Project Scorpio – nowa konsola Microsoftu

project scorpio
źródło: The Verge

Wiele osób związanych ze środowiskiem komputerowym z niecierpliwością oczekiwało oficjalnej prezentacji Projektu Scorpio na dużej konferencji, która odbyła się na krótko przed targami E3. Prezentacja była krótka, ale za to bardzo treściwa i z jasnym, nieskomplikowanym przekazem. Jednak specjaliści zwrócili uwagę na pewne dość zabawne stwierdzenia jakie padły podczas tej prezentacji, pewne zapewnienia były też niezbyt realne do zrealizowania. Pomimo pewnych nieścisłości można powiedzieć, że ogólne wrażenia podczas prezentacji było pozytywne. Microsoftowi jedno udało się na pewno – uzyskali zdecydowaną przewagę pod względem technicznym nad pozostałą konkurencją w tej dziedzinie. Projekt Scorpio zgodnie z gorącymi zapowiedziami producentów ma być dużo bardziej ambitniejszym i zaawansowanym technologicznie projektem niż np. Play Station 4.

Jak wypada Projekt Scorpio w porównaniu to innych podobnych projektów? Cóż pod wieloma względami bije konkurencję na głowę, nawet pomimo faktu, że wszystkie parametry techniczne nie do końca są jeszcze bardzo dobrze znane większemu gronu. Dominuje nad innymi szczególnie pod względem parametrów technicznych takich jak CPU, GPU, pamięć, przepustowość pamięci, HDD oraz napęd optyczny.

CPU to procesor, sekwencyjne urządzenie cyfrowe pobierające potrzebne dane z pamięci, interpretujące je i wykonujące w formie rozkazów. Spośród trzech konsoli takich jak Projekt Scorpio, Xbox One czy PS4 Pro. Pierwsza posiada osiem zmodyfikowanych rdzeni x86 w 2, 3 GHz, druga z nich Osiem zmodyfikowanych rdzeni Jaguar w 1, 75 GHz, natomiast trzecia Osiem rdzeni Jaguar w 2, 1 GHz. W tym zestawieniu z niewielką przewagą ale jednak wygrywa Projekt Scorpio.

Jeżeli chodzi o GPU to jej głównym zadaniem jest wykonywanie grafiki w technologii 3D. GPU to procesor graficzny, którego funkcjonowanie opiera się na wykorzystaniu kart graficznych. Jak wygląda to w przypadku poszczególnych typów konsoli? Projekt Scorpio – 40 zmodyfikowanych jednostek obliczeniowych, Xbox One – 12 jednostek obliczeniowych, PS4 Pro – 36 poprawionych jednostek obliczeniowych. Lider jest jednoznaczny, to kolejne zestawienie w którym bezkonkurencyjny okazuje się być Projekt Scorpio.

Pamięć komputerowa to wszelkie możliwe dopuszczalne urządzenia lub też bloki funkcjonalne komputera które wykorzystywane są do przechowywania plików oraz danych systemowych. W języku potocznym pamięć komputerowa jednoznaczna jest z pamięcią operacyjną. Tu Projekt Scorpio zajmuje jakże zaszczytne drugie miejsce z pamięcią 12 GB. Lepsza od niego jest tylko konsola Xbox One – 8 GB Miejsce trzecie należy do PS4 Pro – 8 GB.

Kolejny aspekt techniczny to przepustowość pamięci. Dla Projektu Scorpio wynosi 326 GB/s, dla Xbox One 68 GB/s ( maksymalnie jednak może być nawet 204 GB/s) , natomiast dla PS4 Pro 218 GB/s. Lider jest tylko jeden – Projekt Scorpio.

HDD to dysk twardy znajdujący się w każdym komputerze, Jest to pamięć masowa, zdolna w najwyższym stopniu do zapamiętywania za pomocą magnetycznego nośnika danych. W tym konkretnym przypadku Projekt Scorpio zajmuje miejsce lidera wspólnie z PS4 Pro z parametrami HDD równymi 1 TB 2, 5-cala. W przypadku Xbox One HDD jest na poziomie 500 GB/1 TB/2 TB 2, 5-cala.
Napęd optyczny ( bardzo często wbudowany w nasz komputer) to urządzenie które jest w stanie za pomocą specjalnej wiązki lasera odczytać i zapisać dane w pamięci komputera. Najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi napędami są CD-ROM, nagrywarka CD, DVD-ROM, combo CD/DVD, nagrywarka Blu-ray. W przypadku Projektu Scorpio napędem optycznym jest 4K UHD Blu-ray, przy konsoli Xbox One Blu-ray, natomiast w przypadku PS4 Pro to Blu-ray.

Charakteryzując nawet pokrótce najnowszą konsolę jakim jest Projekt Scorpio nie można nie wspomnieć jeszcze o kilku dość istotnych parametrach. Pon pierwsze technologiczne demo, jeszcze przed wszystkimi poprawkami i aktualizacjami na bazie całej serii Forza włączono dosłownie na kila sekund w 60 klatach. W wynikach wyszło, że obciąża to GPU w nieco ponad 66%.
Wśród konsol do gier Projekt Scorpio niewątpliwie wyróżnia się stosowanym rdzeniem, gdyż w tym przypadku producenci odeszli od stosowanego do tej pory we wszystkich możliwych konfiguracjach rdzenia Ryzen, który z wielkim powodzeniem zastąpiono rdzeniem Jaguar, który podlega dość licznym modyfikacjom.

Dla wielu bardzo ważny jest czas ładowania, bo jak wiadomo żyjemy w takim świecie gdzie wszyscy są mocno zabiegani. Dlatego warto wiedzieć, że krótsze czasy ładowania zapewni dysk twardy o pojemności 1 TB, z przepustowością wyższą o 50 procent.

Przyglądając się dość dokładniej Scorpio przy pewnej spostrzegawczości zobaczyć można, że praktycznie wszystkie jak w przypadku konsoli Xbox One S porty wejściowe wyglądają bardzo identycznie.
Właściwe funkcjonowanie sprzętu gwarantuje odpowiednia metoda chłodzenia – bez niej żaden sprzęt czy to konsola czy komputer nie będą zbyt długo funkcjonowały prawidłowo. W konsoli Scorpio zadbano o to w dużym stopniu, poprzez zastosowanie niespotykanego zbyt często dotąd radiatora z komorą parową, co zapewnia bardzo wysoki poziom chłodzenia urządzenia.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 13:39

    jakieś dodatkowe linki?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *