Świat coraz bardziej staje się zautomatyzowany, a ludzie są dosłownie zależni od technologii

OCULUS RIFT

Świat coraz bardziej staje się zautomatyzowany, a ludzie są dosłownie zależni od technologii. Oczywiście nowinki tego typu są potrzebne i odgrywają niezwykle istotną rolę. Ludzkość jest tak skonstruowana, że aby istnieć musi się ciągle rozwijać. Ciekawą opcją, która w ciągu kilku ostatnich lat nabrała dużej popularności, jest tak zwana “wirtualna rzeczywistość”. Są to zazwyczaj różnorakie Google i specjalne okulary, które “przenoszą” użytkownika w głąb danej aplikacji, czy gry. Wówczas spełnią się marzenia wszystkich nastolatków (i co niektórych dorosłych) o przejściu w świat gier. Można się poczuć jak prawdziwa postać, przejść w inny wymiar i prowadzić drugie życie. Oczywiście, można się sprzeczać, czy jest to dla człowieka dobre i czy przypadkiem nie zatraci się bez granic w tej innej “lepszej” rzeczywistości, jednakże trzeba przyznać, że jest to interesujący i intrygujący sprzęt. Choć na razie jest w fazie testów, to w niedalekiej przyszłości takie okulary całkowicie wejdą w życie, dzięki czemu ludzkość osiągnie zupełnie nowy poziom.


Okulary wirtualnej rzeczywistości zaprojektowano wyłącznie po to, aby podnieść standard wirtualnych doznań oraz zabrać użytkowników do całkowicie odmiennego świata. Z całą pewnością można powiedzieć, że wielkimi krokami zbliża się ogromna rewolucja w postępie technologii, która na pewno odmieni oblicze wielu branż, nie tylko tych komputerowych. O wirtualnej rzeczywistości ludzie marzyli już od dawna. Jednakże wówczas pomimo badań i wstępnych projektów okularów VR, nie było to możliwe, ponieważ branża ta nie była tak rozwinięta. Pierwszy prototyp powstał dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Kolejki do tego wielkiego sprzętu (wówczas był to bardziej hełm niż okulary) ciągnęły się kilometrami, ponieważ każdy człowiek chciał chociaż na chwilkę zobaczyć jak to jest znaleźć się w innym świecie, w świecie swoich ulubionych gier albo innym wymarzonym, komputerowym, magicznym. W tych czasach niestety rynek nie zareagował zbyt optymistycznie na ten pomysł ze względu na wielką cenę jako zażądano za taki sprzęt. W następnych latach temat ten nieco przycichł, aż do teraz, kiedy wzmógł się na nowo, z wielką mocą i nie odejdzie tak łatwo.


OCULUS RIFT

Oculuc Rift zna już chyba każdy, kto na bieżąco stoi z nowinkami technologicznymi. Prace trwają również nad HTC Vive. Każdy ma do nich ogromne wymagania i wiąże z nimi duże nadzieje. Wszystko dlatego, że pozwalają one na podziwianie wirtualnego świata w 360 stopniach. Nie chodzi tu więc tylko i wyłącznie o pokazanie trójwymiaru (którego efekt mogą dać na przykład specjalne okulary 3D w kinach wraz z odpowiednio zmodyfikowanym filmem), ale przede wszystkim o to, że okulary te umieszczają człowieka w samym sercu wirtualnego świata, dzięki czemu może poczuć się jej częścią. Jeżeli ubierze się “zwykłe” okulary 3D, można po prostu odwrócić wzrok od ekranu i efekt całkowicie znika.

Natomiast ubierając na głowę okulary VR można swobodnie rozglądać się dookoła i widok również się zmienia. Nową rzeczywistość obserwuje się identycznie, jak tą tradycyjną, realną, bez żadnych przeszkód dzięki opuszczaniu, czy też opuszczaniu głowy. Wówczas “inny świat” otacza człowieka z każdej jednej strony. Dzięki temu, połączenie staje się większe, a do tego dochodzą psychologiczne wrażenia i uczucia.

Grając w standardową grę (nawet jeśli to horror) nie odczuwa się aż takiego strachu, wystarczy odwrócić wzrok, zapalić światło i dochodzi do świadomości, że nic się nie dzieje. Jednakże będąc w środku świata tej gry, kiedy wszystkie zmysły zostają pobudzone, a podczas obracania głowy nadal zostaje się w wirtualnej rzeczywistości, można poczuć prawdziwy dreszczyk emocji. W szczególności, że grafika stoi na coraz wyższym poziomie i upodabnia się do obrazu realnego. Liczne testy pokazują, że okulary całkowicie “opanowują” odruchy i procesy człowieka.

Puszczając film, w którym użytkownik jedzie pociągiem, albo na roller coasterze, można się przekonać, że osoba znajdująca się w innej rzeczywistości bezwiednie zaczyna się kołysać, albo nawet upada, przy gwałtowniejszych skrętach. Ktoś musi go wtedy przytrzymać, ponieważ nie może nad tym zapanować, mimo, że wie, że to tylko film. Mozg odbiera bowiem dostarczane bodźce i wysyła specjalne sygnały, które mają za zadanie przywrócić ciało w stan równowagi i odpowiednio zareagować. Przyzwyczajenie się do takiego stanu rzeczy może być bardzo trudne.

ZASTOSOWANIE OKULARÓW WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

Okulary wirtualnej rzeczywistości z pewnością osiągną sukces na rynku. Wszystko dlatego, że są bardzo uniwersalne i zachwycają miliony ludzi na całym świecie. Korzystać z nich będą bowiem nie tylko “tradycyjni” konsumenci, którzy pragną przejść do innego świata i pograć w zaprojektowane specjalne gry, czy też po prostu obejrzeć film w nowym wymiarze, albo są maniakami technologicznymi i kochają wszelkie nowinki tego typu, ale przede wszystkim okulary wirtualnej rzeczywistości posiadają cały wachlarz zastosowań dla różnorodnych firm i branży biznesowej.

Świat coraz bardziej staje się zautomatyzowany, a ludzie są dosłownie zależni od technologii
4.1 (81.82%) 11 głosów

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Świat coraz bardziej staje się zautomatyzowany, a ludzie są dosłownie zależni od technologii"

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany

Chcę takie okulary

wpDiscuz