10 Najważniejszych Chińskich Wynalazków

Chiny

Chińska nauka i technologia przez wieki wyprzedzała znacznie Europę, pozostawiając ją znacznie w tyle, jeśli chodzi o postęp cywilizacyjny. Jeszcze w XVII i XVIII wieku podróżnicy i kupcy odwiedzający Chiny kopiowali wiele odkryć i sekretów technologicznych na użytek europejski. Oto 10 najważniejszych wynalazków chińskich, które powstały dużo wcześniej niż pojawiły się w Europie.

1. Kompas używany w Chinach w postaci namagnesowanej łyżki od I wieku naszej ery, po III wieku przybrał formę igły magnetycznej, a w Europie pojawił się dopiero pod koniec XII wieku. Został opisany w 1088 roku przez chińskiego uczonego Szen Kua.

2. Papier wynaleziono w Chinach w II w. p.n.e. Zachowany do czasów współczesnych najstarszy kawałek papieru wykonanego z włókien konopi znaleziono w tym kraju w grobowcu w pobliżu miasta Xi’an.

3. Druk pojawił się w Chinach już w VII w. p.n.e. jako pojedyncze znaki odlewane w brązie, którymi drukowano krótkie sentencje i zaklęcia. W 1297 roku wydrukowana została książka „Traktat o rolnictwie” wydana w 1313 roku przy użyciu czcionek drewnianych, a wkrótce potem rozpoczęto używanie czcionek metalowych z brązu.

4. Receptura prochu powstała w wyniku eksperymentów prowadzonych przez chińskich alchemików – taoistów, starających się wynaleźć eliksir nieśmiertelności. Najwcześniejsza znana receptura wytwarzania prochu czarnego pozyskiwanego ze zmieszanej saletry, węgla drzewnego i siarki pochodzi z 1044 roku. Przez lata w Chinach używano go do wytwarzania tylko ogni sztucznych i rakiet.

5. Również taczka, znacznie ułatwiająca transport ciężkich materiałów, jest wynalazkiem chińskim. Jej pierwsze opisy pochodzą z I w. p.n.e., a w grobowcu w prowincji Sichuan znaleziony został najstarszy relief przedstawiający to narzędzie, datowany na 118 r. n.e.

6. Innym wynalazkiem chińskim ułatwiającym pracę i transport, do którego używano zwierząt było chomąto, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z Okresu Trzech Królestw, z III w. n.e. W Europie chomąto pojawiło się między rokiem 920 a 1000 n.e. rozprzestrzeniając się do wieku XII.

7. Zwiększający wydajność prac rolniczych pług skibowy został skonstruowany w Chinach ok. III w. n.e. We Frankonii wynaleziono go prawdopodobnie dopiero ok. 700 r. n.e.

8. Zapałki pojawiły się w Chinach w 577 roku n.e. Zgodnie z zapisami z tego okresu powstały dzięki nadwornym damom zamieszkującym oblężone miasto należące do państwa Północne Qi. Kiedy w czasie walk o miasto zabrakło krzesiw, użyły one drzazg sosnowych maczanych w siarce, aby rozpalać ogień do gotowania i ogrzewania.

9. Wynaleziony w 724 roku zegar mechaniczny powstał z modelu zegara wodnego pochodzącego z Bliskiego Wschodu. Napędzane kołami wodnymi zegary zostały wówczas wyposażone w wychwyt przez chińskiego wynalazcę i astronoma Lianga Linga-Can.

10. Papierowe pieniądze pojawiły się w Chinach w 806 r. n.e. na skutek niedoborów miedzi za panowania cesarza Xianzonga z dynastii Tang. Dystrybuowano je pod kontrolą rządu centralnego, nazywając latającymi lub wygodnymi pieniędzmi.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.