SSD vs. HDD – Jak przyśpieszyć Windows?

dysk hdd

Każdy komputer czy też laptop posiada swoją pamięć masową. Niektóre, zwłaszcza te nieco starsze zaopatrzone są w dysk HDD. Te nowsze natomiast raczej w SSD. Czym one się w gruncie rzeczy różnią? Dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy oraz utratę danych, działają też zazwyczaj sprawniej od HDD.

Z tego względu są również niestety droższe. Każdy dysk może jednak z biegiem czasu zwolnić swoje działanie i zmniejszyć funkcjonalność. Jak więc przyspieszyć urządzenia z systemem operacyjnym Microsoft Windows?

1. Wyłącz defragmentację, jeśli posiadasz dysk SSD. Proces ten doprowadza do zużycia dysku, dlatego mimo że jest on przydatny i pomocny w przypadku dysku HDD, to przy tym pierwszym jest ono całkowicie niepotrzebne, a nawet wręcz szkodliwe. Wyłączyć defragmentację można, przechodząc do zakładki Właściwości w Moim komputerze.

2. Wyłącz indeksowanie. Jest to zdecydowanie przydatna i ułatwiająca użytkowanie funkcja, jednak wyszukiwanie plików przez tę opcję działa degradująco na dysk SSD. Pożera bowiem mnóstwo zasobów systemu. Można ją wyłączyć, przechodząc do ustawień Zarządzania komputerem, a następnie rozwijając Usługi i aplikacje przejść do Typu uruchomienia.

3. Wyczyść dysk z niepotrzebnych danych. Porada ta odnosi się zarówno do dysku HDD, jak i SSD. Przechowywanie w pamięci masowej zbędnych plików takich jak nieużywane programy, obejrzane filmy, czy stare zdjęcia może się przyczyniać do wolniejszego działania Windowsa. Jeśli utrata tych danych jest uciążliwa mimo ich biernego pobytu na dysku, zaleca się przenieść je do Chmury i korzystać z nich online.

4. Zastosuj rozwiązanie Intel Optane. Przeznaczone jest do dysków HDD, które wolno chodzą. Aby zastosować Intel Optane trzeba posiadać odpowiedni procesor Intel, a także jedną z nowszych płyt głównych, a Windows powinien być zaktualizowany do wersji 10. Jeśli urządzenie spełnia ta wymagania, kwalifikuje się do przyspieszenia pracy dysku. Intel Optane opiera się o dodatkową pamięć dla dysku twardego. Dedykowany dla HDD, dobrze się również sprawdzi dla nieco wolniejszych SSD.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.