Nie uciekniemy od technologii, czy nam się to podoba, czy też nie

technologia w medycynie

Nie uciekniemy od technologii, czy nam się to podoba, czy też nie. Obecnie wdziera się ona w niemal każdy zakątek naszej działalności i nie tylko nieodpowiednie i nielogiczne byłoby ignorowanie tego faktu, ale także zwyczajnie śmieszne. Niemniej jednak warto mieć świadomość, jakie zdobycze technologii mogą nam pomagać w codziennym życiu w jednej z najważniejszych dziedzin – medycynie.

1. Laserowe borowanie zębów

Mmokry sen wszystkich tych, którzy mokro – owszem, mieli, jednak na samą myśl, że konieczna będzie wizyta u stomatologa. Zaproponowane urządzenie oczyszcza zęba nie za pomocą fizycznego obrotowego wiertła, lecz dzięki wiązce z lasera krystalicznego. Jakie są z tego tytułu zalety? Przede wszystkim – brak bólu. Kto był u dentysty, ten wie że sam zapach środków dezynfekujących potrafi być obezwładniający, natomiast do dźwięku wiertła z reguły w pełni świadomym już się nie docierało. Jednak to nie jedyna zaleta lasera. Otóż bowiem brak kontaktu obrotowego wiertła z samym szkliwem zęba jest bardzo korzystny dla ogólnego stanu uzębienie w naszej jamie ustnej. Co ciekawe, jest to technologia powszechnie dostępna, także w Polsce. Dlaczego więc się o niej tak często nie słyszy? Powód jest jeden szczególny – stomatolodzy obawiają się kosztów związanych z wykonywaniem zabiegów na takim sprzęcie oraz bezpieczeństwa. O ile o to drugie nie należy się bać, gdyż technologia ta jest w pełni nieinwazyjna, o tyle w drugim przypadku nie brakuje racji. Niemniej jednak wydaje się, że ludzie chętnie zapłaciliby także i niemałe pieniądze, byle tylko uniknąć bólu. Miejmy nadzieję w każdym razie, że technologia ta wkrótce stanie się standardem każdego gabinetu stomatologicznego i wizyty u dentysty przestaną kojarzyć się z udręką.

2. Czarny krzem

Materiał, który nie tylko posiada wysokie właściwości bakteriobójcze, lecz także świetnie wiąże się z nanocząsteczkami. Nie trzeba być przesadnie inteligentnym żeby zorientować się, że takie połączenie wraz ze sprzętem medycznym może zapewnić gabinetowi chirurgicznemu niemal stuprocentową sterylność. Sprzęt taki nie dopuszczałby do przypadków, gdzie podczas operacji dochodzi do zakażenia czy innych powikłań. Cena takiego rozwiązania niestety skutecznie blokuje drogę do tego, abyśmy mogli powszechnie stosować narzędzia wykonane z tego materiału. Uzyskuje się go jedyniee przy pomocy specjalnego lasera wykonanego tylko do tego celu, którego koszty użytkowania, utrzymania oraz amortyzacji są ogromne. Dlatego też wydaje się, że jeszcze długo będziemy musieli poczekać, aż taka technologia zagości na stałe we wszystkich oddziałach szpitalnych. Niewykluczone jest też, że zanim to nastąpi, to wpadniemy na inne, lepsze lub tańsze rozwiązanie i żaden krzem – nawet czarny – nie będzie już dla nas niezbędny.

3. Drukarka 3D

Chociaż stosunkowo młodziutki wynalazek, niezwykle uniwersalny i praktyczny. Zastosowanie znalazł nawet w medycynie, chociaż kojarzy się z niedopracowaniem, fazą testów i prototypów, zaś medycyna wręcz przeciwnie – z chirurgiczną nomen omen precyzją i wysokimi kosztami. Nic bardziej mylnego. Wystarczy przywołać cieszący się ogromną popularnością w Internecie przykład protez gałek ocznych. W tę technologię warto zainwestować, bo jesteśmy w stanie wykonać – jak dowodzi przykład oczu – w znacznie krótszym czasie znacznie więcej protez, które na dodatek będą znacznie tańsze. Naukowcy wydają się podzielać zdanie szarych, przeciętnych ludzi, gdyż przystąpili do dalszych badań i testów nad tą technologią, tworząc w ten sposób protezę ucha czy też wątroby. Prawdziwy przełom ma nastąpić jednak w przeciągu najbliższych 10 lat – tyle czasu naukowcy dają sobie na stworzenie serca w pełni funkcjonalnego na drukarce 3D. Jeśli się to uda… Cóż, oblicze medycyny znacznie się zmieni.

4. Nanoroboty

Wróćmy jeszcze na chwilę do tematu robotów – a konkretniej nanorobotów. Amerykańskim naukowcom udało się jednego wszczepić pacjentowi. Po co? Na razie jedynie w celach testowych i poznawczych. W przyszłości, kiedy technologia ta się rozwinie, nanoroboty mają od środka zwalczać komórki zmienione przez nowotwór, zachowując przy tym zdrowe elementy. Póki co trudno znaleźć sensowne rozwiązanie dla tego pomysłu, jednak nie dlatego, że brak ludzi chorych na raka, lecz dlatego, że technologia ta jest we wczesnej fazie testowania. Jeśli jednak popuścimy wodze fantazji, możemy znaleźć znacznie więcej zastosowań dla takiego nanorobota, który może przejąć część bądź wszystkie zadania bioimplantów, które również wymienia się jako jedne z pewniaków w technologicznym rozwoju medycyny. To brzmi naprawdę atrakcyjnie i budzi wielkie nadzieje na poprawę jakości życia, kiedy zadba o to sam komputer tylko do tego przeznaczony, który zawsze będzie z nami w naszym ciele.


2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 13:03

    Paczka wartościowej wiedzy! Dzięki

    Odpowiedz
  • 12 maja 2017 o 14:01

    Od technologi już nigdy nie uciekniemy. Chyba, że nastanie koniec świata. Napisz komentarz i podziel się swoją opinią 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *