Nowe technologie w polskich firmach

Nowe technologie w polskich firmach

Polska technologia należy do jednych z najbardziej zaawansowanych. Dopóki nie pojedziemy do krajów Europy Zachodniej, trudno jest nam uwierzyć w to i przekonać się, że żyjemy w bardzo zaawansowanym i doskonale zorganizowanym technologicznie kraju. Nasz kraj pod tym względem stoi rzeczywiście wysoko w porównaniu do innych krajów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Również w polskich firmach często i chętnie stosowane są nowe technologie, umożliwiające wygodniejszą, szybszą pracę, a my sami – jesteśmy chętni do ich wypróbowywania.
Według najnowszych badań Polacy są bardzo skłonni do wprowadzania innowacyjnych technologii nie tylko na rynek, ale także do naszych firm.

Lubimy eksperymentować i dzięki temu udaje nam się osiągać zadziwiające wyniki. Choć sceptyków tego tematu nie brakuje, to jednak prawda jest taka, że większość polskich przedsiębiorstw biurokratycznie jest dużo lepiej zautomatyzowane. Wiele polskich firm już dawno odeszło od używania korespondencji papierowej, korzystając w przeważającej większości z elektronicznej. Ale to był dopiero początek.

Obecnie coraz więcej firm przechodzi na cyfrowy sposób przechowywania danych – a nie, jak to było dawniej, w postaci papierowych kartotek. Bazy danych, posiadające odpowiednie zabezpieczenia informatyczne, to świetny pomysł, by wszystkie istotne informacje na temat naszej firmy i naszego biznesu przetrzymywać w jednym, niezawodnym miejscu. Do tego pomysłu przekonują się także osoby posiadające niewielkie firmy lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowe technologie obejmują też oczywiście skomputeryzowanie całego przedsiębiorstwa. Nie tylko w komputery stacjonarne – nie tylko kluczowe osoby posiadają laptopy z możliwością pracy zdalnej z domu, ale także ci pracownicy, którzy mogą przyczynić się do rozwoju ekonomicznego przedsiębiorstwa. Komputery to aktualnie centrum zarządzania naszą firmą – dzięki zaawansowanym technologicznie aplikacjom możemy tworzyć wykresy, komunikować się w obrębie firmy, tworzyć ramowe plany przebiegów spotkań oraz wiele innych. To definitywnie jedna z tych technologii, które zrewolucjonizowały podejście do biznesu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Oprócz tego, że polskie firmy chętnie wdrażają nowe rozwiązania i szybko przekonują się do automatyzacji procesów zarządzania firmą i innych, istotnych dla rozwoju przedsiębiorstwa – nie brak takich technologii w Polsce, które są dopiero opracowane i będą wchodziły na rynek nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Przykładem takiej technologii jest wytwarzanie linii przewodzących prąd elektryczny nawet kilkuset razy cieńsze od grubości włosa! Technologia ta została opracowana przez firmę XTPL. Uważa się, że te bardzo cienkie linie będą miały zastosowanie głównie w telefonach typu smartfon i dzięki temu uda się znacznie wydłużyć czas działania baterii. Oprócz tego, mają one również poprawić wydajność ogniw słonecznych.

Firmy zagranicznie z chęcią rozwijają u nas drogie, nowe technologie – korzystając z pracy polskich naukowców. Warto tu wspomnieć o firmie Toyota, która ma sprawić, że Polska w najbliższym czasie stanie się ważnym centrum technologii hybrydowych. Inną firmą, która już od dawna rozwija swoje technologie w naszym kraju, jest Rolls Royce. Także duża część związana z programowaniem aplikacji i tworzeniem sztucznej inteligencji nie bez oporów korzysta z wiedzy i doświadczenia absolwentów najlepszych polskich uniwersytetów.

Polska to także producent motoryzacyjny będący na szóstej pozycji pod względem wielkości w całej Europie. W ostatnich czasach Fabryce Samochodów Elektrycznych udało dokonać się przełomowego wyczynu i skonstruować taki samochód elektryczny, który jest w stanie rozwijać prędkość do 135 kilometrów na godzinę. Taka prędkość w zupełności wystarcza, żeby sprawnie i szybko poruszać się w zasadzie już nie tylko po drogach polskich, do tego jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym i na pewno przyczyni się do ochrony przyrody.

Trzeba przyznać, że Polska dzisiaj i przed dziesięcioma latami to dwa zupełnie inne kraje. Tylko dziesięć lat starczyło, żeby nowe technologie zostały wprowadzone niemal do każdej firmy i zmieniły raz na zawsze funkcjonowanie niejednego przedsiębiorstwa. Proces cyfryzacji i automatyzacji zapewne nie u wszystkich spotkał się z taką samą aprobatą i entuzjazmem, jakkolwiek zdążył już zadecydować o „być czy nie być” niejednej firmy. Wiele zagranicznych firm przybywa do naszego kraju z zamiarem inwestowania w technologie, o jakich przeciętnemu człowiekowi nawet się nie śniło – wiele z nich jest już opracowywanych, ale warto pamiętać o tym, że nasze rodzime firmy również prężnie pracują nad nowymi technologiami w każdej dziedzinie naszego życia.

Niestety, są jednak jeszcze takie instytucje w naszym kraju, które wciąż wymagają postępu – zdecydowania się na wprowadzenie nowych technologii, pełnej cyfryzacji i automatyzacji. Miejmy nadzieję, że również i one w niedalekiej przyszłości skorzystają na dobrach dzisiejszych technologii, które ułatwią im życie, a innym ludziom – załatwianie swoich spraw.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *