Świat oparty na cyfryzacji i informatyzacji

Dzisiejszy świat, świat oparty na cyfryzacji i informatyzacji, poddani jesteśmy dynamicznym zmianom z każdej strony. Ciężko jest określić, jak nasze realia będą wyglądać w najbliższych dekadach. Jeszcze do niedawna spotkać się mogliśmy ze stwierdzeniem, że osiągnęliśmy w dziedzinie wynalazków wszystko, co się dało osiągnąć i że skupimy sie już jedynie na rozwijaniu dostępnej technologii. Jak pokazało jednak doświadczenie, nic bardziej mylnego – o czym przekonują nas wiadomości z całego świata, co i rusz informując nas o nowym niezwykłym odkryciu. Nie można się temu dziwić – wszak technologia jest tak mocno zakorzeniona w naszej codzienności, że ma wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Zastanówmy się zatem, jak może nasz świat wyglądać w najbliższym czasie jeśli chodzi o jeden z ważniejszych elementów naszej egzystencji – medycynie.

1. Leki na nieuleczalne choroby

coś, czego ludzkość potrzebuje najszybciej, jak to tylko możliwe. Perspektywa możliwości wyleczenia raka, AIDS bądź innych nieuleczalnych dla nas dotąd chorób (których objawy potrafimy jedynie łagodzić) sprawia, że podświadomie czujemy obowiązek, aby badania nad taką technologią otrzymywały całkowite wsparcie finansowe od rządów państw oraz w ogóle – współpracy międzynarodowej, ponad podziałami, mającej na celu pomoc w tej materii. Jak piękne tak i niemożliwe jest jednak spełnienie tej ostatniej wizji. Niemniej jednak być może już nasze wnuki będą dorastać w świecie, w zachorowanie na raka trzustki będzie traktowane jedynie jako uciążliwa dolegliwość, podobna do kataru?

2. Eliksir młodości

Rozpala pożądanie szczególnie pań. Chociaż według informacji poznaliśmy już przyczynę starzenia się komórek i tkanek, to nie jesteśmy wciąż w stanie przeciwdziałać temu procesowi – chociaż rzekomo mamy być coraz bliżej tego. Pomijając serię problemów natury politycznej, ekonomicznej i światowej związanej z przeludnieniem czy głodem, perspektywa zatrzymania czasu i wiecznego życia musi być czymś, co robi wrażenie. Chociaż niemal z całą pewnością pozostanie jedynie w sferze marzeń i baśni, to jednak czasem warto popuścić wodze fantazji. Ostatecznie – jeszcze kilkaset lat temu nikt nie myślał, że będzie można w czasie rzeczywistym kontaktować się z osobą na drugim końcu świata.

3. Aparatura do wczesnego wykrywania chorób

Tomograf, tyle że wykrywający każdą niepokojącą zmianę w ciele czy na skórze badanego i umożliwiający podjęcie kroków, zanim problem taki przemieni się w sytuację bez wyjścia. Chociaż wydaje się być wspaniałym urządzeniem, podobnie jak w poprzednim punkcie jest podobnie nierealny, przynajmniej nie na dzisiejsze warunki. Niemożliwe obecnie jest dla nas bowiem skonstruowanie takiej maszyny, która potrafiłaby zeskanować całe ciało i przeanalizować je pod absolutnie każdym względem (to znaczy w kontekście immunologicznym, zapalnym czy zmianom rakotwórczym). Jednak być może w przyszłości znajdzie się sposób, który umożliwi połączenie tych funkcji. Maszyna taka byłaby nie mniej rewolucyjna dla medycyny niż respirator i z tego chociażby powodu warto byłoby zainteresować się nią bliżej i dążyć do jej zrealizowania.

4. Implanty

Obecnie są one stosowane i udoskonalane, niemniej jednak wciąż na tym polu istnieje niezwykle dużo do poprawienia i dalszego odkrywania. Szczególną uwagę poświęcić należy bioimplantom, które wypierają znane nam dotąd implanty elektroniczne. Są one znacznie bardziej przyjazne dla organizmu ludzkiego, gdyż traktowane są jako pełnoprawny organ. W związku z tym też możemy popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jakie funkcje będą mogły mieć takie wszczepy – możliwość widzenia przez ściany, niezwykła siła i szybkość? Cóż, to może jednak lepiej zostawmy fanom marvelowskich komiksów, niemniej jednak bioimplant który monitoruje i przesyła bezprzewodową siecią podstawowe funkcje życiowe brzmi jak coś całkowicie realnego i sensownego, co może już niedługo zagościć w naszej codzienności.

5. Inżynieria genetyczna

Kontrowersyjny temat, jednak silnie związany z tematyką medycyny – tak silnie, że nie da się przejść obok niego obojętnie. Inżynieria genetyczna ma tylu zwolenników, co przeciwników i konflikty dotyczą przede wszystkim sfery moralnej. Fakty są natomiast takie, że tworzenie hybryd bądź celowe hodowanie w celu pobrania organów jest jednym z metod i narzędzi służących ratowaniu zdrowia i życia ludzi i przede wszystkim w takim kontekście powinno być rozpatrywane. Oczywiście można zrozumieć protesty ludzi, którzy nie godzą się na to aby krzyżować ludzkie geny ze zwierzęcymi powołując się na przekonania religijne. Bez względu na to, czy wpływa na takie myślenie religia czy nie, należy uszanować taki osąd. Każdy ma bowiem niezbywalne prawo do wyrażania własnej opinii, o ile nie jest to opinia krzywdząca dla innych. W każdym razie jest to jedna z dziedzin technologii używanych w medycynie i najbliższe lata pokażą, w którą ze stron uda się jej rozwój – czy prace zostaną wstrzymane i porzucone, czy też wręcz przeciwnie.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 9 maja 2017 o 21:19

    Ciekawe spojrzenie na temat. Czekam na więcej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *