Pamięci ddr5 – rewolucja czy ewolucja?

ddr5 pamięć
źródło: tweaktown.com

Bardzo często możemy w ostatnim czasie natrafić na zapewnienia firmy Samsung, która prognozuje, że najpóźniej do 2019 roku firma zacznie na masową produkcję konstruować i sprzedawać pamięci DDR5. Jak zapowiadają uprawnieni do udzielania informacji przedstawiciele firmy szczegółowo i dużo opowiadając o nadchodzącym przedsięwzięciu. Taka nowa pamięć z założenia ma się charakteryzować zdecydowanie większą pojemnością, nie spotykaną do tej pory. Co ważniejsze eksperci pracują nad tym, by taka pamięć zużywała najmniej energii jak to tylko jest możliwe. Niestety na dzień dzisiejszy pozostaje nam tylko śledzenie najnowszych wieści i zapowiedzi dotyczących nowej produkcji, gdyż w oficjalnej sprzedaży długo jeszcze dostępna nie będzie.

Jakiś czas temu odbyła się konferencja IDF16 na której oficjalnie zapowiedziano rozpoczęcie prac wspomnianą wcześniej pamięcią. Jeżeli chodzi o sposób informowania o postępach prac opinii publicznej Samsung znacznie przewyższa pod tym względem Intel, przez którego udzielane informacje są nieco chaotyczne i mało szczegółowe, natomiast Samsung może nie udziela zbyt wielu informacji, jednak są one bardzo konkretne, pomimo że są krótkie i rzadko się pojawiają.


Ujawniono między innymi, że nowo powstające pamięci DDR5 powinny wyglądać podobnie do obecnych modułów DDR4 ( pod względem technologicznym nieco już przestarzałych) – w założeniu i staraniach mają wykorzystywać podobne kości i będą dostępne w podobnych wersjach (RDIMM – registered DIMM, UDIMM – unregistered DIMM, LRDIMM – load-reduced DIMM i SO-DIMM – Small Outline DIMM – to tak dla specjalistów bardziej zorientowanych w komputerowym temacie). Samsung obiecał swoim wiernym użytkownikom, że nowe pamięci zaoferują co najmniej dwukrotnie (zdarzają się również zapowiedzi o trzykrotnie czy nawet czterokrotnie) wyższe taktowania i pojemność, a przy tym będą pracować z niższym napięciami zasilającymi. Jednak jak będzie w rzeczywistości na własnej skórze będziemy się mogli przekonać dopiero za jakiś czas, na razie pozostaje cierpliwie czekać, bowiem wszystko jest jeszcze tak naprawdę w fazie planowania, pomimo licznych komunikatów i zapowiedzi efekt końcowy jest tak naprawdę jeszcze nieznany i może wyglądać zupełnie inaczej niż byśmy się tego mogli spodziewać. Producenci szacują, że jeżeli wszystko przebiegnie bez jakiś większych zakłóceń pierwsze próbki mogą ujrzeć światło dzienne nie wcześniej jednak niż w połowie przyszłego roku.

Dlaczego pamięć DDR5 RAM jest tak bardzo oczekiwana przez użytkowników komputerowych? Cóż jej zapowiedzi brzmią obiecująco i w porównaniu do DDR3 RAM czy też DDR4 RAM wygląda dość obiecująco. Poza tym, jaki że technika zdecydowanie szybko postępuje, warto też i pod tym względem nie pozostawać za nią daleko w tyle. Poza różnicami pomiędzy DDR3 i DDR4 można też wyróżnić kila podobieństw takich jak jednakową szerokość magistrali oraz liczbę transferów (dwa) w jednym cyklu zegara ( stąd też przy takim samym taktowaniu, przepustowość obu rodzajów pamięci jest identyczna).
DDR3 to standard spotykany w większości laptopów czy komputerów stacjonarnych, jednak spotykany w tych nieco starszych modelach, ponieważ te nosze mają już pamięć DDR4, znacznie nowocześniejszą od poprzedniczki. W przypadku nowocześniejszej pamięci operacyjnej DDR4 producenci umożliwili połączenie napięcia 1, 2 V. Co to daje? Pobierają o 40% mniej energii niż DDR3, więc przemawia to do potencjalnego użytkownika, który wybierając sprzęt szybciej sięgnie po ten z pamięcią DDR4, która również może być obsługiwana tylko przez płyty główne z chipsetem Intel X99. Pamięć DDR4 cechuje się ponadto wyższą przepustowością w stosunku do poprzedniczki.

Teoria teorią ale jak wygląda użytkowanie sprzętów z jedną albo drugą pamięcią dla przeciętnego Kowalskiego nie będącego ani informatykiem ani jakimkolwiek specjalistą amatorem w dziedzinie komputerów? Cóż takie różnice nie będą dla laika praktycznie wyczuwalne, ze względu na praktycznie identyczną wydajność w obu przypadkach, co prawda w tej znacznie nowocześniejszej wersji jest nieco mniejszy pobór prądu ( o jakieś 15-25%) co jednak nie zawsze jest tak naprawdę wyczuwalne, ale też i w większości przypadków jakoś do tego nie przywiązujemy specjalnej uwagi. Zgodnie z zapowiedziami twórców w przypadku DDR5 wszelkie różnice pomiędzy starszymi poprzedniczkami mają być dość wyraźnie zaakcentowane.


DDR5 nie należy w żadnym wypadku pomylić z GDDR5. Pierwszy z nich odnosi się do pamięci operacyjnej, natomiast drugi do pamięci graficznej. W przypadku GDDR nie ma wersji GDDR4, po GDDR3 pojawia się od razu GDDR5. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Chodzi o niewielką, ledwo zauważalną różnicę pomiędzy jedną i drugą wersją, stąd u producentów taka a nie inna decyzja. Jedyne co je różni to wydajność, pozostałe parametry są praktycznie identyczne. Są zapowiedzi że jeżeli chodzi o GDDR5 mają pojawić się aktualizację. Producenci zapowiadają że nowość, jaka ma się pojawić w najbliższym zasie będzie posiadała efektywną zdolność taktowania nawet znacznie większą niż 3, 5 GHz.

Pamięci ddr5 – rewolucja czy ewolucja?
4.6 (92%) 5 głosów
20 sposobów na przyspieszenie pc Kupiony jakiś czas temu komputer zaczyna zwalniać, ale nie masz ochoty na wymianę sprzętu i masz nadzieję, że da radę podziałać jeszcze przez jaki...
6 rodzajów nadużyć komputerowych Niewłaściwe wykorzystanie komputerów może mieć różne formy. Kradzież tożsamości i nadużycia finansoweTen temat obejmuje niewłaściwe wykorzystyw...
5 prostych rzeczy które przyspieszą Twój komputer... Chcesz, aby system Windows 10 działał szybciej? Mamy rozwiązanie. Poświęć kilka minut na wypróbowanie tych wskazówek, a komputer będzie wydajniejs...
Praca na 2 monitorach Obecna zdobycz technologiczna umożliwia nam szereg ułatwień i udogodnień w życiu nie tylko zawodowym, ale także codziennym. Jednym z takich charaktery...

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Pamięci ddr5 – rewolucja czy ewolucja?"

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
wpDiscuz