10 Najważniejszych Wynalazków w XII wieku

piłka nożna

Każdy okres w życiu ludzkiego gatunku wiąże się z wytworzeniem nowych wynalazków. Przyczyną takiego postępu jest chęć rozwoju oraz ułatwienia sobie życie. Z łatwością możemy zaobserwować działania dzisiejszego społeczeństwa, gdzie co chwile pojawiają się nowe sprzęty i produkty, które pomagają nam w codziennych czynnościach.

Dawniej również wymyślano nowe elementy, które być może nie są tak zaawansowane pod względem technologicznym jak obecnie, jednak są one podstawą do naszych dzisiejszych działań.

Dziś przybliżymy wam kilka wynalazków, które pojawiły się w XII wieku i nie tylko ułatwiły życie całej ludzkości, ale również pozwoliły na trochę przyjemności.

1. Pierwsza kopalnia węgla kamiennego

Dziś jest to podstawowy materiał wykorzystywany do ocieplania domów. Odgrywa on ogromną rolę w przemyśle energetycznym.

2. Spirytus

Chyba każdy z nas zna dobrze ten produktu. To właśnie na bazie spirytusu możemy tworzyć różnego typu likiery i nalewki, ale jest on również jednym ze środków wykorzystywanych ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne.

3. Kołowrotek

Umożliwił on tworzenie materiałów, które później stawały się ubraniami. Mechanizm ten wykorzystywany jest jednak również w innych produktach takich jak wędki.

4. Papier

Po raz pierwszy w Europie pojawił się papier. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Jest on podstawowym elementem, który wykorzystujemy każdego dnia zarówno w pracy, jak i w domu. Dzięki niemu znacznie ułatwiło się codzienne życie.

5. Pierwsze użycie kompasu w nawigacji

Powstały w poprzednim stuleciu kompas został pierwszy raz użyty, dzięki temu znacznie rozwinął się transport morski.

6. Słup drogowy

Dziś spotykamy je na każdym rogu i umożliwiają nam one przekazywanie informacji kierowcom. Pozwalają one zachować większe bezpieczeństwo.

7. Futbol

Jeden z najpopularniejszych sportów, który towarzyszy współczesnej ludzkości. Sport wymyślony w XII wieku uprawiany jest przez nas w szkołach, stał się sposobem na rozrywkę oraz na pracę zawodową. Możemy podziękować za tą możliwość jego wynalazcom.

8. Tamy

Do dziś spotykamy je na rzekach na całym świecie. Są one bardzo ważne jeśli chodzi o morską gospodarkę.

9. Mydło

Produkt, który poprawił stopień higieny wśród ówczesnego społeczeństwa, dziś odgrywa ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Produkowane jest w różny sposób, aby dodatkowo sprawiać nam przyjemność w trakcie codziennej pielęgnacji.

10. Budowa pierwszej katedry gotyckiej

Do dziś możemy obserwować piękne budowle w tym stylu, które są kolebką naszej kultury.

W wieku XII na całym świecie ludzie wpadali na różne pomysły. Część z nich przerodziła się w wyjątkowe wynalazki, które mają wpływ również na życie kolejnych pokoleń. Warto o tym pamiętać, ponieważ może być to naszą motywacją do szukania nowych pomysłów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *