Praca na 2 monitorach

Obecna zdobycz technologiczna umożliwia nam szereg ułatwień i udogodnień w życiu nie tylko zawodowym, ale także codziennym. Jednym z takich charakterystycznych zjawisk postępu który, kolokwialnie mówiąc, dociera już nawet pod strzechy, jest praca wielomonitorowa.

Praca na 2 monitorach

Polega ona na tym, że łączy się do jednej jednostki systemowej dwa lub więcej ekranów. Takie wyjście niesie za sobą szereg pozytywnych cech, nie tylko w pracy ale i w rozrywce. Przede wszystkim mamy większy ogląd prac, jakich dokonujemy. Nie bez powodu z takiej możliwości korzystają graficy czy architekci, gdy do wykonywania rysunków potrzebna jest szczególna precyzja i praca na wielokrotnym zbliżeniu.

Jak pracować na 2 monitorach? Nie jest to zadanie najłatwiejsze i należy pamiętać, że byle laik może mieć problem z odpowiednim skonfigurowaniem systemu operacyjnego w taki sposób, ażeby dodatkowy wyświetlacz współpracował z pierwotnym w harmonii. Nie powoduje to jednak bynajmniej, że powinniśmy rezygnować z takiej możliwości tylko dlatego, że brakuje nam wiedzy bądź doświadczenia.

Wręcz przeciwnie – to drugie możemy właśnie przy tej okazji nabyć, próbując samemu zmajstrować stację dowodzenia. W Internecie znajdziemy szereg poradników (zarówno tekstowych jak i w formie video), które wyciągają pomocną dłoń do użytkowników nie posiadających odpowiedniej wiedzy. Nic nie stoi na przeszkodzie też, żeby o pomoc zwrócić się na jedno z licznych for internetowych związanych tematycznie z zagadnieniami natury technologicznej.

Chcąc zorganizować w domowym zaciszu „bazę” składającą się z wielu monitorów, powinniśmy odpowiednio przygotować nasz kącik. Bo chociaż najwięcej pracy jest przy konfigurowaniu systemu, to jednak musimy zapewnić sami sobie odpowiednie warunki tak, żeby praca była dla nas przyjemna.

Z tego powodu warto zadbać o odpowiednio duże biurko. Oczywistym jest, że nie tylko monitory się na nim znajdą – powinno oferować dość miejsca na potencjalne dokumenty, papiery, lub chociażby kubek z kawą i kanapki. Także fotel na kółkach w tym przypadku wydaje się już być niemożliwy do zamienienia na nic innego.

O ile użytkownicy komputerów od dawna korzystają z mobilnych siedzeń, to jednak nigdy nie były one tak pożądane jak w dobie pracy wielomonitorowej. Żadną przyjemnością jest bowiem ciągłe szuranie fotelem bądź krzesłem po podłodze kiedy nasz wzrok pada z jednego ekranu na drugi. Ostatnią ważną rzeczą jest sam pecet.

Praca na dwóch bądź więcej monitorach wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla centralnej jednostki, przede wszystkim na polu graficznym. Wszystko musi bowiem zostać wygenerowane w takiej samej ilości, przez jedno narzędzie jeszcze raz.

W przypadku pracy ograniczającej się do podstawowego pakietu Microsoft Office sprawa nie wydaje się tak skomplikowana. Jeśli jednak stacja ma nam służyć w celach relaksacyjnych i rozrywkowych – a więc jeśli chcemy oglądać filmy na wielu ekranach bądź grać w gry z najwyższej, wymagającej półki jak chociażby Wiedźmin 3: Dziki Gon lub najnowsze produkcje firmy BioWare – podstawowa zamontowana jednostka graficzna, nawet jeśli jest ze średniej półki, bardzo szybko przestanie wyrabiać i nasz komputer zwyczajnie się usmaży.

W przypadku dużego centrum rozrywki, jeśli mamy w planie takie stworzyć, musimy zadbać o kartę graficzną z absolutnie najwyższej półki (dla przykładu GTX1080, GTX960, Radoen RX480), a w skrajnych przypadkach (jak wspomniany Wiedźmin 3 na najwyższych detalach graficznych) nawet w dwie takie karty graficzne.

Jak więc widać, zaprzężenie do pracy kolejnego ekranu, chociaż daje wiele frajdy i pozytywnych możliwości, nie należy do najtańszych rozwiązań. Niemniej warto. Rozwiązanie to docenili chociażby szefowie firm, bo nie bez powodu w każdej dużej, szanującej się korporacji firma zapewnia swoim pracownikom właśnie możliwość pracy wielomonitorowej, i nie tylko tym związanym z branżą gier komputerowych czy graficznych.

Jakie są te pozytywne cechy, o jakich wciąż wspominamy w tym artykule? Pierwszą jaka przychodzi na myśl i wobec tego najważniejszą, jest wygoda. O wiele przyjemniej i wygodniej pracuje się, kiedy całe spektrum aktualnego zadania jesteśmy w stanie ogarnąć wzrokiem bez konieczności przeklikiwania się przez kolejne foldery w celu dotarcia do tego jednego, potrzebnego akurat w tym momencie pliku.

I nie tylko chodzi tutaj o pracę przy skomplikowanym modelowaniu graficznym, nawet zwykła praca biurowa, w której dokumentacja jest bardzo rozbudowana, potrafi być uciążliwa na jednym tylko monitorze. Podobnie w kwestii branży związanej z rysunkami architektonicznymi.

Jak wiadomo, muszą one być precyzyjne i zgadzać się z ogólną wizją i zamysłem autora. Mogąc zobaczyć cały potencjalny projekt w wybranej skali, a nie tylko jego fragment, łatwiej jest wyłapać wszelkiego rodzaju niedoróbki i je poprawić zanim projekt wyląduje w drukarni. Podobnie w przypadku celów rozrywkowych – czasem łatwiej jest kupić drugi monitor i połączyć te oba, niż jeden większy, aby cieszyć się większą skalą, rozdzielczością i przyjemnością.

4.5/5 - (liczba ocen: 10)

One thought on “Praca na 2 monitorach

  • 12 maja 2017 o 13:51
    Permalink

    Chcecie więcej takich tematów?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.