Netflix – największa wypożyczalnia filmów ma już 20 lat

Obecnie na całym świecie jedną z największych i zarazem najstarszych internetowych wypożyczalni filmów jest Netflix, będący na rynku już prawie od 20 lat. Co najistotniejsze nadal pomimo upływu lat i ciągłej zmianie stosowanych technologii cieszy się niesłabnąca popularnością i zaufaniem odbiorców. Wypożyczanie filmów odbywa się rzecz jasna za opłatą, wcześnie ustaloną dla danego filmu.

W praktyce wygląda to tak, że najtańsze są te niezbyt popularne ok których się nie mówi, bowiem im więcej się o danym filmie mówiło we wszystkich mediach, tym ceny biletów idą w górę. Taka magia reklamy. Wypożyczanie filmów odbywa się za pomocą tak zwanych mediów strumieniowych. Krótkie wyjaśnienie czym są media strumieniowe. Otóż to technika przesyłania informacji multimedialnych do odbiorcy w sposób nieprzerwany.

Najprężniej działające na całym świecie media strumieniowe wykorzystują do tego internet. Obecnie sytuacja przedstawia się tak, że Netflix nie jest udostępniony w tylko w Chinach, Korei Północnej, Syrii i na Krymie. W każdym innym miejscu na świecie widzowie mają swobodny dostęp do tej platformy. W Chinach spółka zdecydowała się na sprzedaż swoich programów na licencji dla lokalnych stacji telewizyjnych, zatem to co na świecie my oglądamy na tej platformie tam mają w standardowej telewizji. Sytuacja nieudostępniania programów na Krymie, Syrii i Korei Północnej jest nieco bardziej skomplikowana, wszystkiemu winne są amerykańskie obostrzenia wobec tych konkretnych miejsc, złamanie tych postanowień amerykańskie prawo dość surowo kara.

Przedstawiając historię firmy w pigułce warto wspomnieć, że została ona założona w 1997 roku w Kalifornii, konkretniej mówiąc w Los Gatos. Początki działalności opierały się na wypożyczaniu pyt DVD chętnym za pomocą poczty. Wysyłano płytę danemu użytkownikowi, który po jakimś czasie musiał ją zwrócić z powrotem. W 2007 roku firma zrobiła z okazji dziesięciolecia swojej działalności mały bilans swoich dotychczasowych osiągnięć

. Ogłosiła przy tym, że do tej pory do swoich klientów dostarczyła już grubo ponad miliard płyt. Wynik godny pogratulowania. Po 10 latach ciężkiej pracy postanowiono zacząć opierać swoją działalność na mediach strumieniowych, głównie wykorzystując do tego wszelkie możliwe zalety płynące z korzystania z internetu. Pomimo rozszerzenia swojej działalności właściciele postanowili zachować dotychczasową tak dobrze prosperującą wypożyczalnię zarówno DVD jak i te młodszą Blu-ray.

Nie od razu Netflix zyskał ta wielką popularność na całym świecie jaką ma dzisiaj. Początkowo programy i filmy były udostępniane w niewielu światowych krajach, w wielu wprowadzone były blokady uniemożliwiające jakikolwiek dostęp do platformy. Blokada została zniesiona dopiero w 2016 roku dla nowych 130 krajów. Nie wszędzie jednak Netflix wygląda tak samo, dużo zależy od praw licencyjnych i umowy pomiędzy firmą a poszczególnymi w większości tymi największymi w danym kraju.

Mimo że Netflix funkcjonuje na rynku już tak długo, dopiero we wrześniu 2016 roku, po niespełna 20 latach działalności platforma została udostępniona w dużej części w polskiej wersji językowej, jednak jest jeszcze wiele materiałów nie tłumaczonych na nasz język rodzimy. Ma to te zaletę, że przynajmniej nieco zmusi nas to do szlifowania języka obcego. Gdzie nie gdzie krążą opinie, że wszystkie kanały mają być w polskiej wersji językowej, jednak czy tak rzeczywiście się stanie okaże się dopiero za jakiś czas. Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że Netflix udostępnia też kilka polskich produkcji, które oglądać można na całym świecie. Tego zaszczytu dostąpili między innymi ”Pokłosie” , ”Różyczka” czy też ostatnia seria ”Sensacji XX wieku”, programu autorstwa Bogusława Wołoszańskiego, który opowiada o najciekawszych wydarzeniach XX wieku.

Netflix swoim klientom oferuje kilka różnych pakietów. W naszym kraju opłata za nie mieści się w przedziale 30-55 zł, w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy. Póki co do wyboru są trzy pakiety, za 34 zł, 43 zł oraz 52 zł. W opcji najtańszej nie można oglądać niczego w wersji HD ani też Ultra HD jak to ma miejsce w najdroższym pakiecie.

Do tych najbardziej znanych produkcji dostępnych w serwisie na pewno możemy zaliczyć House of Cards, Daredevil, Atelier, The Crown, Grace and Frankie, Seria niefortunnych zdarzeń, Turbo Fast, Niech żyje król Julian, Przygody kota w butach, Pan Peabody i Sherman Show, Krudowie – u zarania dziejów, Klub Winx, Richie Rich, Spadajcie hejterzy, Chłopaki z baraków, Kochane, Jeźdźcy smoków i wiele wiele innych, bo przecież baza dostępnych produkcji systematycznie ulega powiększeniu.

Jeżeli posiadamy w jakimkolwiek urządzeniu telefonie czy tablecie system Android bez problemu powinno nam się udać zainstalować aplikację umożliwiającą nam korzystanie z Netflixa na swoim ulubionym urządzeniu. Co do opinii na temat działania aplikacji są one nieco podzielone, jednak zdecydowanie przeważają te pozytywne. Jest kilka mankamentów na które narzekają użytkownicy, jednak ciągle jest ona aktualizowana więc w końcu doczekają się zadowalającego działania.


1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 6 maja 2017 o 13:08

    Można gdzieś więcej się dowiedzieć na ten temat?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *