Świat i nauka wciąż idą naprzód, nieustannie coś nowego i niesamowitego jest odkrywana

Świat i nauka wciąż idą naprzód, nieustannie coś nowego i niesamowitego jest odkrywana

Świat i nauka wciąż idą naprzód, nieustannie coś nowego i niesamowitego jest odkrywana. Mimo tego, istnieje jeszcze wiele procesów i zagadnień, których człowiek nie zgłębił i być może nie zgłębi nigdy. Jednym z nich jest problem istnienia i sensu życia. Wielu wybitnych naukowców, uczonych oraz filozofów niejednokrotnie w historii podejmowali próby rozwiązania tej zagadki. Wszystko jednak kończyło się fiaskiem. Co natomiast z pojęciem śmierci?

Tutaj nauka już się nieco przybliżyła do prawdy w niej zaczerpniętej. Sam proces śmierci został już dawno „opatentowany”, lecz teraz człowiek poznaje określone etapy przez które się przechodzi. Dodatkowo, niektórzy ludzie przeżyli śmierć kliniczną i mogą podzielić się swoimi przeżyciami i opowiedzieć co konkretnie czuli i co się działo. Co ciekawe, ostatnimi czasy wielu naukowców zaczęło pracować nad pojęciem nieśmiertelności.

I choć może brzmi to jak z filmu fantasy i może się wydawać niemożliwe, lecz niektórzy specjaliści (w tym Jose Kuis Cordeiro, który jest wenezuelskim naukowcem wykładającym na Singuaarity University) są przekonani, że dzięki temu, że technologia posuwa się naprzód w tak szybkim tempie, nieśmiertelność będzie osiągalna już 2045 roku. Jednakże problem tkwi w czym innym. Czy jest ona tak naprawdę potrzebna i czy wyjdzie ludzkości na dobre?

STRACH PRZED NIEZNANYM

Ludzie boją się umierania. Jest to całkowicie naturalne i wynika z wrodzonego strachu przed czymś obcym, nowym. Każdy stresuje się przed pójściem do nowej szkoły, czy pracy, albo czuje niepewność podczas przeprowadzki w jakieś inne miejsce, które dotychczas nie było mu znane. Ze śmiercią jest dokładnie tak samo, jednakże obawa może być większa, bowiem ma się tą świadomość, że jest to bezpowrotne i nie ma się pewności, czy w ogóle będzie jakiś dalszy etap. Dlatego, właśnie ze względów strachu, ludzie próbują znaleźć sposób na nieśmiertelność. Jednak im więcej się nad tym zastanowić, zupełnie obiektywnie, to pojawia się coraz więcej minusów i sprzeczności. Może się okazać, że niezwykle zaszkodziłoby to ludzkości.

NIEŚMIERTELNOŚĆ – CZY JEST KONIECZNA?

Z całą pewnością temat ten wzbudza wiele kontrowersji w różnych grupach społecznych, a w szczególności wśród duchownych i głęboko wierzących. No bo w końcu każdy człowiek, czy stworzenie jest dziełem Boga, więc też tylko on może decydować jak długo może istnieć. Odkrywając nieśmiertelność po części sprzeciwia się woli bożej i „odbiera” mu tą władzę. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sprawa, która dotyczy tylko i wyłącznie zatrzymania procesu starzenia się komórek.

Nie obejmuje to różnorodnych drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą zabić człowieka, czy też niespodziewanych wypadków, które przecież tak często są spotykane. Śmierć będzie możliwa także za pomocą samobójstwa, choć zapewne w dalekiej przyszłości technologia tak się rozwinie, że będzie możliwe zrekonstruowanie uszkodzonych części ciała i przysłowiowe „przywrócenie do życia”.

Życie wieczne z pozoru brzmi pięknie, ale zastanawiając się bliżej nad tym, dojdzie się do wniosku, że nie jest to wcale aż takie różowe. Przede wszystkim, człowiek w końcu może już być zmęczony powtarzającymi się dniami i ciągłą rutyną. W końcu ile mózg może objąć wspomnień? Nie jest możliwe magazynowanie ich w nieskończoność, więc w końcu mogłoby dojść do zaniku pamięci z dzieciństwa, czy wieku studenckiego. Dodatkowo trzeba będzie się ciągle dostosowywać do nowych panujących reguł i praw, unowocześniane technologie również dadzą o sobie znać. Pierwsze 100 lat może się okazać kuszące, zyska się więcej czasu, będzie można nauczyć się dosłownie wszystkiego, bez żadnych ograniczeń.

Jednakże kiedy minie kolejna setka, albo dwie, człowiek z pewnością straci dawną energię i chęć życia. Wszystko dla niego będzie już znane i nudne. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że ludzie nieśmiertelni nigdy nie będą mogli stać się w pełni szczęśliwi. Niektórzy nawet twierdzą, że po upłynięciu określonej ilości czasu ludzie przestaną być ludźmi, a staną się czymś bliższym pokrojowi robotów.

Należy się także zastanowić nad problemem populacji. W niektórych krajach (w szczególności w Azji) liczebność ludzi jest tak duża, że zaczyna brakować miejsca dla nowych pokoleń. Co będzie, jeśli osiągnie się stan nieśmiertelności? Geny trzeba przekazywać dalej, gatunek musi się rozwijać…tylko gdzie? Ziemia nie jest tak wielka, aby pomieścić 100 pokoleń jednocześnie. Wszystko działa na zasadzie harmonii i równowagi. Jedni odchodzą, drudzy przychodzą na świat. Jeśli byłoby to zachwiane, być może z początku zapanowałby względny spokój, jednak w późniejszych latach ludzie mogliby zacząć walczyć ze sobą o kawałek ziemi i nawet zabijać się nawzajem. Wówczas zatoczyłoby się błędne koło. Czy po to osiąga się nieśmiertelność, aby odbierać życia innym?

JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ NIEŚMIERTELNOŚĆ?

Chociaż całkowite zatrzymanie starzenia się mogłoby źle wpłynąć na ogół, to korzystne byłoby wykorzystanie nieśmiertelności do polepszenia życia ludzi i pomoc osobom chorym.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 13:52

    Napisz komentarz i podziel się swoją opinią 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *