkie elementy do takich obudów są wykonane w najwyższych standardach, dzięki czemu gwarantują bezpieczeństwo połączeń sieciowych i bezproblemową komunikację. Zastosowanie tego typu obudowy umożliwia Ci zmianę konfiguracji za każdym razem, gdy chcesz dopasować sprzęt do swoich bieżących wymagań. W obudowie gniazd typu Keystone można montować: moduły RJ45 różnych kategorii, moduły gniazd telefonicznych, antenowych, HDMI, USB, a nawet gniazd głośnikowych.

Moduły keystone RJ45, który możesz nabyć m.in. w sklepie internetowym CableGO, służą do budowy gniazd abonenckich oraz punktów krosowych w instalacjach wewnętrznych, poziomych i pionowych sieci teleinformatycznych.

Jakie gniazdo RJ45 wybrać?

Decydując się na zakup gniazda komputerowego, masz do wyboru kilka jego rodzajów. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy wystarczy Ci powszechnie stosowane gniazdo nieekranowane, czy chcesz zainwestować w gniazdo ekranowane. W naszym kraju najczęściej montowane są gniazda nieekranowane, jednak ekranowanie przewodów sygnałowych to praktyka, która bezpośrednio wpływa na wyższą jakość przesyłanego sygnału. Ekranowane gniazda RJ45 są droższe od swoich nieekranowanych odpowiedników, jednak umożliwiają uzyskanie sygnału bez jakichkolwiek zniekształceń. Do użytku domowego gniazda nieekranowane z pewnością będą wystarczające.

Warto również rozważyć, czy potrzebujesz pojedynczego, czy może podwójnego gniazda komputerowego. Jeżeli w danym miejscu zamierzasz korzystać np. z komputera i drukarki, warto zdecydować się na zakup podwójnego gniazda. Dzięki niemu będziesz mógł podłączyć dwa urządzenia do sieci komputerowej.

3/5 - (liczba ocen: 1)