13 ciekawostek o serialu Wataha

wataha ciekawostki
źródło: YouTube/HBO Polska

Serial Wataha już od odcinka pilotażowego zaczął zbierać dobre recenzje. Widzom podobało się to, w jaki sposób twórcy serialu przedstawili Bieszczady i straż graniczną. Fani serialu rozpisywali się w sieci, że w końcu stworzono dobry polski serial. HBO wiedziało w co zainwestować, ponieważ sukces pierwszego sezonu Watahy był tak duży, że rozpoczęto pracę nad kolejnymi sezonami. Oto ciekawostki o serialu Wataha.

1. Serial opowiada o losach strażników granicznych pracujących na terenie Bieszczad. Logicznym jest, że miejscem kręcenia serialu, były właśnie Bieszczady. Warunki, które panują w tym zakątku Polski bardzo mocno dały się we znaki ekipie pracującej nad zdjęciami. Plenerów w których kręcone mogły być ujęcia jest w Bieszczadach bez liku, ale problem tkwił w fakcie, że to naprawdę niewielu można dojechać utwardzoną drogą, którą potrzebowały samochody ze sprzętem filmowym. Z tego powodu szukanie odpowiednich plenerów było niezwykle żmudnym zajęciem, wymagającym prawdziwie logistycznego zacięcia.

2. Reżyserką serialu jest Katarzyna Adamik. Artystka specjalizuje się głównie w thrillerach sensacyjnych, dlatego też tematyka Watahy bardzo mocno przypadła jej do gustu. Znana jest przede wszystkim z głośnego filmu Amok, oraz współpracy przy serialach takich jak Pitbull, czy Krew z krwi. Jej matką jest słynna reżyserka Agnieszka Holland. Jak widać córka poszła w ślady matki, a ich współpraca zaowocowała filmem Pokot, który zebrał świetne recenzje, zarówno w kraju jak i za granicą.

3. Praca nad serialem, była ogromnym przedsięwzięciem, w które zaangażowane były setki osób. Wszystkie sceny przemyślano niezwykle dokładnie i podchodzono do każdej z najwyższym pietyzmem. Przykładem tak dokładnego podejścia jest chociażby scena zamachu, która na ekranie trwa dosłownie kilkanaście sekund. Jednakże z naocznej relacji dziennikarza Gazety Wyborczej, który dokumentował pracę ekipy wynika, że scena zamachu przygotowywana i kręcona była kilka godzin.

4. Tworzenie serialu w tak niegościnnym i surowym miejscu jak serce Bieszczad było nie lada wyzwaniem, zarówno dla operatorów kamer, jak i dla scenografów. Większość ujęć kręcona była w pięknych bieszczadzkich plenerach, jednakże potrzebne były też zdjęcia we wnętrzach. Ekipa wykazywała się niebywałą kreatywnością. Przykładem tej pomysłowości, może być chata Rebrowa, która zaaranżowana została w starym blaszaku do przetrzymywania i sortowania odpadów.

5. Pierwszy sezon serialu otwiera widowiskowa scena wybuchu. Lokacją którą użyto w tej scenie jest,,Zajazd u Górala’’ znajdujący się na Przełęczy Wyżnej. Miejsce to jest tak charakterystyczne, że obecnie wielu turystów i fanów serialu, którzy podążają po Bieszczadach szlakiem Watahy odwiedza to miejsce.

6. Kolejną lokacją użytą w serialu, jest Siedziba Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych, która w serialu także jest siedzibą pograniczników.

7. Twórcy serialu chcieli w jak najlepszy sposób oddać charakter pracy strażników granicznych, dlatego podczas pisania scenariusza bardzo często korzystali z porad pograniczników. Sposoby przemytników takie jak chodzenie tyłem, by zmylić tropiącego strażnika, wskakiwanie do strumienia, by pies zgubił zapach, to chleb powszedni pracowników straży granicznej. Jest to praca niezwykle ciężka i wymagająca dużej odporności psychicznej, co świetnie ukazane zostało w serialu.

8. Dotychczas wyprodukowano 3 sezony Watahy. Serial cieszy się niebywałą popularnością, dlatego HBO nie zaprzecza kolejnym sezonom Bieszczadzkiego hitu. Dwa pierwsze sezony liczą po 6 odcinków.

9. O popularności serialu świadczą choćby oceny widzów. Na znanym polskim serwisie Filmweb, serial Wataha osiągnął ocenę 8. 0 na ponad 70 tysięcy głosujących. Warto przyznać, że większość seriali na Filmwebie osiąga ocenę nie wyższą niż 6. 0, dlatego Wataha zdecydowanie jest hitem ostatnich lat.

10. W początkowej wersji Wataha miała być kryminalnym miniserialem o długości 6 odcinków. Po niebywałym sukcesie serialu, twórcy wraz z wytwórnią HBO postanowili stworzyć kolejny sezon serialu.

11. Wataha dzięki pośrednictwu HBO Europe została wyemitowana w 19 krajach oraz zaprezentowana na festiwalu Series Mania w Paryżu.

12. Serial został entuzjastycznie przyjęty także przez strażników granicznych, choć nie bez zastrzeżeń. Głównym odstępstwem od rzeczywistości, według strażników była scena wybuchu, w której ginie niemalże cały oddział pograniczników. Jednakże strażnicy rozumieją odstępstwa od rzeczywistości zastosowane przez reżysera, ponieważ ma on do tego pełne prawo.

13. Za klimatyczną i wyjątkowo bieszczadzką ścieżkę dźwiękową do Watahy, odpowiedzialny jest kompozytor i producent muzyczny Łukasz Targosz. W ścieżce dźwiękowej użyte także zostały utwory zespołu Tołhaje. Jest to bieszczadzki zespół tworzący muzykę na pograniczu folkrocka. Zespół istnieje od 2000 roku i wydał dotychczas 3 płyty: A w niedziela rano (2002), Stereokarpaty (2011) oraz Mama Warhola (2018). W swojej twórczości inspirują oni się głównie muzyką Bojków i Łemków. W ich utworach nie brakuje także nowoczesnych brzmień pomieszanych z instrumentalnymi improwizacjami.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *