Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków w XI wieku

karty

Każdy z nas wie dobrze o tym jak ważne jest posiadanie pasji. Możemy posiadać różne wyjątkowe zainteresowania, w których chcemy się rozwijać.

Sprawiają one nam radość i dzięki nim możemy zapomnieć o codziennych stresach. Jednym z zainteresowań, które posiada wielu fanów jest historia. Szczególnie ciekawym tematem są wynalazki, dzięki którym nasze obecne życie jest dużo prostsze.

Pozwalają nam one lepiej wykonywać pracę fizyczną, a także lepiej dbać o zdrowie. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o wynalazki, które powstały w XI wieku przygotowaliśmy krótkie zestawienie dziesięciu najciekawszych propozycji.

1. Karty do gry

Dziś większość z nas nie wyobraża sobie wyjazdu na biwak lub spotkania z przyjaciółmi bez nich. Współczesne społeczeństwo wykorzystuje je w trakcie spędzania czasu i odpoczynku, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że towarzyszą one ludzkiemu gatunkowi już od tysiąca lat.

2. Kawa

Najpopularniejszy napój znany na całym świecie. To właśnie dzięki kawie większość z nas może normalnie funkcjonować w trakcie pracy, zdarzają się osoby, które tylko dzięki niej mogą wstać z łóżka.

3. Lemoniada

Kolejny napój, który towarzyszy nam szczególnie w okresie letnim. Jak widzimy wiek XI był bardzo dobry pod względem nowych napoi.

4. Restauracja

W dzisiejszych czasach to właśnie tam większość z nas spożywa posiłki wspólnie ze znajomymi. Jest to idealne miejsce na spędzenie czasu w związku z wyjątkowymi okazjami. Warto pamiętać o tym, że to właśnie w XI wieku pojawił się pierwszy prototyp takiego miejsca.

5. Ciemnia optyczna

To własnie jej stworzenie umożliwiło nam wywoływanie zdjęć fotograficznych, jest to zatem pierwszy krok do rozwoju tak popularnej w dzisiejszych czasach fotografii.

6. Proch

Stworzony w Chinach całkowicie zmienił sposoby walki, wykorzystywany jest do dziś.

7. Kompas magnetyczny

Urządzenie, które pozwoliło zwiększyć świadomość związaną z poruszaniem się w przestrzeni. Dzięki niemu można było poruszać się na dalsze odległości bez obawy o zgubienie drogi. Był on również bardzo przydatny w transporcie morskim.

8. Rajtuzy

Nieodłączny element garderoby każdej kobiety w dzisiejszych czasach. Pojawił się on w użyciu setki lat temu, wynaleziony w Europie.

9. Busola

Podobny wynalazek do kompasu, który również odgrywa ogromną rolę w podróżowaniu.

10. Sprzączka

Dziś popularnie używana w paskach, które posiada większość naszego społeczeństwa. Pierwszy raz użyta pod koniec XI wieku i pozostała z nami do dziś.

Oceniając wynalazki XI wieku możemy zauważyć, że najlepiej rozwijał się tam przemysł gastronomiczny oraz odzieżowy, a także transport. To właśnie dzięki tym wynalazkom znacznie zmieniły się warunki podróży w tamtych czasach, głównie poprzez wzrost bezpieczeństwa wynikający z prawidłowego podążania wyznaczoną trasą.

5/5 - (liczba ocen: 2)