Rozrywka

Rick i Morty – Ciekawe Informacje i Ciekawostki

Rick i Morty
ADULT SWIM

Dostępny na Netflix serial „Rick i Morty” to jedna z bardziej cenionych w ostatnich latach animacji dla dorosłych.

Niespełna 20-minutowe odcinki to przygody szalonego naukowca-alkoholika i jego wnuka Morty’ego, którzy odwiedzają równoległe wymiary i galaktyki przeżywając najbardziej szalone przygody. Oto 10 ciekawostek o tej kultowej już animacji.

1. Rick to parodia postaci doktora Emmetta Browna granego przez Christophera Lloyda w trylogii „Powrót do przyszłości”, a cała dynamika relacji między postaciami również nawiązuje do filmów Roberta Zemeckisa.

2. Cały serial to wręcz kopalnia popkulturowych nawiązań i odwołań do kultowych dzieł filmowych i serialowych. Już w czołówce serialu można wychwycić nawiązania do takich seriali, jak „Doctor Who”, „The Twilight Zone” czy dzieł H. P. Lovecrafta. Fani bawią się w odnajdywanie kolejnych inspiracji m.in. do „Jurassic Park”, „Titanica”, „Gry o tron” czy Star Treka.

3. Jedną z najmocniejszych stron serialu są dialogi. Podkładający głosy Ricka i Morty’ego Justin Roiland, który jest również współtwórcą serii, dla większego autentyzmu nagrywa kwestie wypowiadane przez Ricka raczej nie na trzeźwo.

4. Twórca serii, Dan Harmon, określił go kiedyś jako połączenie „The Simpsons” i „Futuramy”. Wielu fanów uważa jednak, że faktycznie „Rick i Morty” rozgrywa się w tym samym uniwersum co „Futurama”. Wskazują na to takie szczegóły, jak pojawiający się w paru ujęciach statek Planet Express czy logo napoju Slurm. Oba detale pochodzą właśnie z „Futuramy”.

5. Justin Roiland będący „głosem” Ricka musi co kilka słów bekać lub czkać. Do ogromnej irytacji doprowadza go fakt, że aktorka Sarah Chalke podkładająca głos pod Beth potrafi bekać na żądanie.

6. Nad pomysłem serialu „Rick i Morty” Dan Harmon razem z Justinem Rollandem pracował po zwolnieniu go z ekipy poprzedniego tworzonego przez niego serialu „Community”.

7. Kwestia „I’m Pickle Rick” z jednego z odcinków, w którym Rick, aby uniknąć rodzinnej terapii, zamienia się w ogórka, została zremiksowana i w tej wersji stała się fenomenem Youtube. Znają ją nawet osoby, który nigdy nie oglądały serialu.

8. Twórcy serialu nie chcą ujawniać zbyt wiele z przeszłości Ricka, dlatego fani mają wiele swoich teorii na temat swojego ulubionego bohatera. Do najpopularniejszych z nich należą przypuszczenia, że Rick jest świadomy bycia postacią fikcyjną, nie pije alkoholu, tylko ekstrakt, który czyni go najinteligentniejszym naukowcem we wszechświecie. Fani podejrzewają także, że Rick to starzejący się Morty podróżujący w czasie, a „oryginalny Morty” nie żyje i został zastąpiony kopią z równoległego wymiaru.

9. Zegar w laboratorium Ricka w garażu zawsze wskazuje godzinę 14, poza odcinkiem 3 z sezonu pierwszego, kiedy widać na nim godzinę 15.

10. Na jednej z półek w laboratorium w garażu Ricka można dostrzec pudełko z napisem „Time Travel Stuff” (Akcesoria do podróżowania w czasie). Justin Roiland stanowczo twierdzi jednak, że w serialu, którego bohaterowie podróżują po różnych wymiarach i całym kosmosie nie pojawią się motywy podróży w czasie.