Najważniejsze wynalazki i odkrycia hiszpańskie

flaga hiszpańska

Hiszpania to przede wszystkim raj dla turystów, kraj wspaniałych plaż, palm, sztuki, pysznego jedzenia i historii. To wszystko widzimy, kiedy o niej myślimy, ale jest to też kraj, którego obywatele wynaleźli sporo rzeczy, które otaczają nas na co dzień lub miały decydujące znaczenie dla świata.

1. Skafander kosmiczny

Na przykład w 1935 roku Emilio Herrera, hiszpański inżynier wojskowy, zaprojektował i skonstruował prototyp skafandra kosmicznego, w którym można by było bezpiecznie funkcjonować w przestrzeni kosmicznej. Pierwszy projekt stał się później wzorem dla kolejnych, bardziej nowoczesnych i dopracowanych skafandrów, a jego autor nazywany jest ojcem skafandra kosmicznego.

2. Pierwszy okręt podwodny

Peral z 1888 roku, który został skonstruowany przez Hiszpana, Isaaca Perala, był pierwszą na świecie jednostką podwodną, którą wyposażono w chemiczny system uzupełniania tlenu dla załogi statku. Uznaje się więc, że to Hiszpanie są autorami pierwszego okrętu podwodnego na kształt tych, które eksplorują morza i oceany do dnia dzisiejszego.

3. Chupa Chups

Choć nie jest to wynalazek, który ratuje życie milionom, powstanie lizaków Chupa Chups było wielkim wydarzeniem. Enric Bernata był pierwszym producentem słodyczy w historii, który postanowił produkować lizaki w kształcie kulki, a kiedy w 1969 roku logotyp lizaków zaprojektował sam Salvador Dali, okazało się, że Hiszpanie stworzyli lizaka, który musiał zapisać się wielkimi literami w historii ich kraju i nie tylko.

4. Mopy

Manuel Jalon Corominas w 1956 roku rozpoczął produkcję mopów. Nigdy wcześniej sprzątaczki i gospodynie domowe nie miały do dyspozycji przyrządu, którym mogły myć podłogi na stojąco. Wynalazek ten ułatwił życie wszystkim, a w dzisiejszych czasach nikt już nie myje podłóg na kolanach. Francisco Pizzaro był hiszpańskim konkwistadorem, który podbił imperium Inków, a następnie założył w 1535 roku miasto Lima, czyli dzisiejszą stolicę Peru.

5. Pasodoble i flamenco

W Hiszpanii zrodziły się gatunki taneczne, które są popularne wśród tancerzy na całym świecie. Należy do nich na przykład pasodoble, który przypomina walki torreadorów z bykami, a także flamenco, które jest nie tylko tańcem, ale i muzyką, strojem i śpiewem, odwołującymi się do tradycji andaluzyjskich Romów.

6. Kolejka liniowa nad Niagarą

Urodzony w 1852 roku Leonardo Torres y Quevedo był hiszpańskim inżynierem i matematykiem. To on zaprojektował kolejkę liniową nad wodospadem Niagara w Kanadzie. Był także jednym w pierwszych, którym udało się zdalnie sterować maszyny przez fale radiowe.

7. Pierwiastek chemiczny, wolfram

W 1783 roku hiszpański chemik i mineralog, Juan Jose Elhuyar, wraz ze swoim bratem odkrył pierwiastek chemiczny, wolfram. Dziś jest on dodawany jako dodatek do wysokogatunkowej stali, a także do tworzenia elektrod lamp elektronowych.

8. Mózg nie jest jednolitą masą

Santiago Ramon y Cajal, histolog i neuroanatom, którego po latach nazwano prekursorem neurobiologii, obalił powszechnie uznaną tezę, że mózg jest jednolitą masą. W 1906 roku, wraz z Camillo Golgim, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad budową systemu nerwowego.

9. Synteza kwasów rybonukleinowych

Innym Noblistą z Półwyspu Iberyjskiego był Severo Ochoa de Albornoz, któremu nagrodę wręczono w dziedzinie fizjologii lub medycyny za pracę na temat syntezy kwasów rybonukleinowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *