Rozwijająca się nieustannie technologia narzuca pewne standardy, do których przyzwyczajają się ludzie

W dzisiejszych czasach wszystko jest „inteligentne”. Rozwijająca się nieustannie technologia narzuca pewne standardy, do których przyzwyczajają się ludzie, a potem różnorakie firmy, które zajmują się tą branżą musza się głowić, aby wymyślać coraz to bardziej nowoczesne gadżety. Z jednej strony jest to dobre, ponieważ technologia może iść naprzód, jednakże patrząc na drugą stronę medalu, w końcu pomysły mogą się skończyć.

Ludzie dwudziestego pierwszego wieku są dosłownie otoczeni przez elektronikę, różnorakie sprzęty, gadżety, systemy i tym podobne. Wszystko ma na celu ułatwić życie i codzienne zadania, a do tego stanowić doskonałą rozrywkę. Oczywiście, jak we wszystkim, tutaj też należy znać umiar i nie dać się pochłonąć technologii, co obecnie jest dosyć powszechnym zjawiskiem, w szczególności wśród młodzieży. Inteligentne przedmioty służą do różnych celów, wszystko zależy od rodzaju.

Ostatnimi czasy dużą popularność zdobyły inteligentne zabawki, czyli zwane potocznie „smartwatche”. Można w skrócie powiedzieć, że jest to przenośny komputerek na rękę. Wcześniej systemy operacyjne wprowadzono do smartfonów, a teraz próbuje się jak najbardziej to zminimalizować i wprowadzać w rożne rzeczy (na przykład opaski, pierścionki i tak dalej). Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości nastąpi era hologramów. Wystarczy tylko kliknąć odpowiedni guzik, a wyświetli się wszystko to, co chcemy.

Przesuwając palcem po powietrzu będzie można zmienić na przykład stronę internetową, czy poszukać jakiejś informacji. Z jednej strony jest to ciekawa, interesująca i przydatna rzecz. Za przykład może posłużyć GPS wyświetlający mapy i właściwą drogę. Niewygodnie jest trzymać ciągle urządzenie przed sobą i co jakiś czas sprawdzać, czy aby na pewno jedzie się w dobrą stronę. Wówczas hologram byłby bardzo przydatny. Z drugiej jednak strony, co z prywatnością? Wszyscy przechodnie mogliby zobaczyć co akurat się przegląda, albo do kogoś pisze.

SMARTWATCH

Opinie na ich temat są różne. Jedni twierdzą, że to przełom i sensacja, udoskonalenie dotychczasowych wynalazków. Drudzy natomiast uważają, że jest to zupełnie zbędny i niepotrzebny produkt, który tylko dubluje opcje telefonu czy też tabletu. Choć dzisiaj sprzęt ten jest ogromnie popularny, to ciężko jest na stan obecny stuprocentowo stwierdzić, czy odniesie sukces na dłuższą metę, czy też niedługo zakończy swoje istnienie. Na samym początku dobrze jest znać definicję zegarka inteligentnego i pewne pojęcia, które się z nim łączą.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki sprzęt posiada swój system operacyjny, albo czy konieczne jest, aby komunikował się z innymi urządzeniami? Ogólnie rzecz biorąc i krótko mówiąc jako smartwatch’e uważa się taki sprzęt, który posiada rozmaite funkcje znacznie przekraczające standardowe możliwości tradycyjnego zegarka.

Smartwatch potrafi także przekazywać różnorodne informacje, a nie tylko i wyłącznie godzinę i ewentualnie datę. Zazwyczaj posiada wbudowany licznik kroków, GPS, a także różne czujniki. Jest to przydatne w szczególności dla sportowców, ponieważ smartwatch mierzy temperaturę, a także tętno krwi. Dzięki temu między innymi biegacze mogą dostosować tempo i intensywność treningu tak, aby był jak najskuteczniejszy. Zegarek ten można połączyć z telefonem, który poprzez specjalne aplikacje, (które trzeba uprzednio pobrać) może znacznie poszerzyć jego dotychczasowe możliwości.

Istnieją różne rodzaje takich zegarków i wszystko zależy od tego, jaka jest grupa docelowa. Jedne są stworzone dla profesjonalnych sportowców, a drugie, bardziej „lifestylowe”, przeznaczone są dla ludzi lubiących wszelkie nowe gadżety i elektronikę.

CZY WARTO?

Wiele ludzi zastanawia się nad kupnem smartwatchy ze względu na to, że są popularne. Myślą sobie, że skoro zyskały aż taką sławę, to „muszą być dobre”. Jednakże to wcale tak nie działa. Oczywiście, w pewnym zakresie są przydatne i wartościowe dla niektórych osób, ale w większości przypadków nie są aż tak niezbędne. Ładnie i nowocześnie wyglądają, ale jeśli chodzi o właściwości, to niewiele można z nich wyciągnąć.

Ekranik jest zbyt mały, żeby odczytać pocztę (to znaczy jest to możliwe, ale trzeba nadwyrężać wzrok), tak samo z czytaniem książki. Można rozmawiać przez taki zegarek, ale żeby móc to zrobić, trzeba mieć telefon w kieszeni co mija się z celem. Nie jest nawet dobry jako latarka, ponieważ słabo świeci. Dodatkowo konieczne jest ładowanie go co około 2 dni, co jest niekorzystne na dłuższych wyjazdach.

Zaletą jest to, że zdecydowanie szybciej można odczytać wszelkie powiadomienia, ale z drugiej strony większość ludzi i tak trzyma swoje smartfony przy sobie przez cały dzień. Z pewnością przydadzą się sportowcom, ponieważ jest to po prostu wygodne rozwiązanie, które może bardzo pomóc w treningach. Ponadto mają opcję monitoringu snu, a takie dane dla niektórych osób są bardzo ważne. Reasumując, nie jest grzechem posiadanie smartwatcha, jednakże na dłuższą metę staje się niestety nudny i bezużyteczny.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 13:52

    Napisz komentarz i podziel się swoją opinią 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *