10 technologii, które były przełomowe, ale biznesowo

10 technologii, które były przełomowe, ale biznesowo

Dzisiejsze podejście do biznesu jest podejściem czysto zrewolucjonizowanym. Trudno wyobrazić sobie, jak biznes był prowadzony kiedyś, zanim firmy zostały skomputeryzowane i mogły korzystać z dobrodziejstw, bez których obecne życie nie byłoby takie proste nawet dla człowieka, który nie prowadzi żadnego biznesu. Na przestrzeni ostatnich stu lat opracowano wiele urządzeń, które przyniosły niewiarygodne dochody firmom, które wprowadziły je na rynek. Urządzenia te znalazły zarówno zastosowanie w biznesie, jak i w życiu codziennym przeciętnego pana Jana Kowalskiego. Poniżej przedstawiamy technologie, które raz na zawsze zrewolucjonizowały wszystkie obszary gospodarki oraz technologie, które okazały się przełomowe biznesowo i umożliwiły osiągnięcie znacznych dochodów ze sprzedaży.

1. Komputery

informatyk

Pierwsze komputery były tajemnicą. Zaprojektowane w Stanach Zjednoczonych miały znaczenie przede wszystkim militarne. W momencie, w którym zostały wprowadzone do powszechnego obiegu, odmieniły oblicza niejednej firmy. Dzięki temu można było zapisywać w znacznie szybszy sposób różne dane dotyczące obrotów, a z czasem je analizować i przewidywać dalsze kroki. Nic dziwnego, że w krótkim czasie opanowały praktycznie cały świat i wciąż przynoszą znaczne dochody firmom, które je opatentowały.

2. Aplikacje komputerowe

Nadmiar niepotrzebnych aplikacji w telefonie szkodzi

Niektóre dostępne w pakiecie podstawowym razem z systemem operacyjnym komputera. Czasem jednak trzeba za nie zapłacić. Jakkolwiek, ktokolwiek za nie płaci, okazały się niezwykle dochodowe i przynoszące wiele zysków ich twórcom.

3. Tablety

tablet

Pierwsze tablety zostały zaprojektowane kilkanaście lat temu przez firmę Microsoft, jednak za pierwszym razem nie przyjęły się tak powszechnie. Dzisiaj to firma Apple przoduje w ich opracowywaniu i czerpie na tym biznesie milionowe korzyści.

4. Internet

internet

Możliwość otrzymywania informacji z kraju i ze świata, wiedzy specjalistycznej, porad. Możliwość uzyskania kontaktów do prawie każdego interesującego nas miejsca w każdym zakątku ziemi. Możliwość prowadzenia rozmowy przez Skype’a, korzystania z wielu ciekawych aplikacji, nauki języków obcych, prowadzenia studiów w trybie online, wymieniania mailowej korespondencji, kontaktowania się z ludźmi na drugiej połowie kuli ziemskiej. Możliwość rozrywki, pracy, nauki. Internet stał się źródłem nieskończonych możliwości, bez niego trudno wyobrazić sobie w zasadzie funkcjonowanie dzisiejszego życia.

5. Telefon

Telefon

Niegdyś – telefony stacjonarne były używane niemal w każdym domu, nawet w najbardziej odległych zakątkach wielu krajów. Dzisiaj skutecznie zostały wyparte przez różnego rodzaju telefony komórkowe, w tym przede wszystkim smartfony. Obecnie na rynku producenci telefonów komórkowych prześcigają się w ich funkcjonalności, używając przede wszystkim systemów operacyjnych takich jak Apple, Windows czy Android.

6. Telewizor

Telewizor

Początkowo dość skromny – czarno-biały, pudełkowaty odbiornik. Z czasem wyewoluował do dzisiejszej formy wielocalowego, cienkiego odbiornika, którego możemy nawet umieścić na ścianie i stworzyć swoje własne, prywatne kino domowe.

7. Cloud Computing

hosting

Czyli możliwość wysyłania plików „w chmury”. Wyjście zdecydowanie dużo lepsze, niż trzymanie bardzo ważnych informacji na urządzeniach posiadających wbudowaną pamięć fizyczną. Nie dlatego, że w przypadku, gdy urządzenie się zepsuje, możemy nie odzyskać naszych danych, ale przede wszystkim dlatego, że dostęp do chmury z naszymi danymi możemy mieć w zasadzie z dowolnego urządzenia – tak więc możemy korzystać z naszych plików w przenośny sposób.

8. Apple ITunes

ITunes

Obecnie dostępny nie tylko na Ipodach, ale także na telefonach, laptopach i innych urządzeniach marki Apple. Sukces zawdzięcza usłudze umożliwiającej słuchanie muzyki. Od momentu wprowadzenia aplikacji na rynek użytkownicy pobrali tylko w ciągu pierwszych 7 lat jej istnienia ponad 10 miliardów utworów muzycznych i ponad 375 milionów video. Tak duże liczby świadczą tylko o popularności i przysłowiowym strzale w dziesiątkę twórców marki Apple.

9. Samochód

auto

Tak powszechny w użyciu, że mało kto zastanawia się, jak rewolucyjne miał znaczenie biznesowe i jak szybko przyniósł zyski pierwszym producentom. Chociaż, na dobrą sprawę, może to nie sam samochód był tak rewolucyjną konstrukcją, co silnik, który sprawił, że zaczął się poruszać. Dziś firmy produkujące i sprzedające samochody zarabiają krocie, a bez samochodu to jak bez nogi.

10. Samolot

samolot

Można byłoby sprzeczać się, czy rzeczywiście samolot jest rewolucyjnym osiągnięciem, jeśli chwilę zastanowimy się nad jego silnikiem, który nadaje prędkości w powietrzu. W końcu, bez silnika nie pojechałby samochód ani motor, ani nie przyspieszałby samolot. Nie wystartowała by też rakieta. Ale umówmy się, że to, co fascynuje w samolotach, to ich zdolność do wzbijania się w powietrze i ich konstrukcja nośna oraz możliwości pokonywania ogromnych prędkości w dość małej jednostce czasu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *