Postęp technologiczny w absolutnie każdej dziedzinie

Obserwowany przez nas postęp technologiczny w absolutnie każdej dziedzinie sprawia, że niemożliwym jest stwierdzenie, że człowiek osiągnął już maksimum swoich możliwości i nie wynajdzie już nic nowego, a jedynie będzie skupiał się na doskonaleniu już wymyślonych technologii.

Postęp technologiczny w absolutnie każdej dziedzinie


Tak nie jest, chociaż – z oczywistego powodu – łatwiej jest prognozować właśnie taki poziomy rozwój. W artykule tym pochylimy się nad tym problemem i postaramy się wyselekcjonować prawdopodobne zmiany technologiczne, jakich możemy się spodziewać.

Hologramy

Aż dziw bierze, że jeszcze nie zawędrowały one pod strzechy zwykłych domostw. W dobie, w której wyginamy ekrany telewizorów i telefonów pod dowolnym kątem i w dowolnym kształcie wydawać by się mogło, że naturalnym następstwem będzie właśnie hologram z funkcją dotykową, gdzie będziemy mogli przesunąć wyświetlane obrazy palcem tak jak ma to miejsce w przypadku telefonów komórkowych.


Tymczasem jednak nic nie wskazuje na to, aby technologia ta stała się na tyle powszechna, abyśmy mogli się nią cieszyć w niedalekiej przyszłości. Nie jest tak, że prace nad nią nie trwają – wręcz przeciwnie, a dowodem na to są chociażby koncerty zmarłych gwiazd takich jak Tupac Shakur czy Michael Jackson, które dowiodły temu, że się da – nie wiadomo tylko jakim kosztem.

Inteligentne implanty

Temat nieco z pogranicza sci-fi, niemniej ciekawy i być może prawdopodobny. W twórczości polskiego pisarza Andrzeja Ziemiańskiego mieliśmy do czynienia z opisem podobnego implantu, zwanego walkirią – opisem był mocno podobny do pasożyta, niemniej to jego możliwości były najciekawsze.

Zwiększał on wydolność i umiejętności nosiciela, czynił go w pewnym stopniu urządzeniem – posiadał m. in możliwość wyświetlania filmów czy łączenia się z siecią, gdzie funkcję wyświetlacza pełniła bezpośrednio źrenica. Nie wybiegamy aż tak w futurystyczną przyszłość, niemniej sam fakt inteligentnych implantów wydaje się być całkiem realną opcją.

Wyobraźmy sobie wszczep, który informuje o stanie zdrowie, czyli o tętnie, pracy serca czy też ciśnieniu. Gdyby dodatkowo udało się podłączyć taki implant z centralą leczniczą, można by stworzyć coś na wzór systemu wczesnego ostrzegania przed zawałem lub podobnym nieszczęściem na tle zdrowotnym, a w efekcie drastycznie wydłużyć życie ludzi oraz zmniejszyć ich umieralność.

Okulary podłączone do Internetu

W pewien sposób rozwinięcie pomysłu z Ziemiańskiego oraz potwierdzenie faktu GoogleGlass. Inteligentne okulary, z którymi możemy się kontaktować głosowo lub za pomocą niewielkich przycisków są pieśnią już nie tak dalekiej przyszłości, czego dowiódł projekt GoogleGlass.

Chociaż pokazał on również że jest to pomysł dopiero w powijakach, wymagający ogromnej ilości poprawek oraz przeprojektowania całej struktury wyświetlania obrazu, to jednak jest to coś, co już teraz udało nam się osiągnąć i na co pozwolić może sobie przeciętny człowiek. Wyobraźmy sobie jednak, że technologia ta w ciągu kilku najbliższych lat zostanie dopracowana do perfekcji.

Możliwość założenia takich okularów z łącznością wi-fi sprawi, że będziemy mogli oglądać filmy w tramwaju, czytać książki w kolejce do lekarza bądź surfować po Internecie w innym miejscu, w którym korzystanie z laptopa byłoby niewygodne. Naszym zdaniem jest to jedna z technologii, którą najszybciej zobaczymy w codziennym użytku.

Biodruk

Połączenie inżynierii biologicznej z popularnym drukiem 3D byłoby czymś niezwykłym i rewolucyjnym. Możliwość drukowania organów takich jak płuca, wątroba czy serce do przeszczepu stanowiłoby przełom dla całej ludzkości. Już teraz jesteśmy na tak wysokim poziomie, że potrafimy przeszczepić człowiekowi świńskie serce, które jest w wielu względach podobne do naszego.

Co jednak w chwili, w której każdy niedomagający element naszego organizmu potrafilibyśmy na szybko wydrukować, bez pobierania go od innego dawcy? Zakładając, że człowiek naturalnie umiera na skutek starzenia się tkanki (czyli w efekcie niszczenia organów)… Dokończcie sami.

Chociaż z początku byłby to skrajnie drogi interes, na który mogłyby sobie pozwolić tylko elity, to jednak z czasem możliwość drukowania organów wewnętrznych taniałaby oraz byłaby refundowana przez różnego rodzaju organizacje pozarządowe lub rządowe, jak w naszym przypadku NFZ. Chociaż to ostatnie (NFZ pomagający) wydaje się największą abstrakcją z całego tego zestawienia.

Roboty

Pisał o nich już Lem, wszyscy wieszczyli rychły upadek ludzkości w chwili, w której pierwsza maszyna zastąpi człowieka, a jednak nic takiego się nie wydarzyło. Roboty, owszem, pomagają nam w pracy, część ludzi pozbawiły jej w ogóle, nie są to jednak te same roboty, których się obawialiśmy, a których imaginacje otrzymywaliśmy od wizjonerów futurystyki i sci-fi.

Nie wydaje się, jakoby jakikolwiek ze skonstruowanych dotąd androidów posiadał chociażby zalążek inteligencji a nie jedynie zaprogramowanego schematu zachowania który miałby tę inteligencję imitować. Niemniej wciąż czekamy – i uważamy, że jest to jedna z nadchodzących technologii.

Postęp technologiczny w absolutnie każdej dziedzinie
4.6 (91.43%) 7 głosów
8 najważniejszych wynalazków XXI wieku Wiek XX przyniósł wiele ciekawych wynalazków, które stały się powodem do rozwoju coraz to doskonalszych technologii i znacznie ułatwiły życie wszy...
10 technologii, które zmienią nasze życie Nowe technologie, mogące już wkrótce zmienić nasze życie - są na wyciągnięcie ręki. Niektóre wciąż na stołach kreślarskich projektantów, inne już ...
Technologie z którymi możemy mieć doczynienia za 5... Świat bezustannie się rozwija. Nowe technologie zastępują stare, kolejne wynalazki ułatwiają nam życie, a osiągnięcia naukowców powoli wydłużają n...
20 trendów technologii, które zmienią podejście do... Obecnie szybko rozwijająca się technologia sprawia, że standard naszego życia gwałtownie się poprawia. Również pod kątem zdrowotnym. Dzięki temu w...
Jaka będzie przyszłość energii odnawialnej Międzynarodowe porozumienia w sprawie ochrony klimatu muszą być poparte konkretnymi działaniami. Ponadto ceny ropy naftowej będą niskie, dopiero w per...
Bioimplanty, skaner ludzi, lekarstwo na nieuleczal... W obecnej dobie, dobie cyfryzacji i komputeryzacji wszystko ulega tak dynamicznym zmianom, że bardzo trudno jest prognozować jak nasz świat będzie...
Ludzie spędzają przy komputerach bardzo długi czas... Ludzie spędzają przy komputerach bardzo długi czas w ciągu doby, albo wiecznie coś przeglądają na smartfonach. Można śmiało powiedzieć, że dzisiej...
20 technologii, które zmienią nasze domy w najbliż... Popularne angielskie powiedzenie mówi, że „można mieszkać w wielu miejscach, ale dom zawsze będzie tylko jeden”. Człowiek zawsze szukał schronieni...
10 niezwykłych technologii Ludzkość praktycznie rozwija się z prędkością światła. Codziennie powstają nowe technologie, które w przyszłości jeszcze nie raz zmienią nie tylko...
Jak może wyglądać prowadzenie biznesu za 10 lat Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak będzie wyglądać nasz biznes za kilka czy kilkanaście lat? Trudno jest powiedzieć jak to będzie przebiega...

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Postęp technologiczny w absolutnie każdej dziedzinie"

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
wpDiscuz