Technologia wraz z elektroniką w ciągu ostatnich lat osiągnęła niezwykle imponujący poziom

Technologia wraz z elektroniką w ciągu ostatnich lat osiągnęła niezwykle imponujący poziom

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę i odczuwają, że technologia wraz z elektroniką w ciągu ostatnich lat osiągnęła niezwykle imponujący poziom. Możliwe jest już wiele rzeczy, które wcześniej były nie do pomyślenia. Jednakże w związku z tym rodzą się liczne kontrowersje i sprzeczne opinie. Skoro wszystko nabiera aż takiego tempa, to w końcu wszelkie maszyny i powszechne „roboty” mogą całkowicie zastąpić człowieka.

Oczywiście na dzień dzisiejszy jest to mało prawdopodobne, ale w przyszłości faktycznie może do tego dojść. Jednakże raczej nie trzeba się tego aż tak bać, ponieważ robot zawsze pozostanie robotem, nad którym musi panować człowiek, aby asekurować i sprawdzać jego działanie. Zdecydowanym przełomem są liczne testy, prototypy i próby medycznych robotów. Lekarze z jednej strony są zadowoleni, ponieważ niezwykle pomagają im w ich pracy, a swoją skrupulatnością zmniejszają ryzyko popełnienia błędu i w rezultacie przykrych konsekwencji, a nawet śmierci pacjenta, lecz z drugiej jest się czego obawiać, ponieważ mogą zastąpić wiele stanowisk pracy. Niektórzy nawet twierdzą, że za kilka, kilkanaście lat zawód chirurga nie będzie istniał, a wszystkie operacje przeprowadzą maszyny. Być może jest to zbyt radykalna opinia, lecz stosunkowo niedawno ogłoszono, że faktycznie miał miejsce taki zabieg, który zrobiony był samodzielnie przez robota.

SMART TISSUE AUTONOMUS ROBOT

Ludzkość już dawno przywykła do tego, że do precyzyjnej chirurgii stosuje się różnorodne roboty medyczne, które są w tym celu specjalnie przystosowane i zmodyfikowane. Takim sprzętem jest między innymi znany na całym świecie „Da Vinci”, który został zaprojektowany z myślą o armii oraz z konieczności przeprowadzania różnych zabiegów medycznych w kosmosie. Chirurg może nim sterować nawet na bardzo duże odległości, dzięki czemu szybko i sprawnie usunie wszelkie chore narządy, czy też tkanki. Robot „Da Vinci” wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach medycyny, takich jak: proktologia, ginekologia, urologia, a nawet kardiochirurgia. Urządzenie jest wyposażone w specjalną, ergonomiczną konsolę chirurgiczną, platformę, która umieszczona jest od strony pacjenta, (posiada ona cztery interaktywne ramiona), a także w wysokosprawny system wizualizacji, dzięki któremu chirurg może dokładnie zobaczyć cały obraz operacji. Wszystkie tego typu urządzenia nadal wymagają różnych działań człowieka, który musi nad tym przysłowiowo „czuwać”.

W Stanach Zjednoczonych lekarze po raz pierwszy postanowili, że przeprowadzą pierwszą w historii operację bez pomocy człowieka przez robota o nazwie „Smart Tissue Autonomous Robot” ( w skrócie STAR). Został on zaprogramowany oraz opracowany przez ekspertów z John Hopkins University. Urządzenie to potrafi nawet nienagannie i samodzielnie nakładać szwy. Przed podjęciem tej próby, robiono wiele eksperymentów na zwierzętach, a że wszystkie wyszły bezbłędnie, beż żadnych powikłań, podjęto decyzję i spróbowano na człowieku. Naukowcy twierdzą nawet, że STAR jest skrupulatniejszy i lepszy od żywych chirurgów.

Roboty już od dawna stosuje się w medycynie, jednakże nigdy do chirurgi miękkich tkanek, ponieważ są bardzo złożone i wymagają tego, aby wszelkie zabiegi przeprowadzać ręcznie. Urządzenie STAR wyposażone jest w specjalną kamerę wideo i jest całkowicie zdolny do współpracy z rozmaitymi innymi specjalistycznymi sprzętami, czy też narzędziami. Operacje takie trwają zazwyczaj od trzydziestu minut, maksymalnie do godziny bez żadnych powikłań.

ROBOT W KOMÓRCE

Przełom nie nastąpił tylko i wyłącznie w dużych zabiegach, które mają na celu działania na całym człowieku. W Ameryce po raz pierwszy wprowadzono specjalnie skonstruowanego mikrorobota do żywej, ludzkiej komórki. Sterowanie tym niewielkim sprzętem możliwe jest dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego. Wiąże się z nim wielkie nadzieje, bowiem w przyszłości (która dzięki takim eksperymentom zbliża się coraz bardziej) taki robot będzie mógł zwalczać komórki rakowe, a także inne groźne choroby. Dodatkową jego funkcją ma być uwalnianie leków, aby przyspieszyć reakcję organizmu i przywrócić stan zdrowia, a także będzie idealnym urządzeniem służącym do diagnozy.

Umieszczenie takiego sprzętu w komórce określa się jako wydarzenie przełomowe w medycynie. Zresztą nic dziwnego. Opatentowanie tego i wprowadzenie w życie będzie się wiązać z wielkimi korzyściami zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Z pewnością zmniejszy się procent umieralności, a najbardziej optymistyczne prognozy twierdzą, że możliwe będzie pokonanie wszelkich nowotworów, ponieważ niszczone i usuwane będą komórki nowotworowe, a pozostawione tylko te zdrowe. Szew zespołu, który pracował nad tym eksperymentem objaśnił, że takie sterowane mikroroboty, które działają w środku ludzkich komórek tworzą ścieżkę do całkowicie bezinwazyjnego leczenia chorób, niesienia pomocy nawet ludziom w ciężkim stanie bez niszczenia ich chemicznymi środkami. Do tej pory medycyna względem tego była całkowicie bezradna, lecz w niedalekiej przyszłości na pewno się to zmieni.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 13:05

    Piękne mądrości. Fantastyczny portal.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *