Ciekawostki

Największe osiągnięcia astronoma Mikołaja Kopernika

Kopernik

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię — polskie wydało go plemię” – tak o Mikołaju Koperniku mówi cała Polska. Ten znany wierszyk, tak chętnie powtarzany przez uczniów na lekcjach zarówno historii, jak i geografii czy fizyki opisuje jedno z przełomowych dokonań polskiego astronoma. Mało kto wie jednak, że Kopernik nie trudnił się wyłącznie astronomią. Co jeszcze warto wiedzieć o słynnym naukowcu?

Zobacz też -> Ciekawostki o Mikołaju Koperniku

Dzieciństwo i młodość Kopernika

Polski astronom urodził się w Toruniu, w 1473 roku w rodzinie kupieckiej i już jako dziecko przejawiał wyjątkowe zdolności obserwacyjne i naukowe. Wysoka inteligencja chłopca oraz majętność rodziny pozwoliła na kontynuację nauczania, co wkrótce poskutkowało wysłaniem przyszłego uczonego na studia do Krakowa, skąd wywodził się jego ojciec. Młody Kopernik uczył się na wydziale sztuk wyzwolonych Akademii Krakowskiej przez cztery lata, po czym kontynuował studia we Włoszech. Kopernik dał się poznać jako człowiek ciekawy nauki — w czasie pobytu we Włoszech studiował aż w trzech miastach, gdzie zgłębiał tajniki medycyny i prawa. Po zakończeniu studiów powrócił do kraju, początkowo osiadając w Lidzbarku Warmińskim, gdzie — według źródeł historycznych — miał zacząć przygotowywać dzieło swojego życia, które już wkrótce miało znacząco wpłynąć na dzieje historii i świata.

„O obrotach sfer niebieskich”

Najsłynniejszym osiągnięciem Mikołaja Kopernika było opracowanie teorii heliocentrycznej, w której uczony udowodnił, że ruch planet odbywa się wokół Słońca, a nie jak do tamtej pory sądzono — Słońca wokół planet. Teza wysnuta przez Kopernika, choć poparta wieloletnią obserwacją, wzbudziła oburzenie ówczesnych ludzi. Traktat, opublikowany w 1543 roku nie tylko zakwestionował dotychczasowy porządek wszechświata, ale także wstrząsnął kościołem i społeczeństwem, w efekcie czego „O obrotach sfer niebieskich” znalazło się w Indeksie ksiąg zakazanych w 1616 roku, kilkadziesiąt lat po śmierci polskiego astronoma.

Polski da Vinci

Przełomowe odkrycie Mikołaja Kopernika dało podwaliny pod współczesną astronomię i zapoczątkowało proces nazywany rewolucją kopernikańską. W czasie swojego życia Kopernik nie trudnił się jednak wyłącznie nauką o Układzie Słonecznym. Korzystając z wiedzy zdobytej na studiach w kraju i za granicą, Kopernik próbował swoich sił także w matematyce, prawie czy ekonomii, gdzie również odniósł sukces. Został autorem „Traktatu o monetach”, co przyczyniło się do rozwinięcia tej gałęzi nauki w tamtym czasie. „Traktat o monetach” przyczynił się też do sformułowania prawa nazywanego w ekonomii prawem Kopernika-Greshama.

Astronom miał również okazję pełnić funkcje sekretarza i lekarza biskupa warmińskiego oraz administrować dobrami warmińskiej kapituły. Był także właścicielem pokaźnego księgozbioru, który częściowo znalazł się po jego śmierci w bibliotece kapitularnej we Fromborku — mieście, gdzie uczony spędził ostatnie lata życia. Mikołaj Kopernik to niewątpliwie inspirująca postać, która zapisała się na kartach historii jako bezkompromisowa i dążąca do  obranego celu osoba, aby umożliwić innym kontynuację swojego dzieła.

Czytaj dalej: Najważniejsze wynalazki i odkrycia Mikołaja Kopernika

One thought on “Największe osiągnięcia astronoma Mikołaja Kopernika

  • Jak będę duży będę naukowcem

Komentarze są wyłączone.