Wiedźmin – stare ale jare

”Wiedźmin” to bardzo popularna w ostatnich latach fabularna gra komputerowa, o całkowicie fantastycznej od początku do końca fabule. Swoją oficjalną premierę miała 27 października 2007 roku na popularnej platformie Microsoft Windows.

Akcja gry toczy się w tak zwanym świecie wiedźmina, którego autorem jest Andrzej Sapkowski, który zaprojektował go od początku do końca, wraz z najmniejszymi szczegółami. Główny bohater to niejaki Geralt z Rivii, czyli tytułowy wiedźmin. To osoba o nieprawdopodobnie nadludzkich zdolnościach, który praktycznie przez całą grę zajmuje się tylko i wyłącznie zabijaniem wszystkich potworów, które atakują tereny zasiedlone przez duże skupiska ludności.

Pierwsze próby stworzenia gry podjęto na kilkadziesiąt lat przed oficjalnym pojawieniem się gry na rynku, a zadaniu temu chciała sprostać grupa Metropolis Software, jednak bez jakiś większych sukcesów. Bazując na błędach poprzedników udało się to studiu CD Projekt Red – wszystkie prace trwały w sumie około 5 lat. Twórcy mieli bardzo dużą swobodę działania, i specjalnie nie musieli się ograniczać bowiem budżet całego projektu opiewał na około 19 milionów złotych.

Data premiery poprzedzona została wielką kampanią reklamową, promującą grę z jak najlepszej strony. I przyniosło to nawet lepsze od oczekiwanych efekty, bowiem zebrała ona nie tylko mnóstwo pozytywnych opinii od krytyków, którzy zachwyceni byli zarówno fabułą jak i jak i oprawa wizualną oraz systemem walki, ale i od sympatyków gier, którzy przeszli ich w swoim życiu naprawdę dużo. Wśród tych wszystkich zachwytów i dobrych opinii dało się jednak wyłapać małe negatywne aspekty gry.

Twórcom zarzucano głównie nadmierną seksualizację kobiet czy też liczne błędy techniczne. Te ostatnie w dużym stopniu poprawiła nowa wersja ”Wiedźmina” czyli ”Edycja Rozszerzona” wydana we wrześniu 2008 roku. Dodatkowo pojawiły się nowe plansze i wyzwania dla graczy. Do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy tej gry.

Zanim gra pojawiła się w regularnej sprzedaży zaczęła istnieć oficjalna strona internetowa z nią związana, a miało to miejsce pod koniec maja 2003 roku. Informacje na niej zawarte tylko podsycały niecierpliwe oczekiwania fanów na oficjalną premierę. Strona zawierała nie tylko bardzo ciekawe grafiki pochodzące z gry, ale również ciekawostki i potwierdzone informacje dotyczące fabuły czy oficjalnej premiery dostępne nie tylko w polskiej, ale i angielskiej wersji językowej, jej działalność miała pewien przestój, jednak na przełomie maja i czerwca 2004 roku znów powróciła do aktywnych działań.

Po sukcesie strony pierwotna, jeszcze nie do końca tak naprawdę dopracowana wersja ”Wiedźmina” pokazana została na targach Electronic Entertainment Expo, czyli największej imprezie, odbywającej się każdego roku, która w całości od początku do końca dotyczy gier komputerowych i nowinek technicznych z nimi związanych. Nawet nie do końca gotowy projekt przyniósł twórcom nie mały rozgłos oraz zainteresowanie zarówno lokalnych jak i zagranicznych mediów zajmujących się tą tematyką.

”Wiedźmin” to jednak z najlepiej promowanych gier komputerowych w historii, a jej twórcy wytrwale i konsekwentnie promowali ją wśród graczy, poprzez wydawanie coraz to innych dodatków, tworzenie aplikacji czy też licznych imprez promujących grę itp. Oficjalnej premiery poza Europą doczekały się również Rosja, Japonia, Australia, Ameryka Północna.

To sytuacja bardzo rzadko spotykana, gdy cokolwiek czy to piosenka, film czy gra została tak entuzjastycznie przyjęta nie tyle przez publiczność, co przez wymagających krytyków, którzy akurat w przypadku ”Wiedźmina” byli zachwyceni i specjalnie nie byli w stanie znaleźć jakiegoś punktu zaczepienia by zacząć krytykę. Najczęściej wymienianymi mocnymi stronami była bardzo dobrze rozbudowana fabuła, oddanie klimatu prozy Sapkowskiego, niebanalne dialogi, liczne nawiązania do współczesności, naturalność, za co gra zebrała bardzo wysokie recenzje na długi czas goszcząc nie tylko w polskich, ale także zagranicznych mediach niebranżowych.

Śmiało można stwierdzić, że gra ”Wiedźmin” dla jej twórców była wielkim sukcesem i niewątpliwym strzałem w dziesiątkę, między innymi ze względu na bardzo pozytywną reakcję nie tyle publiczności co surowych i wymagających krytyków, co nieco nawet zaskoczyło samych autorów tego dzieła. Przedsiębiorstwo CD Projekt (największy polski wydawca i dystrybutor gier nie tylko na rynek krajowy, ale też i międzynarodowy) krótko po premierze udostępniło statystyki przedstawiające sprzedaż w poszczególnych dniach po oficjalnej premierze.

Dane te mówiły, że po 3 dniach od premiery sprzedano już ponad 35 000 płyt z grą, co stanowiło branżowy rekord, jeszcze nie pobity przez nikogo do dnia dzisiejszego. Do pierwszego kwartału roku 2008 znalazła ona niespełna milion nabywców praktycznie na całym świecie. To wielki sukces dla wszystkich, którzy ciężko pracowali przy tworzeniu ”Wiedźmina” bowiem nikt nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu, z licznymi nagrodami oraz uznaniem zarówno fanów jak i krytyków.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *