Ciekawostki

Najważniejsze wynalazki i odkrycia Indian

Indianie

Rdzenni mieszkańcy Ameryki zostali nazwani Indianami przez Krzysztofa Kolumba, który był przekonany, że dopłynął do brzegu Indii, podczas gdy właśnie dokonał epokowego odkrycia nowego kontynentu. Dziś wiemy, że mnóstwo plemion indiańskich zamieszkiwało od tysięcy lat Amerykę Północną i Południową, mając dużo czasu na wykształcenie bogatych i innowacyjnych kultur.

Gdyby nie Indianie, niewielu ludzi na świecie wiedziałoby dziś, czym są takie rarytasy, jak kakao, ziemniaki i papryka. To na ich ziemiach uprawiane po raz pierwszy były te rośliny i to stamtąd powędrowały na cały świat, kiedy Europejczycy odkryli w kuchniach Indian smaczne i nieznane składniki.

Kiedy wyprawa Krzysztofa Kolumba dotarła do Wysp Karaibskich, odkryto tam niecodzienny przedmiot, w którym można było spać lub leżeć. Był to kawał materiału przywiązany z dwóch stron do podpór, najczęściej do drzew. Hamaki Indian tak bardzo spotkały się żeglarzom, że zamontowali podobne na swoim statku i rozsławili je w całej Europie. Dziś często korzysta się z nich w ogrodach i nie tylko.

Indianie dali nam też jeden z najwygodniejszych rodzajów obuwia, a mianowicie mokasyny. Pierwotnie szyto je ze skóry łosia, jelenia czy bizona amerykańskiego. Nie posiadają cholewek, ani obcasów i nie są sznurowane. Kiedyś produkowano je wyłącznie dla mężczyzn, a dziś chętnie noszą je również kobiety.

Fajka jest uznawana za najstarszy przedmiot służący do palenia wyrobów tytoniowych. Fajki z gliny były znane już w czasach prekolumbijskich, a po europejskich wyprawach do obu Ameryk, zyskały popularność także w Europie. Na początku na Starym Kontynencie używano glinianych fajek tak, jak Indianie, a następnie różne kraje wprowadzały własne innowacje. Popularne były fajki z dobrych gatunków drewna, a czasem nawet z bursztynowymi ustnikami, ale nie byłoby w Europie żadnych, gdyby żeglarze nie odkryli tych urządzeń wśród Indian.

Lacrosse to sport, który wymyślili Irokezi jeszcze zanim na kontynencie amerykańskim pojawił się biały człowiek. Jest to gra zespołowa, która polega na umieszczeniu w bramce przeciwnika piłki za pomocą specjalnej rakiety. Sport ten uznaje się za pierwowzór hokeja na lodzie i jest dziś sportem narodowym Kanady.

Nawahowie są największym plemieniem indiańskim w Ameryce Północnej, które wykształciło również bardzo bogaty, własny język. Podczas drugiej wojny światowej meldunki, które były kodowane przez szyfrantów z plemienia Nawaho, pomogły Amerykanom uchronić najważniejsze informacje przed Japończykami. Dzięki ich językowi przełomowe operacje na Pacyfiku zostały utrzymane w tajemnicy przed wrogiem.

Indianie wyrabiali łodzie znane jako „canoe”. Były genialne w swojej prostocie, ponieważ powstawały z pnia, w którym wydrążono wgłębienie. Stanowiły wyjątkowo solidne łodzie, ponieważ składały się tylko z jednego elementu.

Tomahawk to rodzaj małej siekiery, której Indianie używali do obrony. W Europie jest dziś popularny głównie dzięki literaturze i filmom o Indianach, ale w siedemnastym wieku tomahawki stanowiły atrybut większości Indian. Jego toporek był na początku wykonywany z kamienia, a Europejczycy zaczęli stosować zamiast niego żelazo.

Łapacze snów, czyli amulety, które wiszą dziś w wielu domach na całym świecie, mają swoje pochodzenie w kulturze indiańskiej. Składają się z siatki, która wypełnia drewniany okrąg i zawsze są ozdobione wiszącymi piórami. Indianie najczęściej wieszali je przed wejściem do domu lub nad miejscem, w którym sypiano. Wierzono, że taki amulet wyłapuje koszmary, które spływają po piórach i znikają bez śladu.

Tipi były namiotami, w których pomieszkiwały koczownicze plemiona takie, jak Dakotowie. Namioty te były szyte ze skóry bizona i zawierały otwór dymowy. Podczas wojny secesyjnej obie walczące strony używały namiotów tipi z piecem w środku. Do dziś jest to jeden z symboli kultury i zaradności indiańskiej.