Płatności mobilne, czyli jak płacić telefonem

Płatności mobilne (czy też nowocześniej nazywane e-płatności) to nic innego jak bezgotówkowa forma płatności. do ich przeprowadzenia używa się wszelkich możliwych (jak nazwa wskazuje) urządzeń mobilnych.

Takimi urządzeniami są smartfony, tablety oraz wszelkie technologie mobile czyli SMS ( usługa umożliwiająca wysyłanie krótkich wiadomości), NFC ( charakteryzuje się bardzo krótkim zasięgiem, nie większym niż 20 centymetrów pozwalający na bezprzewodową wymianę danych), USSD ( jest to mechanizm umożliwiający swobodną komunikację pomiędzy telefonem komórkowym a pozostałymi elementami sieci komórkowej) oraz WAP ( są to międzynarodowe, otwarte standardy które jasno definiują protokół aplikacji bezprzewodowych). By z urządzeń można było wykonywać płatności mobilne koniecznie muszą one posiadać niezakłóconą łączność z siecią telekomunikacyjną – GSM lub internetem do wyboru.

Płatność mobilną z gotówkową łączy jedynie to, że w obu przypadkach umożliwiają one bezpośredni zakup towarów czy też usług. W pierwszym przypadku środki pieniężne nie są przekazywane bezpośrednio do rąk sprzedawcy, ale na jego rachunek bankowy.

Jeżeli chodzi o wykonywanie tego typu płatności, to można wyróżnić kilka ich rodzajów. Każdy z nich różni się między sobą sposobem komunikowania się urządzania mobilnego z centrum przetwarzania danych. Najpopularniejszą i najczęściej używaną metodą są płatności mobilne zdalne. W tym przypadku telefon komórkowy łączy się z serwerem poprzez krótką wiadomość SMS ( określa się to mianem SMS Prenium) lub alternatywnie do tego celu wykorzystuje się internet.

Premium SMS nie są wykorzystywane jako metoda płatności w sklepach czy tez innych miejscach, służą do opłacania usług takich jak artykuły prasowe zamieszczone w sieci ( udostępniane tylko dla tych, którzy wyślą odpowiedniego SMS’a), wszelkie konkursy ( w telewizji, gazecie, radiu czy internecie), głosowanie np, w programach rozrywkowych emitowanych na antenie telewizyjnej, często również możemy natknąć się na filmy wideo, których odtworzenie możliwe jest jedynie po wysłaniu SMS’a.

Tego typu płatności są naprawdę bardzo proste i nikomu nie powinny sprawić najmniejszego problemu. W pierwszej kolejności należy wpisać do treści wiadomości SMS odpowiedni kod i wysłać go pod wybrany numer. W większości przypadków już po krótkiej chwili otrzymujemy wiadomość zwrotną zawierającą potwierdzenie wysłania lub też w treści znajduje się potrzebny nam do jakiś celów kod ( który potem może być wpisany w odpowiednie miejsce na stronie internetowej, dając w zamian swobodny dostęp do zablokowanych treści np, artykułów, zdjęć lub filmów.)

Drugim bardzo popularnym rodzajem mobilnej, bezgotówkowej wymiany pieniędzy są płatności mobilne zbliżeniowe. Obecnie zdecydowana większość ( z małymi, nielicznymi wyjątkami) odbywa się za pomocą NFC, czyli tak zwaną komunikacją krótkiego pola lub też Komunikacją Bliskiego Zasięgu ( z ang. Near Field Communications).

W tym przypadku wszelkie działania bazują na możliwościach jakie daje wykorzystywanie fal radiowych do bliskiej wymiany danych – odległość pomiędzy urządzeniami nie powinna przekraczać 20 centymetrów. Im większa ona będzie, tym mniejsze są szanse na powodzenie takiej płatności. Jak wygląda taka płatność? To bardzo prosta sprawa. Wystarczy jedynie by urządzenie zawierające kartę lub sama karta płatnicza ( koniecznie musi posiadać technologie NFC) zbliżyć na odpowiednią nie za małą, ale też i nie za dużą odległość od urządzenia autoryzującego.

Jeżeli nie zachodzą żadne nieprzewidziane techniczne problemy następuje nawiązanie połączenia i transfer danych ( za odpowiednią opłatą, jej wysokość uzależniona jest od operatora naszego telefonu komórkowego). Robiąc zakupy można zaobserwować, że w przypadku bezgotówkowych transakcji, nie przekraczających wartości 50 zł, nie zachodzi konieczność potwierdzania przelania pieniędzy z naszego konta za dokonane zakupy z potwierdzeniem PIN.

Jeżeli aktualnie nie ma problemów z terminalem płatność odbywa się bardzo szybko i sprawnie, zarówno dla kupującego jak i sprzedającego. Płatności mobilne są dla nas bardzo wygodne, bowiem nie wymagają ciągłego posiadania przy sobie gotówki. Wystarczy karta płatnicza lub jakiekolwiek mobilne urządzenie dające nam możliwość swobodnego korzystania z pieniędzy zgromadzonych na naszym bankowym koncie. Jeżeli chodzi o aplikacje związane z płatnościami, to najczęściej pojawiającą się na smartfonach jest aplikacja MyWallet.

Posiadając na telefonie te czy inna aplikację nie tylko nie potrzebujemy gotówki ale też i karty płatniczej. Każda płatność szybko i wygodnie dokonana zostanie za pośrednictwem naszego smartfona, którego i tak zawsze mamy przy sobie.

Mimo wygody i wielu niewątpliwych zalet mobilne płatności mają dość duże grono swoich przeciwników, podających w wątpliwość bezpieczeństwo tego typu transakcji. Jeżeli przestrzeganych jest kilka podstawowych reguł przy dokonywaniu zapłaty nie powinniśmy obawiać się o nic, nasze płatności są całkowicie bezpieczne. Statystyki pokazują, że w Polsce regularnie z płatności mobilnych korzysta 200-300 tys osób.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *