Technologia oraz nauka stoją w dzisiejszych czasach na coraz wyższym poziomie

To właśnie dzięki tej pasji i postępowi można dziś oglądać telewizję, grać w gry komputerowe, czy wysyłać maile z błyskawiczną szybkością, zamiast pisać listy i czekać dość długi okres, aby doszły do konkretnej osoby. Nie od razu tak było. Cały ten proces ciągnął się przez długie lata, lecz to wszystko doprowadziło do tego, że dziś można cieszyć się technologią na naprawdę wysokim poziomie. Za kompletną innowację, która ma szansę odnieść prawdziwy sukces już w niedalekiej przyszłości z całą pewnością można uznać inteligentne domy.

Opierają się one na sieci różnorodnych czujników rozmieszczonych w różnych częściach mieszkania oraz posiadają jeden, centralny system, który zarządza wszelkimi zintegrowanymi instalacjami. Cały pomysł stworzenia inteligentnego domu ma na celu ulepszyć życie domowników, sprawić, że wszystko sprawnie i łatwo będzie działać, zyskają oni o wiele więcej czasu, który zmarnowaliby na robienie tych samych czynności tradycyjnie. Za przykład może posłużyć zamykanie i otwieranie bramy.

Normalnie, należy wysiąść z samochodu, otworzyć, wjechać bądź wyjechać, znów wysiąść i zamknąć ogrodzenie. Natomiast w inteligentnym domu wystarczy kliknąć guzik pilota i wszystko przebiegnie automatycznie. Zyska się wówczas czas i oszczędzi sobie niepotrzebnych nerwów na szarpanie się z bramą.

CO MOŻNA ZYSKAĆ DZIĘKI INTELIGENTNEMU DOMOWI?

Zyskują one coraz większą popularność na całym świecie (także w Polsce). Budynki te są wyposażone w najbardziej nowoczesne systemy oraz technologie, które skutecznie zwiększają zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę podczas mieszkania. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać takie rozwiązanie niezwykle drogim interesem, to jednak patrząc perspektywicznie, dzięki wprowadzeniu takich systemów w życie można na prawdę sporo zaoszczędzić i ulżyć domowemu budżetowi.

Celem takiego domu jest przede wszystkim możliwie jak najbardziej zwiększyć energooszczędność zarówno w użytkowaniu, jak eksploatacji budynku. Nie trzeba się też martwić, że szkodą przyrodzie. Są całkowicie przyjazne dla środowiska i w żaden sposób w niego nie ingerują. Jednakże chyba największą zaletą takiego domu jest to, że nie potrzeba długich, kilometrowych okablowań, ponieważ jego systemy działają całkowicie bezprzewodowo. Wszystko jest sterowane automatycznie. Dodatkowo, z roku na rok buduje się je coraz częściej, więc wraz z rosnącą popularnością i wprowadzeniem w życie takich budynków, ceny będą stopniowo maleć.

JAK TO DZIAŁA?

Inteligentny dom może być zarządzany albo dzięki tak zwanemu „systemowi BMS” (skrót od „Building Management System”), albo dzięki „systemowi IBMS” (czyli „Integrated Building Management System”). Ostatnim rodzajem jest „IIBMS” („Intelligent Integrated Building Management System”). Wszystkie przedstawione systemy doskonale sterują rozmaitymi sprzętami domowymi, czy też układami. Krótko mówiąc można powiedzieć, że jest to po prostu centralne zarządzanie (które łączy wszystkie systemy działające oddzielnie od siebie i z pochodzących z różnych stron domu) razem ze specjalną automatyczną kontrolą. Dzięki temu użytkownicy nie muszą za każdym razem ingerować w te mechanizmy.

Działanie instalacji można powiększać i modyfikować wedle swoich potrzeb i indywidualnych preferencji. W skład inteligentnego domu można wliczyć na przykład wszystkim bardzo dobrze znaną klimatyzację, albo specjalną instalację do podgrzewania ciepłej wody. Coraz większą aprobatą cieszą się panele solarne oraz fotowoltaiczne. Warto zastanowić się także nad specjalnym ogrzewaniem podłogowym w zimie.

Chyba każdy marzy, aby poranne, zimowe wstawanie było miłe i ciepłe, a podłoga nie wydawała się bryłą lodu. Na lato można pomyśleć o instalacji zraszaczy, które byłyby zaprogramowane w odpowiedni sposób, aby rośliny i trawa były wciąż piękne, nawet w czasie najgorszych upałów. Natomiast w domu przyda się system żaluzji zewnętrznych oraz wewnętrznych. Doskonale będą chronić przed wnikaniem słońca i niepotrzebnym nagrzewaniem pomieszczeń. Dla lepszej ochrony całego domostwa warto zamontować system alarmowy, który zawiadomi odpowiednie służby o włamaniu.

CIEKAWE FUNKCJE, KTÓRE MOŻNA WŁĄCZYĆ W INTELIGENTNYM DOMU

W inteligentnym domu można robić wiele interesujących rzeczy. Możliwe jest między innymi sterowanie ogrzewaniem poprzez odpowiednie zaprogramowanie systemu zgodnie z rytmem dnia i nocy, a nawet według obecności domowników (cała instalacja wyłącza się na czas wyjazdu). Dodatkowo temperaturę można regulować w każdym pokoju osobno, według gustu domowników. Inną opcją jest wykorzystanie systemów inteligentnego domu do oszczędzania energii poprzez ich odpowiednie zaprogramowanie, tak aby światło samo się włączało w miejscu przebywania kogoś oraz wyłączało, kiedy w danym pomieszczeniu nikogo nie ma.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 13:06

    Piękne mądrości. Fantastyczny portal.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *