Ciekawostki

Najważniejsze wynalazki i odkrycia Hindusów

guziki

Indie są siódmym krajem świata pod względem powierzchni, a kultura Hindusów od czasów starożytnych bywała wielką inspiracją nie tylko dla artystów i twórców filmowych, ale też dla zwykłych ludzi. Państwo to kojarzy nam się z mieszkańcami w barwnych strojach i kobietami z tilakami na czole oraz Bollywood, czyli hinduskim przemysłem filmowym. Hindusi zasłynęli również, odkrywając wiele przedmiotów, z których cywilizacja korzysta do dnia dzisiejszego.

W 3000 r. p.n.e. w Indiach produkowano już bawełnę. Jest to dziś najpopularniejsza tkanina w przemyśle tekstylnym i w produkcji materiałów opatrunkowych.

Kamasutra jest indyjskim traktatem dotyczącym zachowań seksualnych i sztuki miłości. Prawdopodobnie powstał między pierwszym a piątym wiekiem naszej ery, a znajdują się nim nie tylko ilustracje zakochanych par, ale też szereg informacji socjologicznych, na przykład o prostytucji i kulturze ówczesnych Indii. W dzisiejszych czasach albumy z kamasutrą często są wręczane kobietom z okazji wieczoru panieńskiego, a wiele par korzysta ze starożytnych wskazówek, by urozmaicić swoje życie seksualne.

Około 3000 r. p.n.e. w Indiach rozpoczęto produkcję cukru trzcinowego. Cukier z Indii wędrował we wszystkich kierunkach, zdobywając należytą popularność, a dziś uznawany jest za najzdrowszy gatunek cukru. Jest też do dzisiaj bardzo ważnym elementem kuchni hinduskiej.

W VI w. n.e. Hindusi wymyślili grę, która zdobyła serca milionów ludzi i która ściąga dziś na międzynarodowe konkurencje, wyłaniające największych geniuszy danego kraju, rzesze miłośników. Były to, oczywiście, szachy. Mimo że zasady gry uległy kilku zmianom na przestrzeni lat, gra ta mniej więcej w takiej samej formie, pochłaniała Hindusów w starożytności.

Wynalazkiem Hindusów jest też szampon do włosów, wynalazek, bez którego trudno wyobrazić sobie dbanie o higienę osobistą. Jego nazwa ma korzenie w sanskrycie, a słowo „champu” oznaczało masaż głowy. W czasach starożytnych w Indiach używano do produkcji szamponu ziół, a w Europie pojawił się on za sprawą żeglujących podróżników.

Około roku 2800 p.n.e. w Indiach pojawiły się pierwsze guziki. Wykonywano je wówczas z muszelek, a późniejsza ewolucja pozwoliła wykonywać je z coraz to nowszych surowców, na tworzywie sztucznym kończąc.

Badania archeologiczne wykazują, że w starożytnych Indiach rozwinęła się wysoka kultura dentystyczna. Odkryto tam między innymi prototypy współczesnych protez z przed tysięcy lat oraz ślady po różnych dentystycznych zabiegach.

Cyfry arabskie, choć nazwa jest myląca, to innowacja, która narodziła się właśnie w Indiach. Hindusi opracowali również dziesiętny system pozycyjny, który jest dziś używany na całym świecie.

Sanskryt to literacki język starożytnych, średniowiecznych oraz nowożytnych (tylko na wczesnym etapie) Indii. Uznaje się go dziś za język martwy, podobnie jak łacinę, ale to przekonanie jest o tyle błędne, że sanskryt do dziś jest używany podczas ceremonii religijnych. W związku z powyższym mówi się o nim dziś, jako o języku wegetującym.

Buddyzm to system religijny, który powstał w starożytnych Indiach. Dziś jest czwartą największą religią świata, a pojęcia takie, jak nirwana, karma czy reinkarnacja są atrakcyjne nie tylko dla Hindusów, ale dla ludzi z całego świata, którzy w buddyjskich mantrach i filozofii życia odnajdują sens swojego istnienia.

Czytaj dalej: Najważniejsze Wynalazki Starożytności