Ojciec chrzestny II – 10 Informacji i Ciekawostek

godfather
źródło: IMDB

Druga część „Ojca chrzestnego” nakręcona przez Francisa Forda Coppolę do dziś zachwyca precyzyjną strukturą filmu i znakomitymi rolami Ala Pacino i Roberta de Niro. Oto dziesięć ciekawostek o tym filmie uznawanym współcześnie za klasykę światowej kinematografii.

1. Zdjęcia do filmu zostały nakręcone w 104 dni.

2. Pierwsze pokazy testowe nie spotkały się z uznaniem widzów, którzy uznali, że przejścia pomiędzy historiami Michaela Corleone (granego przez Ala Pacino) i młodego Vito Corleone (Robert de Niro) są zbyt niezrozumiałe i mylące. Reżyser zdecydował się więc przemontować całość, zmniejszając częstotliwość przejść, aby stały się bardziej zrozumiałe.

3. Aby przygotować się do roli Vito Corleone, Robert de Niro przez cztery miesiące uczył się sycylijskiego dialektu i zamieszkał na Sycylii przez trzy miesiące. W całym filmie jego postać wypowiada jedynie osiem słów po angielsku.

4. Wśród błędów merytorycznych, jakie pojawiły się w „Ojcu chrzestnym” jest liczba gwiazdek na fladze amerykańskiej – 50, podczas gdy w 1917 r., kiedy rozgrywa się ta scena powinno ich być 48. Statua Wolności widziana przez małego Vito Andolini przybywającego do Ameryki jest w kolorze zielonym, choć w tym okresie miała odcień brązowej. Wykonano ją bowiem z miedzi, zieleniejącej pod wpływem procesów chemicznych.

5. Miasteczko Corleone na Sycylii to w rzeczywistości Forza d’Agro, miejscowość położona nieopodal Taorminy. Samo Corleone w momencie kręcenia zdjęć zmieniło bowiem swój charakter na zbyt nowoczesny, aby pasować do opowieści z dawnych lat.

6. W trakcie kręcenia filmu Scorsese miał mnóstwo problemów z zachciankami Ala Pacino. Aktor zażądał bardzo wysokiej gaży, a sama produkcja niemal została wstrzymana, kiedy prawnicy Pacino oznajmili reżyserowi, że nie podoba mu się scenariusz i nie weźmie udziału w zdjęciach. Coppola spędził całą noc na przepisywaniu scenariusza i dopiero po zatwierdzeniu go przez aktora zdjęcia mogły ruszyć. W trakcie zdjęć Pacino zachorował na zapalenie płuc podczas kręcenia scen w Santo Domingo. Wstrzymało to prace nad filmem na miesiąc. Sam Pacino zarzucał natomiast reżyserowi zbyt wolną realizację, grożąc mu ciągle swoją rezygnacją.

7. „Ojciec chrzestny II” był pierwszym sequelem nagrodzonym Oscarem dla Najlepszego Filmu. Dopiero w 2003 roku nagrodę tę przyznano kolejnemu sequelowi: „Władca pierścieni: Powrót króla”.

8. Słynna kwestia „Michael Corleone says hi” (Pozdrowienia od Michaela Corleone) została podobno zaimprowizowana przez Danny’ego Aiello i tak zachwyciła Coppolę, że postanowił ją zostawić w filmie. Aiello przyznał po latach, że był tak zdenerwowany na planie i pracą z Coppolą, że kompletnie nie pamięta, jak wypowiedział te słowa i nie ma również pojęcia, dlaczego.

9. Marlon Brando i Robert de Niro jako jedyni aktorzy w historii Oscarów otrzymali nagrody dla Najlepszego Aktora za wykreowanie tej samej postaci w różnych okresach jej życia.

10. Francis Ford Coppola miał tak złe doświadczenia podczas kręcenie pierwszej części „Ojca chrzestnego”, że odmówił początkowo reżyserowania sequele i zaproponował w zastępstwie Martina Scorsese. Producenci nie przyjęli tej kandydatury i ostatecznie Coppola zgodził się wyreżyserować drugą część, po spełnieniu wszystkich jego warunków dotyczących realizacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *