18 Zaskakujących Ciekawostek o Serialu Ray Donovan

kard z serialu Ray Donovan
źródło: showtime

Serial opowiada o losach człowieka, który zawodowo zajmuje się na co dzień rozwiązywaniem problemów bogatych i wpływowych ludzi z Los Angeles. Ray jest zawodowcem, który potrafi sprawić, że każdy problem zniknie.

Niestety nie potrafi w tak profesjonalny sposób załatwić problemów, które generuje jego rodzina. Show doczekało się wielu sezonów i jest bardzo dobrze oceniane na cały świecie. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu Ray Donovan.

1. Serial Ray Donovan doczekał się aż 7 sezonów. 7 sezon jest właśnie emitowany. Każdy z sezonów liczy po 12 odcinków.

2. Producentem serialu jest kanał Showtime, a twórcą i pomysłodawcą jest Ann Biderman.

3. W Polsce serial swoją premierą miał 1 sierpnia 2013 roku i dostępny był w usłudze Seriale. Obecnie można go także oglądać na platformie streamingowej HBO GO.

4. Ray Donovan jest serialem, który nieustannie kręcony jest od 2013 roku. Kolejne sezony przygotowywane są na bieżąco. Wszystko to spowodowane jest wielkim sukcesem serialu i stale rosnącą liczbą fanów.

5. Aktor który wciela się w rolę ojca Ray (Jon Voight), jest w rzeczywistości biologicznym ojcem Angeliny Jolie. Aktor za rolę ojca Raya Donovana został nagrodzony w 2014 roku Złotym Globem.

6. Serial jest opowieścią o tym, jak często rodzinne problemy wpływają na nas w niewiarygodnie mocny sposób.

7. W główną rolę wcielił się Liev Schreiber. Aktor znany był wcześniej z ról, które zagrał w filmach takich jak X-men geneza: Wolverine, Salt, czy Omen, ale to właśnie rola Ray’a Donvana sprawiła, że stał się rozpoznawalny szerszej publiczności. Dzięki tej roli znalazł się na miejscy 109 w liście najlepszych aktorów polskiego serwisu Filmweb.

8. Serial odniósł tak duży sukces, że liczba fanów z sezonu na sezon ciągle wzrasta. O niezwykłej popularności serialu mogą poświadczyć oceny, które Ray Donovan zebrał na portalach o filmach i serialach. Na polskim Filmwebie serial uzyskał niezwykle wysoką notę 8. 0 na 15 360 ocen, natomiast na anglojęzycznym IMBd ocena wynosi 8, 3 na ponad 70 tysięcy ocen.

9. Odcinki serialu trwają standardowo 60 minut. Według niezależnych badań, jest to najbardziej korzystna długość w serialach. Podczas 60 minut udaje się pokazać wystarczająco dużo akcji, by zainteresować widza. Jednocześnie nie jest to tak długi czas, by widz stał się znużony i zniechęcony wyłączył telewizor. Właśnie z tego powodu większość seriali telewizyjnych czy streamingowych posiada taką długość każdego odcinka.

10. Serial początkowo miał być serialem z jednym sezonem, lecz gdy twórcy zobaczyli jak bardzo popularne staje się ich dzieło, to postanowili iść za ciosem i nagrywać kolejne odcinki. Obecnie doszliśmy do 7 sezonów i wszystko wskazuje na to, że w latach 2020-2021 doczekamy się kolejnego, ósmego już z kolei sezonu Raya Donovana.

11. Serial zdobył szereg nominacji w najbardziej do najbardziej prestiżowych nagród branży filmowej, takiej jak Emmy, Złote Globy, Satelita, czy CDG. Ray Donovan jest doceniany zarówno przez krytyków i recenzentów, jak i zwykłych amatorów dobrego kina i dobrych seriali.

12. Zdjęcia do serialu kręcono w Stanach Zjednoczonych. Serial opowiada o losach bogatych i wpływowych mieszkańców Los Angeles, więc lokacjami w których był on nagrywany były takie miejsca jak Culver City, Calabasas, Los Angeles, Malibu, Santa Monica, Palmdale, Beverly Hills, South Pasadena i West Hollywood.

13. Reżyserem serialu jest Allen Coulter. Kiedy spojrzy się na filmografię tego reżysera, to wiadomo jest dlaczego serial Ray Donovan odnosi taki sukces. Allen Coulter jest reżyserem takich serialowych hitów, jak Rodzina Soprano, Seks w Wielkim Mieście, Rzym, House of Cards, Z Archiwum X, Zakazane Imperium, czy Synowie Anarchii.

14. Twórcą ścieżki dźwiękowej do serialu jest brazylijski kompozytor Marcelo Zarvos. Jego dotychczasowe dzieła to muzyka do filmów takich jak Twój na zawsze, Cudowny chłopak, czy Między wierszami.

15. Scenariusz serialu przygotowała głównie Ann Biderman wraz z kilkoma innymi scenarzystami. Ann znana jest ze scenariuszy do takich kinowych hitów, jak Lęk Pierwotny, Psychopata, czy Wróg Publiczny. Ann jest też główną pomysłodawczynią serialu.

16. Współproducentem serialu, jest aktor wcielający się w główną rolę, czyli Liev Schreiber.

17. Fani serialu donoszą o zabawnym easter eggu, który obecny jest przez dotychczasowe 7 sezonów. Otóż Ray podczas wszystkich 7 sezonów tylko pije. Praktycznie nie ma scen w których główny bohater konsumuje jakieś danie.

18. Scenariusz serialu jest napisany tak dobrze, że większość fanów i widzów jednogłośnie twierdzi, że losy Raya Donovana śledzi się z zapartym tchem i przeżywa je się razem z głównym bohaterem. Właśnie z tego powodu nadal kręci się jego następne sezony.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *