10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć w VIII wieku

mechanizm

W VIII wieku Europa musiała stawić czoła najazdom Arabów, którzy zajmowali tereny Hiszpanii i szykowali się do ataku na Francję. Po raz drugi Arabowie oblegali także Konstantynopol, gdzie miasto uratowało użycie morderczego ognia greckiego i opanowywali Azję Centralną.

Rosnący w siłę Frankowie pozyskali sobie przychylność papiestwa, a w połowie wieku władania rozpoczęła dynastia karolińska, z której pierwszym władcą był Pepin Krótki. To także czasy coraz bardziej nowatorskich wynalazków.

1. Zegar mechaniczny

W XIII wieku w Europie zaczęto konstruować pierwsze prymitywne zegary mechaniczne, podczas gdy w Chinach tego typu mechanizmy istniały już w roku 724. Stosowano tutaj zegary mechaniczne z wychwytem i napędem wodnym.

2. Stery żeglarskie

To w Chinach po raz pierwszy około 750 roku zaczęto stosować stery tylnicowe, które umieszczane były pośrodku rufy. Jednak ze względu na popularność wykorzystania płaskodennych dżonek, wynalezienie steru nie wpłynęło w dużym stopniu na rozwój tej techniki żeglarskiej. Stery żeglarskie na dobre zadomowiły się w krajach położonych w basenie Morza Północnego lub Bałtyku.

3. Parawany

Z VII wieku pochodzą najstarsze zachowane parawany w Chinach. Te przenośne ścianki o kilku ruchomych skrzydłach wykonywane były z bambusa, rotangu, trzciny oraz drewna i łączone zawiasami, co umożliwiało ich szybkie i łatwe złożenie lub rozłożenie w razie potrzeby.

4. Drukowana książka

W Korei zachowała się pierwsza drukowana książka, wydana ok. roku 704. Nosi ona tytuł „Dharani Sutra”.

5. Żelazne podkowy

Około 770 roku datuje się rozpoczęcie używania żelaznych podków dla koni, co znacznie ułatwiło ich poruszanie się bez nadmiernego obciążania stawów pęcinowych.

6. Pług

VIII wiek to również rozpowszechnianie się techniki ornej z użytkiem pługu. Zachowane dokumenty pozwalają stwierdzić, że w dolinie Renu w powszechnym użyciu były już żelazne pługi.

7. Papier w Europie

Wynalazki zaczęły również wędrować wraz z karawanami kupieckimi, co spowodowało m.in. dotarcie papieru z Chin na terytoria arabskie. To właśnie Arabowie z kolei doprowadzili do upowszechnienia się papieru w Europie.

8. Piękne opowieści

Rozwój dynastii karolińskiej miał wpływ nie tylko na przegrupowanie ważności ówczesnych mocarstw, ale również kulturę i sztukę. Jednym z nowych osiągnięć literackich powstających na dworach był romans karoliński, którego najwspanialszymi przykładami są opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu czy Dzieje Tristana i Izoldy.

9. Ożaglowanie łacińskie

Pod koniec wieku w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego rozpoczęto używanie ożaglowania łacińskiego, które okazało się bardziej uniwersalne od wcześniej stosowanych żagli rejowych. Szybko przyjęło się więc również w rejonie Morza Czerwonego oraz Półwyspu Arabskiego.

10. Klepsydra

W Europie w VIII wieku po raz pierwszy pojawiła się także klepsydra. To pierwsze niezawodne urządzenie pozwalające na dość dokładny pomiar czasu, zastąpiły dopiero w XII wieku zegary mechaniczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *